קולנוע היקפי

הקרנת אובייטים תלת מיימדית (ודו מיימדיים) על אזור לא אחיד היא אתגר לא פשוט כפי שניתן לראות ביצירה של סלבאדור דאלי. כדי להשיג אפקט מסויים, צריך להקרין משהו אחר לגמרי, ולגעת בדיוק מה המשטח עליו הולכים להציג. אם נקרין את אותה תמונה על משטח אחר, לא נקבל את התוצאה הרצויה.

היכולת להקרין סרטים ותוכן שלא על מסך טלויזיה או משטח שטוח וקבוע, תלוי ביכולת של המקרן לזהות את הסביבה שבה הוא נמצא על כל החפצים הנמצאים בחדר והצבעים שלהם, ולשנות את התוכן במוצג בצורה כזו שיוצג כאילו הוא על מסך שטוח. שוב – התמונה למעלה ממחישה בדיוק את העיקרון הזה (אולי הפוך). כדי להשיג את התוצאה של הפרצוף על העמוד, היה צורך ליצור את הפרצוף המעוות על הרצפה.

הסרטון הבא מדגים עבודה שחברת Sony עשתה בעזרת ממשק ה- Playstation Move (ומיקרוסופט תדע לעשות הרבה יותר טוב) כדי לתת למקרן את הידע לגבי החדר בתוכו מקרינים. מקרן אחד (או כמה) שנמצאים בחדר  מסוגלים לתת אפקטים מדהימים. בסרטונים ישנם ם כמה שחקנים נוספים כדי לתת נופך קצת יותר משמעותי לסרטים אבל גם ככה, זה מרשים ביותר.

עד היום, הטכנולוגיה שימשה בעיקר מפרסמים גדולים ואירועי תרבות כאלה ואחרים, אבל עם ההתפתחות של טכנולוגיית המקרנים והעיבוד, ניתן יהיה להגיע למצב שכל סרט יכול להיות מוקרן בכל מקום ובכלל חוויית הצפיה בסרט תהיה ברמה אחרת לגמרי. בארץ לדוגמה ניתן לראות אפקטים כאלה בדיוק במופע האור-קולי של מגדל דוד.

דוגמאות נוספות לא חסרות – ולא מעט מהן בתחום האומנות. עוד כמה דוגמאות:

ודוגמאות רבות של הקרנה על בניינים מפורסמים:

על אודות דוד קודיש

דוד קודיש הינו מומחה מערכות מידע, שימושי אינטרנט, וטכנולוגיה שעוסק בתחומי האינטרנט וההייטק מעל ל- 17 שנה. דוד שימש בתפקידי ניהול בכירים שונים בחברות טכנולוגיה שונות בהן אינטל ונומוניקס ומיקרון. כיום משמש כמרצה באוניברסיטת בן-גוריון שם הוא משלים לימודי דוקטורט בתחומי gamification. הבלוג עוסק בטכנולוגיות נוכחיות ועתידיות בניסיון לחזות ולהבין את העולם הטכנולוגי לתוכו אנו נכנסים, ואת המשמעויות על איך שהחיים שלנו ייראו. אני מאמין שחשוב לדעת לאן אנו הולכים כדי להיות מוכנים וכדי להיות הורים טובים יותר לילדינו שגדלים לתוך המציאות החדשה.
פורסם בקטגוריה Augmented Reality, אודיו, הולוגרמות, כללי, עם התגים , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

תגובה אחת על קולנוע היקפי

  1. מאת דנה‏:

    מדהים! תודה.

כתיבת תגובה