צינור החמצן של פיירפוקס נסגר?

עדכון (21.12.2011) – גוגל חידשה את החוזה עם Firefox ותשלם 300 מיליון דולר לשנה (!) שזה פי 3 ממה שהיא שילמה עד כה. במכרז ש- Firefox פירסמה, התחרו גוגל, מיקרוסופט ואפילו יאהו. הסכום המוגזם לחלוטין עבור מוצר שנתח השוק שלו הולך ומצטמצם, הוא כדי להרחיק את מיקרוסופט הרבה יותר מאשר עבור גוגל עצמה. החוזה עצמו הוא לשלוש שנים כך ש- Firefix יכולה למהשיך להתקיים עוד שנים רבות בהן תצטרך להמציא את עצמה מחדש, או להיעלם.

באוגוסט האחרון כתבתי פוסט ארוך בנושא מלחמת הדפדפנים בין מיקרוסופט (Explorer), מוזילה (Firefox), וגוגל (Chrome). כבר אז זו הייתה שאלה של זמן עד שגוגל תחלוף על פניה של מוזילה כדפדפן במקום השני, בדרכה להיות במקום הראשון בתוך פחות משנה (אם הדברים ימשיכו בקצב הנוכחי).

אחת הנקודות שדיברתי עליהם באוגוסט הייתה המודל הכלכלי של הדפדפן. לגוגל יש מודל כלכלי יציב המבוסס על פרסומות שמופיעות בתוצאות החיפוש. כדי לוודא שאנשים מגיעים למנוע החיפוש שלהם, וכדי לוודא שיש לגוגל מספיק מידע כדי להציג תוצאות חיפוש רלוונטיות, גוגל צריכה דפדפן. בפוסט שמנתח את המבנה של מיקרוסופט, ניתן לראות שאין למיקרוסופט הכנסות מהדפדפן עצמו אלא מפרסום דרך מנוע החיפוש. הכנסות לא מבוטלות של 2.3 מיליארד דולר (גוגל לעומתה הרוויחה מפרסומות 3.5 מיליארד דולר ב- 2010).

המודל של פיירפוקס הוא אלטרואיסטי. מוזילה היא ארגון ללא כוונת רווח (כלומר היא מרוויחה אבל בלי להתכוון לכך) כאשר הפיתוח ברובו מבוסס קוד פתוח. מוזילה הכניסה 123 מיליון דולר בשנה האחרונה מהדפדפן שלה, כאשר 100 מיליון מתוכם מגיעים מהסכם שיש להם עם גוגל. גוגל משלמת לפיירפוקס דולר אחד על כל התקנה כדי להיות מנוע החיפוש שלה וכדי שחלונית חיפוש של גוגל תופיע כחלק מהדפדפן.

החדשות הרעות ממשיכות להגיע למוזילה. ההסכם עם גוגל, שהיווה את הבסיס הכלכלי ל- Firefox הסתיים לא מזמן בסוף נובמבר ולא חודש. כתב של ZDnet שניסה להשיג תגובה ממוזילה נתקל בתשובות מגומגמות. אם אכן גוגל החליטה להוריד על פיירפוקס את השאלטר, הגסיסה תהיה מהירה ויש להניח שתמונת פלחי השוק תהיה שונה משמעותית מזו של היום. אני אומר שונה, כי לא בטוח שמשתמשי פיירפוקס יעברו לכרום. בהחלט ייתכן שהתקשורת השלילית שגוגל תקבל עשויה לעכב את המהלך מבחינתה. אם חושבים על זה, ממילא פיירפוקס ואקספלורר צונחות בעוד שכרום נוסקת אז למה לבצע צעדים שייראו לא טוב. ומצד שני, בעסקים כמו בעסקים. אין שום סיבה לשלם 100 מיליון דולר בשנה לחברה שמתחרה איתך.

איך ייראה העולם בלי פיירפוקס? לקהילת המפתחים זו בשורה לא טובה. הקשיים והאתגרים שבפיתוח מוצר בקוד פתוח לא חדשים, אבל סגירה של מוצר כ"כ מהותי, בהחלט מציבה דגל שחור לקהילה. עבור הצרכן – לא בטוח שזה באמת משנה.

על אודות דוד קודיש

דוד קודיש הינו מומחה מערכות מידע, שימושי אינטרנט, וטכנולוגיה שעוסק בתחומי האינטרנט וההייטק מעל ל- 17 שנה. דוד שימש בתפקידי ניהול בכירים שונים בחברות טכנולוגיה שונות בהן אינטל ונומוניקס ומיקרון. כיום משמש כמרצה באוניברסיטת בן-גוריון שם הוא משלים לימודי דוקטורט בתחומי gamification. הבלוג עוסק בטכנולוגיות נוכחיות ועתידיות בניסיון לחזות ולהבין את העולם הטכנולוגי לתוכו אנו נכנסים, ואת המשמעויות על איך שהחיים שלנו ייראו. אני מאמין שחשוב לדעת לאן אנו הולכים כדי להיות מוכנים וכדי להיות הורים טובים יותר לילדינו שגדלים לתוך המציאות החדשה.
פורסם בקטגוריה דפדפנים, כללי, עם התגים , , , , , , , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

תגובה אחת על צינור החמצן של פיירפוקס נסגר?

  1. פינגבאק: משתמש אנונימי (לא מזוהה)

כתיבת תגובה