רשמים מכנס המפתחים של גוגל 2011

כנס המפתחים התקיים בפעם היום בפעם השניה בישראל. הזדמנות נפלאה להתעדכן במה שגוגל מתכננת עבורנו כצרכנים וכמפתחים. ההתרשמות שלי בסך הכל מאוד חיובית. אני חושב שאחרי שנים של קיפאון מצד מיקרוסופט, התחרות מצד גוגל מתחילה לדגדג לה ולגעת בכל אותם מקומות שמיקרוסופט רוצה להיות בהם. התחרות הזו, היא זו שתייצר את החדשנות ואת קפיצת המדרגה הבאה. גוגל ממוקמת במקום טוב כדי לתפוס נתיח שוק משמעותיים יותר באותם שווקים חדשים (ענן, רשתות חברתיות), ובמקום מצויין בשווקים היותר מסורתיים (אנדרואיד, כרום).

מובייל – מכסה את כל עולם האנדרואיד. עם השחרור של ICS או אנדרואיד 4.0, גוגל נערכת להפצה של הגרסה ועסוקה בלשכנע שאכן מדובר בגרסה משמעותית. בהרצאת הפתיחה הוצגו שתי תכונות חדשות במערכת ההפעלה: זיהוי פנים כדי לפתוח את הטלפון (נושא שרק אתמול דיברתי עליו), והעברת מידע ותכנים בעזרת NFC. ההדגמה שהייתה בהחלט מרשימה הראתה כיצד מפתחים יכולים להגדיר מה יקרה כאשר שבב ה- NFC יזהה טלפון. כך כאשר ישנו איש קשר פתוח על הטלפון והוא יזהה טלפון צמוד, הוא יעביר אליו את איש הקשר. לא הייתי בכל ההרצאות בנושא זה אבל קצת הפתיע אותי שגוגל לא דיברו על הארנק האלקטרוני כחלק מהדגמות ה- NFC. מכשירי האנדרואיד כובשים את העולם (המספר שצוטט ונשמע לי גבוה מידי – בקצב של 550,000 הפעלות של מכשירים ביום) ומערכת הפעלה חזקה ותחרותית חשובה מאוד עבורנו הצרכנים. עבור המפתחים גוגל מציעה API לכמעט כל דבר שקיים במערכת ההפעלה. דבר חשוב ונוח – אם כי היינו שמחים לסביבת עבודה מתקדמת ונוחה יותר.

כרום – עולם ה- Web ע"פ גוגל הוא כמובן בכרום. הדפדפן שכבר ניתן לומר שעבר את פיירפוקס (ואם לא מחר אז מחרתיים) ונמצא במקום השני אחרי אקספלור נמצא בתחרות להיות היישום העיקרי שיהיה פתוח על שולחן העבודה שלנו. גוגל מחדשת לנו בהתאמה של הדפדפן לתקנים העכשוויים ביותר כולל (ובעיקר) פרשנויות שלה לתקנים המתהווים. כך למשל אפשרות להתחבר דרך HTML5 למצלמת הוידאו שלי – דבר שהכרום יאפשר אבל בכלל לא בטוח ששאר הדפדפנים יאפשרו. תקנים אחרים כגון CSS ו- WebGL יאפשרו למפתחים לפתח דפים ויישומים ברמות שלא דמיינו שאפשריים באינטרנט.

בשיחה עם מקור מוסמך בחברה ניתן היה להבין שגרסת כרום התומכת ה- HTML5 ותאפשר שימוש בחומרה של הטלפונים עומדת לצאת בקרוב, אולי כעדכון למערכת ההפעלה ואולי כהתקנה נפרדת. דבר כזה ייתן למפתחי HTML5 יכולות חזקות מאוד שלא קיימות היום בדפדפן הסטנדרטי שמגיע עם אנדרואיד.

יישום אחד שבחרתי לדוגמה הוא מדף הספרים. לאחר שמדף הספרים (והמגזינים) היה אחד הפיצ'רים הבולטים שאפל הוסיפה ל- iOS5, מה דעתכם על המדף הבא (מבוסס WebGL)? לינק ליישום בכרום

ענן – אחד השינויים הגדולים שגוגל עשו זה לפתח סדרה רחבה של יישומי Back end שמאפשרים למפתחים לפתח פתרונות בצורה מהירה יותר.  החל מהשימוש ב- Google docs שקיים כבר הרבה זמן, אבל עם תוספת יכולות של הצגת נתונים ויזואלית (גרפים ותרשימים) והכל בתוך דפי HTML5. בלינק הבא אפשר לראות כמה מהיכולות הגרפיות. גוגל רוצה להיות כל מה שהאחרים גם ולכן היא מציעה פתרונות תחזוקה, אבטחה, בסיסי נתונים, ועוד. נשמע בהחלט מבטיח אם כי לא בטוח עד כמה גוגל בשלה להוות תשתית רצינית לחברות סטארטאפ ואחרות כאשר התחרות שמולה היא מיקרוסופט ואמאזון שנמצאות שם כבר כמה שנים. לוקח כמה שנים ללמוד איך לעבוד עם חברות שונות ואת זה גוגל עוד צריכה לעשות.

