משקפי מציאות רבודה

משקפי מציאות רבודה הם כבר לא מושג חדש למרות שאין עדיין מוצר ממשי והחדירה של משקפיים כאלה לשוק תיקח עוד כמה שנים. בחודש האחרון יש שמועות עקשניות ברשת על משקפי מציאות רבודה של גוגל שאמורות לצאת עוד השנה בעלות של עד 600$. השמועות האלה, שיש להתייחס אליהן בחשדנות מסויימת, מגיעות מעובדים של גוגל שעובדים על הפרוייקט ועל כאלה שכבר לא. אני אומר חשדנות מסויימת גם בגלל המקורות, וגם בגלל שגוגל לא כ"כ חזקה (לפחות לא כמו אפל) בשמירה על סודות.  בין אם השמועות נכונות ובין אם לא, תמיד נחמד לחשוב עם האפשרויות שיהיו גלומות במכשיר שכזה ועל האופן שהוא ישפיע על היום יום שלנו.

אבל לפני שנתחיל עם גוגל, הסרטון הבא של חברת מוטורולה Solutions (החלק של מוטורולה שגוגל לא קנו) מציג פתרון מסויים שהוצג ב- CES לפני חודשיים ויכול אולי להוות בסיס למשקפיים. הרעיון הוא מחשב לביש שיושב על מסגרת המשקפיים ומחובר לסביבה שלו. המערכת עובדת עם מעבד ARM, חלונות CE, ומסך 15" שנמצא בחזית העין. המערכת נשלטת ע"י קול ותנועות ראש ומאפשרת יכולות ניווט, ניהול אירועים ופיקוח מעניינות. הסרטון ארוך אבל מעניין.


לפני שנה, התפרסם שבמונדיאל 2014 בברזיל, השוטרים ילבשו משקפי מציאות רבודה שיוכלו לזהות עבריינים וטרוריסטים על סמך זיהוי פנים גם בתוך קהל של הרבה אנשים. המשקפיים מתחברות לשרת המסוגל לזהות עד 400 אנשים שונים ע"ס 46,000 פרמטרים שונים. הטכנולוגיה היא גאווה ישראלית מחברת Ex-Sight ופרטים נוספים אפשר למצוא כאן.

המשקפיים של גוגל

אין משהו שלא היינו מצפים לראות מהמשקפיים האלו, למעט העובדה שלפחות לפי השמועות, למשקפיים יהיה צג קטן בפינה שלהם שיציג מידע ולא יהיה מסך שקוף – קצת מאכזב אבל אי אפשר ממש להתלונן. המשקפיים יכילו את כל המחשוב הנדרש כך שלא יהיה צורך לעבוד מול מכשיר נוסף. יכולות אלחוטיות וסלולריות יאפשרו את כל התקשורת הדרושה (אם כי להצמיד משדר סלולרי למח לא נשמע משהו טוב במיוחד). מצלמה שתמוקם על המשקפיים תהיה מחוברת למנוע עיבוד תמונה ומידע רלוונטי יוצג על חזית המשקפיים.

אבל עם כל הכבוד למשקפיים, אני רואה כמה כיוונים נוספים. ראשית כל עולם התלת מימד. אנחנו יודעים שהאתגר הגדול הוא לגרום לאנשים לשבת מול הטלויזיה בסלון ולהרכיב משקפיים. ביננו זה קצת אוטיסטי. השאלה היא מה יקרה כאשר נתרגל ללבוש משקפיים ממילא בשביל מגוון שימושים וכך כשנשב בסלון, כבר יהיו עלינו משקפיים. היכולת לייצר משקפיים שהם גם משקפי השמש, גם מציאות רבודה, וגם משקפי תלת מימד, יכולה אולי קתצ להקל עלינו.

שאלה נוספת שנשאלת היא איפה אפל בתוך כל הסיפור הזה. הרי משקפי מציאות רבודה הם סוג של שובר שיוויון בכל מה שקשור למבול ההשקות של טלפונים חדשים כאשר מעבר למלחמה על פרמטרים לא ממש חשובים לצרכן, אין בהם שום דבר חדש לגמרי. אם גוגל יצאו עם טלפון שהוא בעצם משקפיים, זה כבר בידול רציני.  השמועות (שוב שמועות) אומרות שאפל בונה על פתרונות אחרים של מחשוב לביש, שיהיה בפורמט הדומה לאייפוד ננו (מעין שעון שיילבש על היד). אפל לא אוהבת לייצר מוצרי קצה ומעדיפה לפתח מוצר יחיד שייתן פלטפורמה לפיתוח, כאשר יצרנים שונים יוכלו לפתח את המשקפיים, ולכן ייתכן שלא נראה משקפיים תוצרת אפל, אבל אולי נראה מעבד חזק שישב על היד שלנו ויוכל לתקשר דרך פרוטוקולים (שאפל ירוויחו עליהם הון) עם מוצרי קצה.

על אודות דוד קודיש

דוד קודיש הינו מומחה מערכות מידע, שימושי אינטרנט, וטכנולוגיה שעוסק בתחומי האינטרנט וההייטק מעל ל- 17 שנה. דוד שימש בתפקידי ניהול בכירים שונים בחברות טכנולוגיה שונות בהן אינטל ונומוניקס ומיקרון. כיום משמש כמרצה באוניברסיטת בן-גוריון שם הוא משלים לימודי דוקטורט בתחומי gamification. הבלוג עוסק בטכנולוגיות נוכחיות ועתידיות בניסיון לחזות ולהבין את העולם הטכנולוגי לתוכו אנו נכנסים, ואת המשמעויות על איך שהחיים שלנו ייראו. אני מאמין שחשוב לדעת לאן אנו הולכים כדי להיות מוכנים וכדי להיות הורים טובים יותר לילדינו שגדלים לתוך המציאות החדשה.
פורסם בקטגוריה Apple, arm, Augmented Reality, CES2012, Virtual Reality, אינטגרציה, אמצעי קלט, טכנולוגיה, מחשוב, מצלמות, צגים, עם התגים , , , , , , , , , , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

כתיבת תגובה