על חדשנות ואינטגרציה

הרבה מאיתנו חושבים ש- "וואו! יש לנו כבר כל מה שאפשר לחלום עליו", אבל אחד הציטוטים החזקים שאימצתי ושאני משתמש בו הרבה לאחרונה בהרצאות הוא "עוד לא המצאנו כלום". מי היה מאמין שנוכל לדבר עם כל אדם בעולם כמעט בחינם. שנוכל לקנות כל דבר מכל מקום בעולם ולקבל את זה תוך יום-יומיים. שנסתובב עם מכשיר קטן בכיס שלא רק שהוא טלפון ומצלמה, יש בו מחשב יותר חזק מזה שרק לפני שנים בודדות ראינו בסרטי מדע בדיוני. הרפואה, הרובוטיקה, התעשיה, הכל מדהים כ"כ – באמת מה צריך יותר מזה…

אז זהו. שעוד לא התחלנו בכלל.

את ההתפתחות הטכנולוגית אני מחלק לשני סוגים (ולא אכנס לכל ההגדרות השונות שאפשר לתת פה): חידושים פורצי דרך, ואינטרגרציה.

חידושים / פריצות דרך

חידושים פורצי דרך הם אותם פיתוחים שמאפשרים לנו יכולות שלא היו לנו עד היום. אלו לא בהכרח טכנולוגיות שלא שמענו עליהן מעולם, אלא טכנולוגיות שהבשילו לכדי ממשות ולא משהו שנמצא רק במעבדה איפה שהוא. דוגמאות לכך יכולות להיות הסגוואי, האינטרנט, פרוטוקולים חדשים או אפילו נורת ה- LED. אם ניקח את עולם הרובוטיקה בשימוש בייתי כדוגמה, הטכנולוגיות השונות קיימות המון זמן (מאז המהפיכה התעשייתית) אבל הפיתוחים וההתפתחות מביאים את הרובוטיקה האישית לרמות שאוטוטו נוכל לקחת ולממש לטובת כל אדם באשר הוא בעולם (כמו פרוטזה רובוטית או עוזר ביתי רובוטי). דוגמה נוספת היא יכולת יכולת זיהוי דיבור ויכולת דיבור של מחשבים. הרעיון מופיע באין ספור סרטי מדע בדיוני כבר עשרות שנים, ויש אפילו דוגמאות מוקדמות של אבי טיפוס, אבל אנחנו נמצאים על סף מספר פריצות דרך בתחום הזה שיהפכו את הטכנולוגיה לזמינה עבור כולנו.

אינטגרציה

עבור כל שאר העולם שאינו משתתף בחדשנות מהסוג שתיארתי כרגע, נשאר לחבר את כל החלקים ביחד כדי לתת לנו מוצרים חדשים ולמצוא לנו שימושים שונים (ולעיתים משונים) לאותן טכנולוגיות פורצות דרך. דוגמה קלאסית פה הוא הסמארטפון. פעם טלפון היה רק טלפון, אבל מרגע שהמציאו את החיישן האלקטרוני שמאפשר צילום דיגיטלי להמונים (כי עד אז צילום דיגיטלי היה נורא יקר), האינטגרציה של המצלמה לתוך הסמארטפון ושאר מכשירי הקצה הייתה מהירה (ראו סיפור קצר למטה על המצלמה הדיגיטלית הראשונה). זה קרה גם עם המוסיקה הדיגיטלית (זוכרים שפעם היה רק דיסקמן ולפני זה ווקמן) שנכנסה לכל טלפון, ועומד לקרות עם מקרנים ניידים שיכנסו לכל טלפון. עולם האינגרציה מעניין לא פחות מהחדשנות שיש ביצירת יש מאין. היכולת שלנו לחבר חלקי טכנולוגיה שונים לתוך מוצר היא לעיתים מאתגרת ביותר עד כדי בלתי אפשרית בשל אי תאימות והיעדר תקינה.

נסו לחשוב מה היה קורה אם היינו מסוגלים לחבר בקלות את עולם הרובוטים, יכולות עיבוד תמונה, זיהוי דיבור, כל מכשיר חשמלי בעולם, תמונות תלת מיימד, ועוד ועוד לכדי מכשיר אחד. מה היה אפשר לעשות… בפוסטים עתידיים אתייחס בהרחבה למוצרים שונים שמתאפשרים הודות לאינטגרציה בין טכנולוגיות קיימות כדי לייצר משהו חדש.

בתור דוגמה נוספת נקח מכשיר הנקרא SmartShopper המשלב לתוכו יכולת זיהוי דיבור (עם מילון די קטן אמנם) ומדפסת טרמית כדי להכין רשימות סופר. אתה אומר למכשיר כל מה שצריך לקנות והוא מדפיס לך את הרשימה (אה – ויש לו גם טיימר למטבח שזו דוגמה לאינגרציה מיותרת). דבילי? לא יודע – אבל מי חשב שנדבר למדפסות…  

 

רגע טריויה: המצלמה (בתמונה) הדיגיטלית הראשונה פותחה בשנת 1975 ע"י מהנדס של איסטמן קודאק בשם סטיבן ששון. למצלמה היה חיישן CCD בעל רזולוציה של 0.01 מגה פיקסל ויכולת צילום בשחור לבן. המצלמה שקלה 3.6 ק"ג ולקח לה 20 שניות לצלם תמונה. היא מעולם לא נועדה לייצור, אלא רק להדגמת יכולת. עם זאת, קודאק לא היו הראשונים לייצר מצלמה דיגיטלית (פוג'י השיגה אותם), ולקח להם 16 שנים נוספות (1991) כדי לייצר את הדגם המקצועי הראשון (DSC-100) שהיה עם יכולת של 1.3 מגה פיקסל ומחירו היה 13,000$.

על אודות דוד קודיש

דוד קודיש הינו מומחה מערכות מידע, שימושי אינטרנט, וטכנולוגיה שעוסק בתחומי האינטרנט וההייטק מעל ל- 17 שנה. דוד שימש בתפקידי ניהול בכירים שונים בחברות טכנולוגיה שונות בהן אינטל ונומוניקס ומיקרון. כיום משמש כמרצה באוניברסיטת בן-גוריון שם הוא משלים לימודי דוקטורט בתחומי gamification. הבלוג עוסק בטכנולוגיות נוכחיות ועתידיות בניסיון לחזות ולהבין את העולם הטכנולוגי לתוכו אנו נכנסים, ואת המשמעויות על איך שהחיים שלנו ייראו. אני מאמין שחשוב לדעת לאן אנו הולכים כדי להיות מוכנים וכדי להיות הורים טובים יותר לילדינו שגדלים לתוך המציאות החדשה.
פורסם בקטגוריה אינטגרציה, מדפסות, רובוטים, רעיונות חדשים, עם התגים , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

תגובה אחת על על חדשנות ואינטגרציה

  1. פינגבאק: משתמש אנונימי (לא מזוהה)

כתיבת תגובה