בית חכם בעזרת NFC

טכנולוגיית ה- NFC קיימת איתנו כבר כמה שנים. ב- 2004 הקימו נוקיה, סוני, ופיליפס את הקבוצה שהגדירה את התקן ושנתיים לאחר מכן (2006) יצאה נוקיה עם הטלפון הראשון שהכיל NFC, הנוקיה 6131. מרוב שהטכנולוגיה הייתה חדשה, רוב המפרטים הטכניים של הטלפון אפילו לא ציינו את הקיום של השבב ובוודאי שלא היה מה לעשות איתו באופן פרקטי. 4 שנים מאוחר יותר, כשגוגל/סמסונג יצאו עם ה- Nexus, ה- NFC שוב חזר לכותרות כשנראה היה שהשוק בשל. מאז ה- NFC נמצא שוב במודעות (אם כי פחות בטלפונים) כשברור שאם הוא יצליח להחליף את כרטיסי האשראי והתשלומים, יהיה לו שוק מאוד מאוד גדול.

לאחר שנים של הבטחה שהטכנולוגיה אוטוטו משתלטת על החיים שלנו וכל כרטיסי האשראי שלנו יעברו לשבב שבמכשיר הטלפון שלנו, נראה שהמודלים של השימוש בטכנולוגיה מתחילים להתכנס. אם לפני שנה הייתי סקפטי , השנה אני קצת פחות סקפטי לגבי העובדה שה- NFC ימצא את מקומו בחיי היום יום שלנו, אם כי אני עדיין סקפטי שבשנתיים הקרובות הוא יחליף את כרטיס האשראי שלי (בטח בארץ). השבוע הודיעה סוני על פתרונות משלה שמבוססים על טכנולוגיית NFC המבוססים על שבב ה- FeliCa. שבב ה- FeliCa הוא היישום של סוני ל- NFC. הוא לא NFC קלאסי ומהווה סוג של מימוש RFID עם עקרונות NFC. כל מימושי ה- NFC בכרטיסים וטלפונים ביפן, הונג קונג, וסינגפור מבוססים על הפתרונות של סוני (מעל 60 מיליון יחידות).

חיוב על חשמל – במקומות ציבוריים המודל של חיוב עבור טעינת מכשירים ניידים כבר קיים. אתה מגיע לשדה תעופה ורוצה להשתמש בחשמל עבור המחשב הנייד או הטלפון. בחלק גדול מהמקומות, כל שקע פנוי יכול לשמש לטעינה, אבל יש מקומות בהם דורשים תשלום לשימוש בשקע לפי שעה. הבעיה היא שמעבר לחיוב לפי שעה, אין אפשרות לדעת בדיוק כמה זמן השקע באמת בשימוש וכמה זרם נצרך. לצורך זה, סוני מוציאה שקעים מיוחדים של מצויידים בשבב ה- NFC. כאשר אדם רוצה להשתמש בשקע, הוא מעביר כרטיס מיוחד על השבב שלו וכל החיוב מתבצע מיידית. השקע עצמו יכול למדוד בדיוק כמה חשמל נצרך ולחייב בהתאם.

הבית החכם – אחת הבעיות שקיימות היום היא שבית חכם הוא דבר יקר מאוד וההחזר על ההשקעה לא קורה מספיק מהר (אם בכלל), מה שהופך אותו לעניין יותר יוקרתי מאשר חסכוני. כדי להפוך בית לחכם יש לחווט כל שקע וכל מתג כך שניתן יהיה לשלוט בו מרחוק, וכן לקבוע מספר נקודות שליטה (בדרך כלל פנל מגע כלשהו) מהן ניתן לשלוט על הבית. מחשב מרכזי מתוכנת לנהל את התרחישים השונים בבית ככה שאפשר לתכנת שבלחיצת כפתור אחת, מספר יחידות קצה יבצעו פעולה מסויימת (כמו לכבות את כל האורות ולהגיף את כל התריסים). הרבה חברות כבר משנות את המודל הישן ומשתמשות במכשירים שקיימים לנו בבית ממילא כדי להוריד בעלויות המערכת – בעיקר ע"י שימוש בטאבלטים והסמארטפונים שממילא יש בהרבה בתים.

