תדפיס לי לבלב – הדפסת איברים

אנחנו רק מתחילים להתרגל לרעיון של מדפסות תלת-מימדיות וכבר עומדת בפתח המהפיכה הבאה. הרעיון של הדפסה ביולוגית דומה מאוד להדפסה תלת מיימדית אלא שבמקום החומרים הפלסטיים בהם מדפסות 3D משתמשות, המדפסת הביולוגית עובדת עם חומרים… ביולוגיים. כלומר תאים חיים בתוך תמיסת ג'ל השומרת עליהם. המדפסת מאוד דומה למדפסות הזרקת דיו, כאשר במקום שהמחסניות יכילו צבע, הן מכילות את הרכיבים השונים שאיתם רוצים לבנות רקמה חיה. המדפסות הביולוגיות שכבר קיימות מתבססות על דגמים ישנים של מדפסות הזרקת דיו.

המדפסת מסוגלת להזריק את התאים בדיוק מירבי למקום שלהם וכך לאחר שמניחים מספיק תאים זה לצד זה, וזה מעל זה, הם מתחילים לבצע תהליך שבו הם מתחברים אחד לשני ויוצרים את הרקמה הרצויה. כיוון שהתאים בהם משתמשים לבניה, לקוחים מהגוף של המטופל, כאשר הם יוחזרו לשם, הגוף לא ידחה אותם. השיטה הזו של לקיחת רקמה והחזרתה לגוף לאחר בניה נוספת לא חדשה ומתבצעת בטיפולים שונים. ההבדל פה, הוא בשיטת הבניה. מדפסת תלת מיימדית מדוייקת, מסוגלת לבנות מודל מדוייק של חלקים שונים בגוף, והחזון הוא להיות מסוגלים לייצר (להדפיס) איברים שלמים כמו כליות ולב ובכך לפתור את בעיית האיברים להשתלה אחת ולתמיד. בניסויים שונים על בעלי חיים כבר הצליחו להשתיל עצמות שהודפסו והן נקלטו בהצלחה בגוף החיה.

צירפתי שני קטעי וידאו מעניינים. בראשון מתוארים מספר שימושים אפשריים. מעבר למודל של בנית איבר מסויים במעבדה והשתלתו בגוף, אפשר יהיה להדפיס ישירות על גוף של מטופל. במקום השתלת עור, אפשר יהיה להדפיס את העור ישירות על הגוף, ניתוחים פלסטיים יוכלו להתבצע ע"י הדפסה, ובניתוחים כירורגיים ניתן יהיה להשתמש בהדפסה כדי לייצר כלי דם או לסתום חורים.

בוידאו השני, מספר ד"ר Lawrence Bonassar על המעבדה שבה הוא עובד שבה מייצרים אוזניים אמיתיות. במעבדה שלו הוא מסוגל לייצר אוזן שלמה מתאים של אדם בעזרת הדפסה תלת מיימדית המשתמש בתאים חיים כחומר. בתום חודשיים ניתן לקחת את האוזן המוגמרת iלהשתיל אותה על אדם שאיבד את האוזן. ישנו עדיין האתגר שבחיבור האיבר החיצוני לכלי הדם ומערכת העצבים של הגוף, אבל זהו אתגר שבתוך 10-20 שנה ניתן יהיה להתגבר עליו.

על אודות דוד קודיש

דוד קודיש הינו מומחה מערכות מידע, שימושי אינטרנט, וטכנולוגיה שעוסק בתחומי האינטרנט וההייטק מעל ל- 17 שנה. דוד שימש בתפקידי ניהול בכירים שונים בחברות טכנולוגיה שונות בהן אינטל ונומוניקס ומיקרון. כיום משמש כמרצה באוניברסיטת בן-גוריון שם הוא משלים לימודי דוקטורט בתחומי gamification. הבלוג עוסק בטכנולוגיות נוכחיות ועתידיות בניסיון לחזות ולהבין את העולם הטכנולוגי לתוכו אנו נכנסים, ואת המשמעויות על איך שהחיים שלנו ייראו. אני מאמין שחשוב לדעת לאן אנו הולכים כדי להיות מוכנים וכדי להיות הורים טובים יותר לילדינו שגדלים לתוך המציאות החדשה.
פורסם בקטגוריה בריאות, טכנולוגיה, כללי, מדפסות, עם התגים , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.