Social – טוב, אנחנו יודעים שגוגל מנסה לדחוף את הגוגל+ לכל מקום אבל האמת היא שעם כל הציניות, הצלחתי לרגע לחשוב שגוגל רציניים בכל מה שקשור לרשתות חברתיות. בהרצאת הפתיחה, דובר על זה שאנחנו בעידן החברתי ומה שבעצם נוסף פה, הוא משהו שלא היה קיים עד עכשיו מספיק – בני אדם. אז אנחנו רוצים לשתף בכל דבר ולדעת מה החברים שלנו עושים או עשו במצב דומה. גוגל פותחים את כל הפונקציות של הפלוס למפתחים כך שניתן לפתח יישומים שמנצלים את היכולות שגוגל נותנת (שזה בעיקר ה- Hang outs או הזולות). ההדגמה של זולה שכזו שילבה רובוטים אנדרואידים שהראו יכולות מסויימות שהזכירו לי את שייקר – אבל בגרסת 1980.

בסוף האירוע, אין לי ברירה אלא לחזור לעמדה שגוגל לא באמת קרובה למשהו חברתי. אולי כמו שתיאוריות מסויימות גורסות, הסיבה היחידה שגוגל יצאו עם פלוס היא כדי לעכב ולהכריח את פייסבוק להשקיע הרבה במוצר שלהם, כך שהם לא יהיו פנויים להמציא דברים אחרים שייתחרו בגוגל.

 והיו גם דברים נוספים

בתחום ההדגמות, ההדגמה שמשכה את עיני בעיקר הייתה של חברת iOnRoad פיתחה מערכת להתראה על אי שמירת מרחק מהרכב שלפנינו ע"ס המצלמה הקידמית. ההדגמה הייתה בהחלט מרשימה, ובנסיעה הביתה כבר נסעתי עם המערכת (שניתנת להורדה חינם במרקט).

הדגמה נוספת שהוצגה הייתה של GoogleTV. בקצרה – הבנתי את הבעייתיות של המערכת. מצד אחד, מערכת שנותנת למפתחים יכולת לפתח יישומים שירוצו בטלויזיה בשילוב ובמקביל ללוח השידורים. לדוגמה אפשרות לפתח יישום שמזמין את כל החברה לצפות ביחד (למעשה במקביל) בזולה בשידור של המשחק של מכבי ולבצע פעולות שונות כל שכולם רואים את כולם. ומצד שני, מערכת שלא חתומה על שום תכנים משמעותיים עם חברות מדיה כך שעולם התכנים שלה יהיה נחות מזה של המתחרות הגדולות (כגון אפל ומיקרוסופט).

על אודות דוד קודיש

דוד קודיש הינו מומחה מערכות מידע, שימושי אינטרנט, וטכנולוגיה שעוסק בתחומי האינטרנט וההייטק מעל ל- 17 שנה. דוד שימש בתפקידי ניהול בכירים שונים בחברות טכנולוגיה שונות בהן אינטל ונומוניקס ומיקרון. כיום משמש כמרצה באוניברסיטת בן-גוריון שם הוא משלים לימודי דוקטורט בתחומי gamification. הבלוג עוסק בטכנולוגיות נוכחיות ועתידיות בניסיון לחזות ולהבין את העולם הטכנולוגי לתוכו אנו נכנסים, ואת המשמעויות על איך שהחיים שלנו ייראו. אני מאמין שחשוב לדעת לאן אנו הולכים כדי להיות מוכנים וכדי להיות הורים טובים יותר לילדינו שגדלים לתוך המציאות החדשה.
פורסם בקטגוריה דפדפנים, טאבלטים, טכנולוגיה, טלפונים, כללי, מחשוב, מחשוב ענן, רשתות חברתיות, עם התגים , , , , , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

תגובה אחת על רשמים מכנס המפתחים של גוגל 2011

  1. פינגבאק: משתמש אנונימי (לא מזוהה)

כתיבת תגובה