קצת סקפטיות לגבי NFC

נושא ה NFC תופס הרבה כותרות לאחרונה וזה מחזיר אותי  כמה שנים לאחור לימים בהם ה- RFID היה הדבר הגדול הבא. עבדתי עם RFID לתקופה מסויימת אבל בכל מצב שבו RFID היה יכול לתת לי פתרון מתאים, הוא פשוט היה יקר מידי. אני לא טוען פה שהפתרון לא טוב ולא שימושי במגוון מקומות, רק שעבורי (ולצערי הרב) לא מצאתי בו שימוש. ה- NFC (שהוא בסך הכל מקרה פרטי של RFID) מבטיח להיות כל מה שה- RFID לא היה, וזאת ע"י הפיכתו לכלי עבודה עבור הציבור הרחב. אם ה- RFID היה בעיקר נחלת שרשרות אספקה, ה- NFC מתוכנן להיכנס לכל אחד מאיתנו לכיס ובכך לעודד את החברות השונות לצאת עם פתרונות תומכי NFC.

יש הרבה שימושים ל- NFC ולא אכנס אליהם פה. העיקרי שבהם (ושכולם מדברים עליו) הוא תשלומים. כיוון שצג ה- NFC שלנו מקודד ואישי, הוא לא שונה בשום דבר מכרטיס אשראי. זה אומר שנוכל לשלם בעזרתו במגוון מצבים בהם היה דרוש כרטיס אשראי רק בנוחות קצת יותר גדולה. במקום לפתוח ארנק ולהוציא כרטיס אשראי להעביר אותו ואולי להקיש קוד סודי, נוציא את הטלפון נצמיד אותו לקורא תגים ונאשר את הרכישה דרך הטלפון. לא יודע מה אתכם, לי אישית יותר נוח כרטיס האשראי ובכל מקרה, לא מדובר במשהו הרבה יותר פשוט ממה שהיה לנו.

אז מה בכל זאת? חברת NXP הציגה בתערוכת MWC מכונית שמשלבת טכנולוגיה של NFC. היישום לא הפיל אותי מהרגליים אבל כן החזיר אותי לפרוייקט שביצעתי בימי באינטל לפני 7 שנים. הרעיון היה לייצר שבב קטן בדומה לדיסק-און-קי שיכיל את כל הפרטים האישיים שלנו ואת כל ההעדפות שלנו בחיים לגבי כל דבר. אחד השימושים היה לתחום הרכב האישי, וזה בדיוק מה ש NXP הציגה – אבל עם טכנולוגיית NFC. הרעיון הגדול של NXP הכיל:

 • כניסה לרכב – תג ה NFC שלנו יחליף את המפתח של הרכב ובכך יאפשר רק לנו לנהוג ברכב. כמובן שהספונטניות של לתת לחבר את הרכב הופכת לקצת בעייתית פה…
 • התאמה אישית של הנהיגה – בעזרת ה NFC ניתן לזהות שהנוהג ברכב הוא הבן הצעיר ובכך הרכב יגביל את מהירות הנסיעה
 • ברכבים בעלי מושבים מתכווננים ניתן להתאים את המושב בכל פעם לזה שיושב עליו
 • בתחום המדיה ברכב ניתן להתאים את ההעדפות לנהג
 • בשורה התחתונה, ל- NFC יש את הפוטנציאל להפוך למה שכרטיס האשראי הוא עבורנו היום כאמצעי תשלום אולטימטיבי. הוא יכול גם לשמש כתחליף לאמצעי זיהוי. אבל מעבר לזה, טכנולוגיה אמורה לעזור לנו ולפשט לנו את החיים, דבר שאני לא רואה כרגע עם NFC. אני סקפטי בשלב הזה.

  על אודות דוד קודיש

  דוד קודיש הינו מומחה מערכות מידע, שימושי אינטרנט, וטכנולוגיה שעוסק בתחומי האינטרנט וההייטק מעל ל- 17 שנה. דוד שימש בתפקידי ניהול בכירים שונים בחברות טכנולוגיה שונות בהן אינטל ונומוניקס ומיקרון. כיום משמש כמרצה באוניברסיטת בן-גוריון שם הוא משלים לימודי דוקטורט בתחומי gamification. הבלוג עוסק בטכנולוגיות נוכחיות ועתידיות בניסיון לחזות ולהבין את העולם הטכנולוגי לתוכו אנו נכנסים, ואת המשמעויות על איך שהחיים שלנו ייראו. אני מאמין שחשוב לדעת לאן אנו הולכים כדי להיות מוכנים וכדי להיות הורים טובים יותר לילדינו שגדלים לתוך המציאות החדשה.
  פורסם בקטגוריה NFC, זכרונות, טלפונים, עם התגים , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

  3 תגובות על קצת סקפטיות לגבי NFC

  1. פינגבאק: משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  2. פינגבאק: בית חכם בעזרת NFC | Technologeek

  3. פינגבאק: בית חכם בעזרת NFC | Newsgeek

  כתיבת תגובה