השנה היא שנת ה- Ultrabook ע"פ אינטל

בשעה דחוסה בתכנים ועיתונאים, מולי אדן נתן הופעה מצויינת בה הוא פירט את התוכניות של אינטל לשנה הקרובה. בסוף ספטמבר כתבתי על התוכניות של אינטל לשנים הקרובות בכל מה שקשור למעבדים, אבל מולי הבהיר בתחילת השעה שאינטל לא מדברת יותר במונחים טכנולוגיים כמו מעבדים. מעכשיו, אינטל תתמקד בחווית המשתמש. בשנים האחרונות אינטל השקיעה בהכנסה של יותר טרנזיסטורים למעבד והצליחה להגדיל את כמות הטרנזיסטורים במעל למיליון אחוז (!) אבל בו בזמן ממשק המשתמש לא ממש השתנה. כל זה צריך להשתנות – ע"פ אינטל. הצעד הזה אולי נראה על פניו מוזר, אבל במבט  נוסף ניתן להבין שאין לאינטל ברירה. העולם עבר למצב שבו אנשים קונים מוצרים סקסיים, מוצרים שקל להשתמש בהם, מוצרים ניידים, כלומר… טאבלטים. שוק המחשבים האישיים נמצא בנסיגה עולמית כבר שנתיים לטובת סמארטפונים וטאבלטים בהם אין (בנתיים) מעבדי אינטל, ואם אינטל רוצה להשאר רלוונטית ב- 2013 כשהיא תוציא את מעבדי ה- Haswell, היא חייבת להתחיל להזיז את השוק. עכשיו. כשהמעבד החדש Haswell יצא ב- 2013, הוא יפגוש שוק שכבר לא רואה את אינטל כשחקן משני ומעבר לביצועים טובים יותר, הוא יפתור את בעיית הצריכה ויוריד אותה מ- 30W היום דרך 17W במעבדי ה- IvyBridge, עד לאזור ה- 5W מה שייתן יכולת אמיתית לעבודה של יממה שלמה ללא טעינה.

אז מה התוכניות?

בשנה הקרובה (ההשקה תתחיל באפריל) אינטל תתחיל להשיק את הקמפיין הגדול ביותר שלה מאז 2003 כשהיא השיקה את הסנטרינו והפכה את כל העולם המיחשובי שלנו לנייד. הקמפיין יהיה מבוסס על פרסומות וסיפורים שימכרו לנו את ה- Ultrabook בתור המכשיר הנייד האולטימטיבי. מכשיר שיהיה דק (עד כדי עובי של 10מ"מ לעומת 8.8 מ"מ באייפד) וקל כמו טאבלט (ק"ג אחד לעומת 600 גרם של אייפד), אבל בעל כח מחשוב של כל מחשב נייד אחר. מחשב שיהיה בעל מסך גדול (או קטן) כמו של מחשב נייד, אבל עדיין סקסי להפליא. מכשיר שישלב את התכונות של טאבלט כמו מסך מגע וסנסורים, אבל יוסיף גם יכולות כמו ממשק תנועה. מכשירים בתצורות שונות שיראו כמו טאבלט, או כמו מחשב צדפה (מצחיק אותי השימוש בשם הזה – מזכיר את טלפוני הצדפה), או כמו מחשב בשם Nikishki שיהיה שילוב של מחשב צדפה עם חלק מהמקלדת חלול כך שכשסוגרים את המחשב, חלק מהמסך נשאר גלוי וכך ניתן לראות חלק מהנתונים כמו יומן פגישות והתראות שונות ללא צורך בפתיחה של המחשב.יכולות נוספות שדובר עליהן (אבל לא הוצגו) הן סביב ממשקי דיבור שיהיו קיימים ב- 9 שפות (בלי עברית), ויכולות תרגום סימולטני שיכנסו בשנים הקרובות. יכולות אלה ינצלו בצורה טובה את ביצועי המעבד של אינטל בצורה שמעבדי ARM לא יכולים. אם הזכרתי את ARM, אינטל לא הזכירה את השם הזה לאורך כל השעה – ודבר כזה, לא קורה במקרה. מדיניות של התעלמות.

בקיצור – אינטל הולכת לפרסם את ה- Ultrabook כקונספט, למרות שהיא עצמה לא מייצרת שום מחשב שכזה. אם המהלך יצליח, אינטל תוכל לרשום לעצמה וי גדול בדרך לחדור לשוק הטאבלטים והסמארטפונים. הנה טיזר לסדרה של סרטונים שיפנו לקהל הצעיר יותר.

אינטל לא דיברה על מערכות הפעלה, אבל הציגה את חלונות 8 בכל הזדמנות. זה די ברור שהיא לא תשים את מערכת ההפעלה של אפל (שלה כבר יש מחשבים דקים שנים רבות), ולא את אנדרואיד של גוגל שרצה על כל הטאבלטים איתם אינטל מנסה להתחרות. נראה שהשילוב של מיקרוסופט ואינטל נראה רלוונטי מתמיד.

יכולת נוספת שהוצגה בקצרה היא חיבוריות לתשלומים מאובטחים באמצעות NFC. יכולת שאולי תהווה גימיק בהתחלה אבל יכולה לצבור תאוצה בעוד כמה שנים.

לסיכום – אינטל עושה פה שינוי כיוון מאוד משמעותי מבחינתה בניסיון להכנס חזרה לאותם שווקים שהתפתחו בלעדיה, לא רק טכנולוגית, אלא גם שיווקית.

על אודות דוד קודיש

דוד קודיש הינו מומחה מערכות מידע, שימושי אינטרנט, וטכנולוגיה שעוסק בתחומי האינטרנט וההייטק מעל ל- 17 שנה. דוד שימש בתפקידי ניהול בכירים שונים בחברות טכנולוגיה שונות בהן אינטל ונומוניקס ומיקרון. כיום משמש כמרצה באוניברסיטת בן-גוריון שם הוא משלים לימודי דוקטורט בתחומי gamification. הבלוג עוסק בטכנולוגיות נוכחיות ועתידיות בניסיון לחזות ולהבין את העולם הטכנולוגי לתוכו אנו נכנסים, ואת המשמעויות על איך שהחיים שלנו ייראו. אני מאמין שחשוב לדעת לאן אנו הולכים כדי להיות מוכנים וכדי להיות הורים טובים יותר לילדינו שגדלים לתוך המציאות החדשה.
פורסם בקטגוריה אינטל, טאבלטים, כללי, עם התגים , , , , , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

כתיבת תגובה