שולחנות מגע

שולחנות מגע הם לא דבר חדש ממש אבל המחירים האסטרונומיים שלהם ממצבים אותם כפריט שניתן לראות בעיקר בתערוכות ובעיקר לצרכי פרסום. חברות שונות בונות את החומרה הנדרשת לאפשר שולחן מגע (או קיר מגע), ונדמה שכולן מתבססות על מערכת Windows Surface של מיקרוסופט, היחידה בתחום שטרחה לפתח מערכת הפעלה למשטחי מגע.

השבוע הודיעה חברה קנדית אנונימית בשם ExoPC שהחל מהשנה הבאה (2012) היא תמכור שולחנות מגע בגודל "40 במחיר של $1299. ההודעה הפתיעה רבים בשוק הזה במיוחד לאור הודעה של סמסונג רק כמה שבועות קודם לכן  על שולחן מגע חדש במחיר של $8400 באותו גודל. לשם המחשה, העלויות היום של שולחן כזה הן בסביבות $17,000. חברת ExoPC מתמחה ביצירת ממשקי משתמש ייעודיים למסכי מגע והמוצרים (2 סה"כ) שהיא הוציאה עד היום הם מחשבי מגע עם הממשק הייעודי שלהם שחלקים ממנו ניתן לראות בוידאו הקצרצר שהחברה פרסמה. את ההשקה הגדולה יותר, הם יעשו בתערוכת CES בינואר.

מנכ"ל IBM ווטסון, מצוטט כמי שאמר ב- 1943 שאין צורך ביותר מ-5 מחשבים בכל העולם (למרות שיש סימני שאלה האם באמת אמר את זה). האם העתיד שלנו טומן בחובו שולחנות מגע או קירות מגע? במחיר של עשרות אלפי דולרים התשובה הברורה היא לא. במחיר שירד מתחת לאלף דולר, התשובה היא בהחלט כן. השאלה היחידה היא מה עושים עם זה. נתחיל מזה ששולחן מגע הוא לא אייפד גדול (על משקל אלא שטענו שהאייפד הוא סתם אייפון גדול). השוק היום לא מוכן למשטחי מגע ועם השנים יימצאו עוד ועוד שימושים לשולחנות ומשטחי המגע. כמה מהסרטונים המצורפים נותנים תחושה של מה אפשר לעשות עם המשטחים, אבל לדעתי עוד לא פותחו ה- Killer applications שיגרמו למשטחים שאלה להוות פריט חובה בכל בית. הנה כמה רעיונות:

  • משטח מגע מגיב – אחת התכונות שמנסים להכניס לטלפונים היא מסך שמגיב למגע בצורות שונות. נכון להיות אפשר לגרום לטלפון לרטוט קלות ללחיצה ולהשמיע צליל שונה. אבל מה אם נוכל לגרום לו להעביר תחושה של קור או חום בנקודת הלחיצה בלבד או סוגי רטט שונים? הדבר יאפשר פיתוח של יישומים שגם נותנים לך להרגיש משהו. בטלפון זה קצת קשה בגלל גודל המסך, אבל על שולחן גדול החוויה תהיה טובה יותר.
  • זיהוי חפצים – ישנו נסיון כבר היום לגרום לשולחן לזהות מה מונח עליו. האם הנחתי עליו כוס משקה? טלפון מסוים? תמונה? מפתחות? ברגע שהשולחן מזהה מה מונח עליו ניתן לייצר אינטראקציה איתו. לדוגמה, ניתן להציג תמונות השמורות בתוך טלפון שמונח על השולחן. בעולם מתקדם יותר, ניתן להניח סוגים שונים של מרכיבי מזון ולתת למחשב להציע לנו מתכונים המשתמשים ברכיבים.
  • משחקים מרובי משתמשים – אולי התחיה של כל משחקי הלוח. כל המשפחה יושבת מסביב לשולחן ומשחקת מונופול
  • שולחן שמסתכל עלינו – שילוב של מערכת דוגמת הקינקט במספר מקומות בשולחן יכול להביא למצב שהשולחן גם יודע מי נמצא מולו ולאפשר ממשק תנועה – כך שכל נושא המגע יהיה משני…

כמה סרטונים בשביל הדמיון:

 

על אודות דוד קודיש

דוד קודיש הינו מומחה מערכות מידע, שימושי אינטרנט, וטכנולוגיה שעוסק בתחומי האינטרנט וההייטק מעל ל- 17 שנה. דוד שימש בתפקידי ניהול בכירים שונים בחברות טכנולוגיה שונות בהן אינטל ונומוניקס ומיקרון. כיום משמש כמרצה באוניברסיטת בן-גוריון שם הוא משלים לימודי דוקטורט בתחומי gamification. הבלוג עוסק בטכנולוגיות נוכחיות ועתידיות בניסיון לחזות ולהבין את העולם הטכנולוגי לתוכו אנו נכנסים, ואת המשמעויות על איך שהחיים שלנו ייראו. אני מאמין שחשוב לדעת לאן אנו הולכים כדי להיות מוכנים וכדי להיות הורים טובים יותר לילדינו שגדלים לתוך המציאות החדשה.
פורסם בקטגוריה אמצעי קלט, חיישנים, טאבלטים, כללי, מוצרי חשמל, מחשוב, רעיונות חדשים, עם התגים , , , , , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

תגובה אחת על שולחנות מגע

  1. מאת יוני‏:

    בעתיד כנראה שולחנות מחשב עם יכולת מגע במקום מקלודת ועכברים

כתיבת תגובה