הולוגרמות – הדבר הבא אחרי רובוטים?

כולנו ראינו הולוגרמה אחת או שנים בחיים שלנו. אנחנו מכירים את ההולגרמות הסטטיות, אלה שמופיעים על כרטיסי האשראי או על כרטיסי תמונות לילדים. בסרטים, אנחנו מכירים את ההולוגרמות שמופיעות להן משום מקום ומדברות איתנו (סטאר-טרק למי שזוכר). נשמע בדיוני? תחשבו שוב.

עולם ההולגרמות מתפתח בצעדי ענק ולכולם ברור שזה רק עניין של זמן עד שהטכנולוגיות השונות יבשילו לכדי ייצור המוני, וימצאו את דרכן לתוך המכשירים הבייתיים שלנו (דהיינו הטלפון, הטלויזיה, ועוד). ישנם מספר מכשולים בדרך ליצירת סביבה שבה הולוגרמות יהיו חלק מהחיים שלנו כגון סטנדרטיזציה של מספר טכנולוגיות, יכולת העברת נתונים הרבה יותר מהירה מזו שיש לנו היום (פי 25-30 לערך עבור הולוגרמה אחת), וכמובן הורדת מחיר המקרנים.

כמה רעיונות לשימוש בהולוגרמות

אין לי יכולת לחזות את כל השימושים בכל תחומי החיים. למעשה, השימוש בהולוגרמות יהיה כ"כ אדיר, שאני לא בטוח שאנחנו בכלל יכולים לחשוב על הכל כרגע. ובכל זאת כמה דברים בסיסיים:

ממשק אדם-הולוגרמה – אנחנו חושבים על הולוגרמות כעל משהו שמסתכלים עליו, וזה נכון היום, אבל אין סיבה שלא תהיה לנו אינטראקציה עם ההולוגרמות. בוידאו המצורף ניתן לראות כיצד אפשר לגעת בהולוגרמה ולגרום לכך שהיא תגיב בצורה מסויימת. הדבר הזה פותח פתח לממשקי אדם-הולוגרמה. מעניין…

שיחות הולוגרמה – בוידאו החמוד המצורף אולי צוחקים על אפל, אבל לא אתפלא אם הם יהיו הראשונים לצאת עם הטכנולוגיה.

ב- 2008, CNN הייתה החלוצה בתחום כאשר הם הפכו את אחת השדרניות שהייתה בשיקגו, להולוגרמה באולפן. האפקט הושג באמצעות 35 מצלמות HD (נותן מושג לגבי נפח המידע שצריך להעביר בזמן אמת) שצילמו אותה מכל הזוויות ושידרו את הכל לתוכנה שנמצאה באולפן. הוידאו שבחרתי להציג הוא דווקא מאוחר יותר (ראיון ש- CNN ערכו עם אזרח) אבל אפקט הכניסה והיציאה של ההולוגרמה מרשים ומפתיע

ישנן היום הרצאות שניתנות בדיוק בשיטה הזו כאשר המרצה נמצא בביתו, וההרצאה ניתן ע"י ההולוגרמה שלו במקום אחר.

מסך הולוגרפי – למונח הזה יכולה גם להיות משמעות של מסך תלת מימדי אבל הכוונה פה היא דווקא למסך שאני יכול ליצור לי איפה שאני רוצה (באיזור המקרן ההולוגרפי). אם ההולוגרמה יכולה להיות בכל מקום, למה לא לייצר מסך כמו הבחורה בוידאו מיד. אם חושבים על זה, נושא מחשוב הענן מקבל פה משמעות אחרת לחלוטין…

תחליפי אדם – באחד הפוסטים הראשונים שלי ציינתי את התופעה של Hatsune Miku שהיא 'זמרת' יפנית מוערצת ע"י מיליונים, אלא שהיא הולוגרמה ואין דמות אמיתית שכזו. גם השירים שהיא שרה, מושמעים ע"י מחשב ולא ע"י אדם אמיתי.

עולמות הולוגרפיים – אם אני מסוגל לייצר הולוגרמה אחת, למה לא שתיים, או עשר? כיוון שההולוגרמות נשלטות על ידי מחשב, האינטראקציה בינהן ניתנת לתכנות כך שאת FIFA2030 אולי נשחק עם הולוגרמות שירוצו לנו בסלון…

רובוטים מול הולוגרמות

בסך הכל אנחנו מנסים לשבט את עצמנו בכל מיני דרכים (פשוט כי אפשר). אנחנו מפתחים רובוטים שידמו לנו ויוכלו לעשות דברים פיזיים, ואנחנו מפתחים הולוגרמות שידמו לנו ויתנו לנו שירותי מידע ותוכן בצורות ואופנים שונים. איפה שהוא, אני בתוך שמישהו משבט אדם (ואם לא, זה בטוח עוד יקרה) – אבל זה כבר משהו אחר לגמרי.

על אודות דוד קודיש

דוד קודיש הינו מומחה מערכות מידע, שימושי אינטרנט, וטכנולוגיה שעוסק בתחומי האינטרנט וההייטק מעל ל- 17 שנה. דוד שימש בתפקידי ניהול בכירים שונים בחברות טכנולוגיה שונות בהן אינטל ונומוניקס ומיקרון. כיום משמש כמרצה באוניברסיטת בן-גוריון שם הוא משלים לימודי דוקטורט בתחומי gamification. הבלוג עוסק בטכנולוגיות נוכחיות ועתידיות בניסיון לחזות ולהבין את העולם הטכנולוגי לתוכו אנו נכנסים, ואת המשמעויות על איך שהחיים שלנו ייראו. אני מאמין שחשוב לדעת לאן אנו הולכים כדי להיות מוכנים וכדי להיות הורים טובים יותר לילדינו שגדלים לתוך המציאות החדשה.
פורסם בקטגוריה Augmented Reality, Virtual Reality, הולוגרמות, רובוטים, עם התגים , , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

תגובה אחת על הולוגרמות – הדבר הבא אחרי רובוטים?

  1. פינגבאק: ‫הולוגרמות – הדבר הבא אחרי רובוטים? | Newsgeek

כתיבת תגובה