תחזית IBM לחמש השנים הקרובות

מאז שנת 2006, IBM מוציאה תחזית ל-5 תחומים שישנו את חיינו בעוד 5 שנים. התחזית נקראת "Next 5 in 5" וכמו כל תחזית טכנולוגית, תמיד מעניין לקרוא אותה. השנה IBM בחרו 5 תחומים שאסקור ביותר פירוט, אבל גם מעניין לחזור 5 שנים אחורה ולראות מה מידת הדיוק של IBM (רמז: בדיוק כמו כל תחזית טכנולוגית אחרת).

אנרגיה ירוקה– בעוד חמש שנים, נוכל לייצר אנרגיה מספקת לטעינת המכשירים הניידים שלנו ללא צורך בטעינה חשמלית וזה יקרה ע"י שילוב של קצירת אנרגיה מהגוף שלנו ומהסביבה. מדברים הרבה על קצירת אנרגיה (Energy Harvesting) כמשהו שישנה את מאזן האנרגיה העולמי. יש היום בעיה משמעותית בערים גדולות בכל מה שקשור לצריכת אנרגיה ונדמה שקצב הצריכה גדול מקצב הייצור. הפתרון? יצירת מקורות אנרגיה חלופיים וכאלה שמיוצרים קרוב לגורם הצורך, כך שאין צורך בתחנות כח גדולות יותר ובאמצעי שינוע חשמל מסובכים. כמה דוגמאות ניתן למצוא בפוסט קצירת אנרגיה. בעיקרון, מדובר על מיצוי האנרגיה שאנחנו מייצרים ע"י תנועות הגוף שלנו, אנרגיית הגלים, אנרגיית הרוח, אנרגיית השמש, ועוד.

חתימה ביולוגית – כולנו ראינו את זה בסרטים בדיוניים. אנחנו מגיעים לכספומט או לדלת עם בקרת כניסה שיש לה קורא רשתית או משהו דומה. בעוד 5 שנים, השיטה תשמש אותנו עבור כל מערכת. החל ממנגנון הכניסה לבית שלנו, עבור בסיסמת הכניסה למחשב ועד לסיסמא שתשמש בכל אתר. יש המון סוגיות סביב כל נושא החתימה הביומטרית (כפי שגם ראינו בארץ) אבל מבחינה טכנולוגית לפחות הנושא ייתאפשר.

קריאת מחשבות – לפני כמה שבועות פירסמו שני סטודנטים צעירים מה שנראה כביכול כמכשיר שקורא את המחשבות שלנו וכאשר אנחנו חושבים על אדם מסויים, הטלפון מתקשר אליו. למרות שבדיעבד זו מתיחה, הרעיון עדיין בהחלט ישים. במהלך השנה האחרונה ראינו מספר דוגמאות לטכנולוגיה כגון נהיגת רכב בעזרת המחשבה. חוקרים כבר מסוגלים לזהות רגשות של אנשים, רמות ריכוז, והתרגשות – ולהפעיל מכשירים בהתאם. בתוך 5 שנים נראה מכשירים ראשוניים המבוססים על הטכנולוגיה הזו, מין הסתם ביישומים המסוג שדורש לבישה של אוזניות בעלות חיישני EEG.

מהפכת הניידות תגיע לכלל העולם – מדהים לחשוב שלמרות כל המהפכות בתחום הטלפונים הניידים בשנים האחרונות, אחד מ- 5 התחומים המתפתחים ב- 5 השנים הקרובות הוא תחום הניידות (תחום שנמצא שם גם לפני 5 שנים). בשנים הקרובות, רשתות טלפוניה ימצאו את דרכן ל- 80% מאוכלוסיית העולם. משמעות הדבר היא גידול של כ- 50% במספר בעלי הטלפון בעולם. מדובר באוכלוסיה נחשלת, רובה ללא יכולת קרוא וכתוב, וכזו שנמצאת באזורים נידחים. בעזרת יכולות זיהוי דיבור, לאנשים אלו תהיה לראשונה מעולם גישה למידע הזמין לכולנו באינטרנט כגון גישה לרופאים מרוחקים ומידע לגבי מזג האויר הצפוי. המשמעות הגלובלית תהיה משמעותית.

