ממשקי תנועה מבוססי דופלר, אור, ושדה אלקטרומגנטי

מדברים הרבה על ממשקי תנועה ועל זה שכבר בחלונות 8 נתחיל לראות את ממשק התנועה כחלק אינטגרלי ממערכת מחשוב מרכזית. השלב הבא יהיה להכניס את הממשק לטאבלטים ואח"כ לסמארטפונים. אנחנו רגילים לעקרון של מצלמת עומק בדרך כלל ממשפחת הקינקט שמשמשת כבסיס ליכולת של ממשק התנועה, אבל מספר פרוייקטים שמפורסמים היום כביכול במקרה לגמרי, מציעים אלטרנטיבות מעניינות – אם כי פחות מדוייקות.

ממשק תנועה מבוסס דופלר – אפקט דופלר הוא תופעת שינוי התדירות הנצפית של גל, כתוצאה מתנועה יחסית בין מקור הגל לצופה (ויקיפדיה). במילים אחרות, כאשר גוף כלשהו נע, הוא משנה את תדר הגל. כאשר מזוהה שינוי בתדר גל, ניתן לדעת שאובייקט מסויים זז במרחב. רדארים צבאיים רבים עובדים על הבסיס הזה, וכך גם מכשירי מזג אויר ואחרים. בפרוייקט של מיקרוסופט, משתמשים במיקרופון של מחשב נייד רגיל, כדי לזהות שינויים בתנועה המתרחשים בקרבת המיקרופון בעזרת אפקט דופלר. אי אפשר אולי לזהות תנועות מאוד עדינות, אבל תנועות רחבות כמו יד שנעה מימין לשמאל, אפשר לזהות. הייתרון בשיטה הזו הוא שאין שום חומרה שמעורבת מעבר למיקרופון שכבר נמצא בכל מכשיר, אבל כמובן שצריך להיות קרובים למיקרופון ואי אפשר לזהות תנועות עדינות יותר כמו הזזת ראש. המאמר המלא נמצא כאן

שימוש בגוף כאנטנה – פרוייקט מעניין נוסף בשם Humantenna משתמש בגוף האדם כאנטנה ומודדת את השינוי בשדה האלקטרומגנטי של האדם כתוצאה מתנועות הגוף שלו. במערכת הניסוי הצליחו להגיע לדיוק של 93% עבור 12 תנועות. המערכת רחוקה מלהיות משהו מדוייק מספיק אבל הרעיון עצמו מעניין. בשיטה הזו, כל אדם צריך ללבוש מכשיר שקולט את השדה ומשדר אותו אלחוטית למחשב. הייתרון הוא שהשיטה לא מוגבלת למחשב. בעזרת השיטה ניתן לשלוט במפסקים ובכל מכשיר אחר בהתבסס על מיקום האדם בחדר – אם המערכת מזהה אותי נוגע בקיר, היא תדליק או תכבה את האור. המאמר המלא כאן.

ממשק אור – הפרוייקט הזה דווקא לא קורא את תנועות הידיים שלנו אלא מלמד אותנו לעשות תנועות. בעזרת קינקט ומקרן, מוקרנים תכנים שונים על היד שלנו שמכוונים את תנועות היד שלנו לפי תבנית מסויימת. אם אני רוצה ללמוד לבצע תנועה מסויימת מאוד (כגון תנועת ריקוד, ניגון בכלי, טיפול במכונה) המערכת תעקוב אחרי תנועות הגוף שלי ותקרין עלי אינדיקציה על מידת ההצלחה. אם אני מצליח, יוקרן עלי אור ירוק, ואם לא – אור אדום. זה די דומה למה שקורה כאשר אני עובד מול מחשב עם קינקט אבל ללא המחשב. את החיווי אני מקבל עלי.

על אודות דוד קודיש

דוד קודיש הינו מומחה מערכות מידע, שימושי אינטרנט, וטכנולוגיה שעוסק בתחומי האינטרנט וההייטק מעל ל- 17 שנה. דוד שימש בתפקידי ניהול בכירים שונים בחברות טכנולוגיה שונות בהן אינטל ונומוניקס ומיקרון. כיום משמש כמרצה באוניברסיטת בן-גוריון שם הוא משלים לימודי דוקטורט בתחומי gamification. הבלוג עוסק בטכנולוגיות נוכחיות ועתידיות בניסיון לחזות ולהבין את העולם הטכנולוגי לתוכו אנו נכנסים, ואת המשמעויות על איך שהחיים שלנו ייראו. אני מאמין שחשוב לדעת לאן אנו הולכים כדי להיות מוכנים וכדי להיות הורים טובים יותר לילדינו שגדלים לתוך המציאות החדשה.
פורסם בקטגוריה sensors, אמצעי קלט, אנרגיה, חיישנים, טכנולוגיה, כללי, עם התגים , , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

כתיבת תגובה