חברות שונות התחילו להוציא לשוק מוצרים שייעודם הוא להחליף את השקע והמתג הקיים בבית בשקע/מתג זהים מבחינה פונקציונלית, רק שהם גם מכילים שבב תקשורת (בדר"כ מסוג Zigbee) המאפשר להם לתקשר עם טאבלט/סמארטפון בעלי אפליקציה תואמת. בצורה כזו, עלות הכניסה לבית חכם היא מדורגת ואפשר להוסיף שקעים ומתגים בהתאם לתקציב הקיים. אם בעבר העלות הראשונית לבית חכם מינימלי הייתה בסביבות ה- 1000 שקל ומעלה לשקע ראשון, השקעים החדשים  יעלו הרבה פחות (החל מ-  200 שקל למתג). אחת החלוצות בתחום היא Belkin שיוצאת עם קו מוצרים בשם WeMo. בשלב הראשוני לחברה יהיו שקעים אלחוטיים, חיישני נפח (כדי לכבות מכשירים כשאף אחד לא בחדר), מתגי תריס, ומוניטור תינוקות (לא כ"כ ברור מה הוא בדיוק יכלול).

אבל הבעיה העיקרית של פתרונות כאלו היא שכל עוד מדובר במתג אין בעיה, אבל מה קורה עם השקעים שלנו? מה קורה כאשר יש לי שקע במטבח שלפעמים מחובר אליו מיקסר ולפעמים טוסטר? מה קורה כשיש לי מטען טלפון שלפעמים מחובר לשקע אחד ולפעמים לאחר? במצב שבו התוכנה רק יודעת שיש שם שקע ולא יודעת מה מחובר לשקע, ישנה בעיה. לבעיה הזו, חברת סוני מציגה פתרון בדמות תקעים ושקעים המכילים טכנולוגית NFC. הרעיון הוא שלכל מכשיר יש שבב NFC שעובד עם השקע אליו הוא מחובר. כאשר השקע מתחבר לתקע, ניתן לזהות לא רק שיש לי שקע חכם, אלא גם לדעת בדיוק מה מחובר אליו, כמה הוא צורך, ולשלוט עליו מרחוק. סוני עדיין צריכה לעבוד עם יצרניות מוצרים שונים כדי שאלו יכניסו שבבים לתקעים שלהם, אבל היא גם מספקת מתאמים מיוחדים שניתן להוסיף לכל מכשיר.  אם השקע של סוני ידע לקרוא גם שבבי NFC של חברות אחרות, בהחלט ייתכן שהם יצליחו, אבל אם השקע יידע לקרוא רק את השבב שלהם – אין להם סיכוי.

על אודות דוד קודיש

דוד קודיש הינו מומחה מערכות מידע, שימושי אינטרנט, וטכנולוגיה שעוסק בתחומי האינטרנט וההייטק מעל ל- 17 שנה. דוד שימש בתפקידי ניהול בכירים שונים בחברות טכנולוגיה שונות בהן אינטל ונומוניקס ומיקרון. כיום משמש כמרצה באוניברסיטת בן-גוריון שם הוא משלים לימודי דוקטורט בתחומי gamification. הבלוג עוסק בטכנולוגיות נוכחיות ועתידיות בניסיון לחזות ולהבין את העולם הטכנולוגי לתוכו אנו נכנסים, ואת המשמעויות על איך שהחיים שלנו ייראו. אני מאמין שחשוב לדעת לאן אנו הולכים כדי להיות מוכנים וכדי להיות הורים טובים יותר לילדינו שגדלים לתוך המציאות החדשה.
פורסם בקטגוריה CES2012, Home automation, NFC, אנרגיה, עם התגים , , , , , , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

כתיבת תגובה