סטיב אוסטין / האדם הביוני

אם הייתם פה בסוף שנות ה- 70 הקליפ שצירפתי וודאי מעלה חיוך ואולי אתם אפילו מנסים לפקס את העין ולעשות את צליל ה- טו-טו-טו-טו הנלווה אליו. כמה דברים שראיתי בשבוע החולף הזכירו לי את הסדרה המיתולוגית עם לי מייג'ורס, וגרמו לי לחשוב עד כמה אנחנו קרובים ליצירת סטיב אוסטין שכזה ואפילו משודרג יותר.

אז מה נדרש לנו כדי לייצר אדם ביוני?

ראשית יש להבין שמדובר באדם ביוני ולא ברובוט. רובוטים זה סיפור אחר לגמרי כיוון ששם נדרשת הוספה של 'בינה', דהיינו מחשב שיפעיל את העסק. אדם ביוני הוא אדם רגיל, שתוספות טכנולוגיות הופכות אותו למעין סופר-אדם.

גפיים – ניתן לעשות הבחנה בין שני סוגים עיקריים של הטכנולוגיות: כאלה שנועדו עבור אנשים משותקים / קטועי גפיים, וכאלה שנועדו עבור אנשים בריאים לגמרי. כאשר מדובר באנשים משותקים וקטועי גפיים, המיקוד הוא במתן יכולת תנועה שלא הייתה קיימת עד כה. הטכנולוגיות פה מתקדמות בקצב מאוד מהיר וישנן מספר חברות שנותנות פתרונות לתחום. מצורף וידאו של אחת מהן אבל יש עוד כמה וכמה.

לאנשים בעלי יכולת תנועה, ישנן טכנולוגיות שמאפשרות הפעלה של אמצעים רובוטיים בעזרת פקודות המח שעוברות לרגליים. בפוסט קודם ציינתי את הרובוט צ'יטה שיאפשר ריצה במהירות של מעל ל- 100 קמ"ש בתוך שנתיים. רובוט שכזה שיתלבש על רגליים קיימות או אפילו שלא קיימות יאפשר בדיוק את מהירות הריצה הזו. ד"א סטיב אוסטין רץ 'רק' במהירות של 90 קמ"ש.

נשיאת משקל – היכולת לשאת משקל מאוד חשובה לאדם ביוני. מי לא רוצה להיות מסוגל להעמיס על גבו 100 ק"ג ולהמשיך ללכת כאילו כלום לא קרה? טכנולוגיות צבאיות שמאפשרות את זה כבר קיימות מספר שנים ומתפתחות עם הזמן. מדובר בשלדה רובוטית שאדם לובש שנשלטת ע"י מחשב. השלדה מאפשרת לאדם הנמצא בתוכה לתפקד כרגיל, אבל בוכנות הידראוליות שנמצאות בתוך השלד, הן אלה שבעצם עושות את העבודה.

ראיה

עין ביונית שמסוגלת להחליף את העין עצמה עדיין אין לנו, אבל טכנולוגיות שונות משתילות שבב שמתחבר מאחורי העין ומעביר אותות שהוא מקבל ממצלמה שמוצמדת לאדם. ככל שהשבב יצליח להעביר יותר אותות, כך יכולת הראיה תשתפר. כיום השבב מעביר כמאה אותות בשניה דבר המאפשר רק להבחין בצלליות ברורות. ניתן לצפות שעם הזמן, ניתן יהיה להעביר יותר ויותר אותות ולקבל יכולת ראיה כמו של אדם ואולי אפילו יותר. גם על נושא המחיר צריך עוד להתגבר שכן עין שכזו עולה בסביבות 200 אלף דולר.

טכנולוגיות אחרות מתבססות על יכולת ראיה שכבר קיימת לאדם, כדי להעצים אותה. כבר דיברתי על מציאות מרובדת, אבל באותה מידה ניתן לייצר משקפיים עם זום אופטי (אפקט משקפת) ואינפרא אדום שיוקרנו לנו על משקפיים שנלבש.

לסיכום

אדם ביוני יכול כבר להיות לנו אם נדע ונצליח לעשות את האינטגרציה של מספר טכנולוגיות לתוך אדם אחד. הדגמתי פה שימושים צבאיים אבל בעיקר אזרחיים שיכולים לעזור לאנשים עם מוגבלויות לתפקד בצורה חופשית יותר. בשנת 1974 כשהפתיח לסרט נכתב, הוכנס בו משפט חזק "Gentelmen, we can rebuild him – we have the technology". כשחושבים לאחור לשנת 1974 לא היה אדם שבאמת יכול היה לדעת עם איזו טכנולוגיות אנחנו ננסה להתמודד כיום כדי לפתור את "בעיית סטיב אוסטין". מי שחושב שעיוור לעולם לא יוכל לראות ונכה לעולם לא יילך, כדאי שיחשוב שוב.

על אודות דוד קודיש

דוד קודיש הינו מומחה מערכות מידע, שימושי אינטרנט, וטכנולוגיה שעוסק בתחומי האינטרנט וההייטק מעל ל- 17 שנה. דוד שימש בתפקידי ניהול בכירים שונים בחברות טכנולוגיה שונות בהן אינטל ונומוניקס ומיקרון. כיום משמש כמרצה באוניברסיטת בן-גוריון שם הוא משלים לימודי דוקטורט בתחומי gamification. הבלוג עוסק בטכנולוגיות נוכחיות ועתידיות בניסיון לחזות ולהבין את העולם הטכנולוגי לתוכו אנו נכנסים, ואת המשמעויות על איך שהחיים שלנו ייראו. אני מאמין שחשוב לדעת לאן אנו הולכים כדי להיות מוכנים וכדי להיות הורים טובים יותר לילדינו שגדלים לתוך המציאות החדשה.
פורסם בקטגוריה Augmented Reality, Virtual Reality, אינטגרציה, חיישנים, רובוטים, עם התגים , , , , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

תגובה אחת על סטיב אוסטין / האדם הביוני

  1. מאת משתמש אנונימי (לא מזוהה)‏:

    אומה עם שתל השבלול? על זה לא דיברת! ישנה כבר כאן ובגדול!

כתיבת תגובה