מכשירים שעובדים בשבילנו – בכל מה שקשור למידע המקיף אותנו, אנחנו עדיין צרכנים של המידע. כאשר אנחנו צריכים מידע אנחנו יודעים איך לחפש אותו ואתרים רבים המתמחים בנושאים מסויימים (כגון אתרי בישול או טיול) מרכזים עבורנו את המידע בתחום. האינטרנט משמש עבורנו כדרך להגיע למידע.  ההבדל בין מה שקורה היום למה שיקרה בעוד 5 שנים הוא שהמכשירים שלנו לא רק יתנו לנו התראות לגבי דברים שקורים, הם יפעלו בשמנו. כך למשל אם אני אוהב להקה מסויימת והמחשב/טלפון שלי יודע שהם מופיעים, הוא יפעל בשמי וישריין לי כרטיסים. אם מצב מניה מסויימת משתנה, המערכת תוכל לקנות ולמכור עבורי מניות. אתרים כדוגמת ifttt (If This Then Than) פועלים בדיוק בנישה הזו. הגדרת של חוקים המתאימים לי ומאפשרים למחשב לבצע פעולות בשמי. עדיין לא ברמה של מה שיקרה עוד הרבה שנים, אבל בהחלט התחלה.

מה היו החמש של 2007?

  • ייצוג תלת מיימדי של הגוף שלנו – התחזית הייתה שבכל ביקור אצל הרופא, יהיה לרופא מודל תלת מיימדי של הגוף שלנו. משהו בסגנון של מה שגוגל ומיקרוסופט עובדים עליו היום. התחזית לא מומשה ולמרות שאין המון מגבלות טכנולוגיות למימושה, היא גם לא תתממש בחמש השנים הקרובות.
  • חתימה דיגיטלית לאוכל שלנו – מזכיר קצת את התחזית לחתימה ביולוגית. בתחזית, ניתן יהיה לזהות את המקור של כל פרי או ירק שאנחנו אוכלים (לדוגמה, נדע שהתפוח שאנחנו אוכלים גדל על עץ ברמת הגולן). עגלות הקניות שלנו חכמות ויודעות מה יש בהן, וכך גם המקררים שלנו. תחזית שלא ממש התממשה אבל עם כניסה יותר מהירה של NFC, אולי זה יקרה.
  • בתים חכמים – מכשירים הנשלטים מרחוק בעזרת הטלפון הנייד שלנו ומאפשרים לנו לשלוט בזמני הפעלת מכונת הכביסה או הדוד. מכל התחזיות, זו בהחלט התחזית הכי ריאלית. לא שהבתים החכמים פה בהמוניהם, אבל בהחלט ניתן לראות כיצד הם יכנסו לחיינו.
  • מכוניות שנוהגות לבד – הרכב האוטונומי של גוגל כבר מסתובב לו בארה"ב ומדינות כבר מחוקקות חוקים כדי להתאים את עצמן למציאות החדשה. התחזית עדיין לא ממומשת והיא רחוקה מלהיות ממומשת אבל היא בהחלט תקרה. דברים נוספים המופיעים בתחזית ומתממשים, מכילים חיישנים מתוחכמים ברכב ומערכות מידע ששולחות לטלפון שלנו מידע לגבי זמני הגעה של רכבות ומקומות ישיבה להזמנה.
  • טלפונים ניידים – מגוון יישומים חדשניים (מדובר על לפני 5 שנים) מדבר על שיתופיות, צילום של בגד מסויים שיוביל לחיפוש מידע עבור הבגד שיזוהה אוטומטית, ושאר יישומים שאנחנו עדיין מדברים עליהם כדבר החם הבא.

על אודות דוד קודיש

דוד קודיש הינו מומחה מערכות מידע, שימושי אינטרנט, וטכנולוגיה שעוסק בתחומי האינטרנט וההייטק מעל ל- 17 שנה. דוד שימש בתפקידי ניהול בכירים שונים בחברות טכנולוגיה שונות בהן אינטל ונומוניקס ומיקרון. כיום משמש כמרצה באוניברסיטת בן-גוריון שם הוא משלים לימודי דוקטורט בתחומי gamification. הבלוג עוסק בטכנולוגיות נוכחיות ועתידיות בניסיון לחזות ולהבין את העולם הטכנולוגי לתוכו אנו נכנסים, ואת המשמעויות על איך שהחיים שלנו ייראו. אני מאמין שחשוב לדעת לאן אנו הולכים כדי להיות מוכנים וכדי להיות הורים טובים יותר לילדינו שגדלים לתוך המציאות החדשה.
פורסם בקטגוריה Home automation, IBM, NFC, sensors, אנרגיה, בטיחות, חיישנים, טכנולוגיה, כללי, עם התגים , , , , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

תגובה אחת על תחזית IBM לחמש השנים הקרובות

  1. פינגבאק: משתמש אנונימי (לא מזוהה)

כתיבת תגובה