לתכנת את האובייקטים בחיים שלנו

בפוסט הקודם כתבתי על 5 התחזיות של IBM לחמש השנים הקרובות. אחת התחזיות דיברה על מכשירים שעובדים בשבילנו, ועל זה בדיוק רציתי להרחיב. פוסט מוקדם יותר בנושא ניתן למצוא גם כאן.

לפני הרבה שנים (במונחים טכנולוגיים) כל תוכנת מחשב הייתה עצמאית. יכול להיות שהתוכנה ישבה על שרת ושירתה אלפי משתמשים, אבל מה שהתוכנה ידעה לעשות, היא עשתה – ולא יותר מזה. אם רצינו תוכנה אחרת, היינו צריכים לעבור לתוכנה השניה ולעבוד עליה. היום המצב בתוכנה הוא די שונה ותוכנות כבר מסוגלות לדבר אחת עם השניה ולנצל את היכולות הייעודיות שיש לכל אחת. המקום הטוב ביותר לראות את זה הוא בטלפונים שלנו. כאשר אני רואה כתובת מסויימת בתוכנה אחת, אני יכול לקבל הוראות הגעה לשם בעזרת תוכנה אחרת שיודעת לתת כיוונים (כגון Waze). מבחינתי כמשתמש, זה נראה המשך טבעי לחלוטין של היישום. עבור המפתחים זה כמובן נותן ערך מוסף מאוד גדול כי ככה אני יכול לתת ללקוחות שלי ערך מוסף גבוה יותר, ללא צורך להמציא משהו שכבר קיים.

יש שתי בעיות ששווה להתייחס אליהן:

  1. נאמר שיש לי שתי אפליקציות בטלפון, אבל המפתחים של האפליקציות האלו לא הכירו אחד את השני וגם לא חשבו שאולי כדאי לאפשר חיבור בין שתי האפליקציות. לדוגמה – אני מחפש מסעדות בדפי זהב בטלפון, אבל השירות שאני הכי סומך עליו לגבי המלצות על מסעדות הוא אתר שדפי זהב לא חיברו ליישום שלהם ככה שאני צריך למצוא שם של מסעדה, לזכור אותו, לעבור יישום ולחפש אותו שם שוב. אפשר כמובן לפנות לדפי זהב ולבקש שיוסיפו את זה ליישום שלהם אבל זה לא פרקטי. הייתי רוצה שכמשתמש, תהיה לי היכולת להוסיף את החיבוריות הזו עבורי (או אולי אפילו עבור כל משתמשי היישום) ללא צורך להכנס לקוד של דפי זהב.
  2. ישנו באזז שכבר מסתובב כמה שנים לגבי מה שנקרא The Internet of Things. התייחסתי אליו מספר פעמים והוא בעיקר מדבר על המצב שבו לא רק תוכנות יוכלו לתקשר אחת עם השניה, אלא גם מוצרים פיזיים כגון מכונת הכביסה עם המייבש, המקרר עם התנור, וכן הלאה. זה מוגזם לבקש מסמסונג שתוודא שהמקררים שלה יוכלו לדבר עם הטלויזיה של כל חברה אחרת?

הפתרון המשותף לשתי הבעיות האלו הוא הגדרה של פרוטוקולים. שפה מסויימת שבה כל המכשירים והיישומים ידברו כדי לתאר מי הם, מה היכולות שלהם, ומה המידע שהם זקוקים לו כדי לפעול. דוגמה פשוטה יכולה להיות עבור מייבש כביסה: א. אני מייבש כביסה 8ק"ג בעל תוכניות כאלה וכאלה. ב) כדי לפעול אני צריך תנאים כאלה: דף ריח, מינימום של 3 ק"ג, ואני עובד רק בשעות הערב בהם התעריף זול. מכשירים אחרים בבית יכולים לנצל את המידע הזה כדי להחליט מה לעשות. לדוגמה מכונת הכביסה יכולה להחליט שבתנאים כאלה אין טעם להפעיל את המכונה בבוקר כיוון שהמייבש ממילא לא יוכל לעבוד.

הבעיה שיש לנו היום היא לא ביצירה של מערכות חכמות ומחוברות לאינטרנט אלא במערכות שידעו לנצל את כל מה שיש סביבן כדי להפיק תוצאה רצויה. משהו שידע שיש לי בבית מזגן, תנור, מקרר, מכונת קפה, ומדפסת ושידע מה לעשות עם זה. משהו שגם יידע בדיוק מה תיק ההשקעות שלי כולל, לאן אני טס עוד מעט, מה הלהקה האהובה עלי ועוד. אל התחום הזה, נכנס מוצר דמוי סבון בשם Twine. החבר'ה שמפתחים את Twine השתמשו בפלטפורמה של Kickstarter כדי לגייס כספים. הבקשה שלהם הייתה פשוטה:לגייס 35 אלף דולר. ברגע זה (70 שעות לסיום ההתרמה) הם כבר גייסו מעל ל- 458 אלף דולר והפכו לחברה המדוברת ביותר בתחום ה- Kickstarter. המוצר שהם משוקים מכיל סנסורים של טמפרטורה ,תנועה, מפסק מגנטי, לחות, ויכולת להוסיף חיישנים נוספים. המכשיר משדר את נתוני החיישנים למחשב הבייתי, שם תוכנה קולטת את הנתונים ומסוגלת להגיב ע"פ הנחיות המשתמש. פעולות אפשריות הם שליחת מייל, טוויטר, מסרון, או שליחת פקודה מסויימת בעזרת HTTP. לא משהו משוכלל נורא, אבל בהחלט מאפשר אוטומציה של תהליכים.

הפרוייקט הזה אולי לא הראשון מסוגו ובסופו של דבר הוא פועל באותו מגרש של ifttt שמוגדרת כאחד הסטארטאפים הגדולים של 2011. הרעיון פשוט ביותר – בהנתן קלט מאחד המכשירים בבית או מהאתרים באינטרנט, מה אתה רוצה שיקרה. סוכן אוטומטי שעוקב אחרי ההתרחשויות יעשה את בדיוק את זה בשבילך. זה העתיד שלנו.

על אודות דוד קודיש

דוד קודיש הינו מומחה מערכות מידע, שימושי אינטרנט, וטכנולוגיה שעוסק בתחומי האינטרנט וההייטק מעל ל- 17 שנה. דוד שימש בתפקידי ניהול בכירים שונים בחברות טכנולוגיה שונות בהן אינטל ונומוניקס ומיקרון. כיום משמש כמרצה באוניברסיטת בן-גוריון שם הוא משלים לימודי דוקטורט בתחומי gamification. הבלוג עוסק בטכנולוגיות נוכחיות ועתידיות בניסיון לחזות ולהבין את העולם הטכנולוגי לתוכו אנו נכנסים, ואת המשמעויות על איך שהחיים שלנו ייראו. אני מאמין שחשוב לדעת לאן אנו הולכים כדי להיות מוכנים וכדי להיות הורים טובים יותר לילדינו שגדלים לתוך המציאות החדשה.
פורסם בקטגוריה IBM, sensors, אמצעי קלט, גאדג'טים, כללי, רעיונות חדשים, עם התגים , , , , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

כתיבת תגובה