החיים בעתיד – חלק א'

החיים בעתיד יהיו שונים מאוד מאלה של היום, בדיוק כשם שהחיים של הסבים והסבתות שלנו מאוד שונים משלנו היום. בעצם, זו לא הקבלה נכונה – העולם שלנו מתפתח אקספוננציאלית והכל קורה מהר יותר. מספיק שניקח כמה מההתפתחויות וננסה לחשוב איך העולם שלנו ייראה, כדי להבין שגם החיים שלנו ייראו אחרת. בפוסט הזה אני אציין את הטכנולוגיות (כמובן שיש עוד הרבה) ובפוסט הבא אדבר קצת על איך החיים שלנו עשויים/עלולים להיראות.

11 הטכנולוגיות שישנו את חיינו:

 1. רובוטים – להבדיל מרובוטים המשמשים בתחומי התעשייה כבר הרבה מאוד שנים, בעתיד אנחנו נהיה מוקפים ברובוטים שיוכלו לבצע עבורנו מגון רחב מאוד של משימות יומיומיות אותן אנו מבצעים היום. החל ממטלות שגרתיות כמו כביסה (כן – כולל תליה, מייבש, קיפול, וסידור במקום) וניקוי הבית, וכלה במשימות מורכבות יותר כגון טיפול בגינה, הכנת ארוחות, ועוד. למעשה, כמעט כל הפעולות השגרתיות וכאלו שאנחנו לא באמת רוצים לעשות יוכלו להיעשות ע"י רובוט אחד משוכלל או אולי ע"י כמה רובוטים ייעודיים שיהיו לנו בבית. מה דעתכם על רובוט מטבח שאחראי על הכל. רוצים ארוחת ערב בשעה מסויימת, תזמינו ארוחה דרך ממשק בייתי והרובוט כבר יכין הכל. רוצים לעשות 'על האש' בשבת? הרובוט יזמין את הבשר וידאג לסדר את הגינה לפי סידור שתבחרו.
 2. שיתופיות – המודל שהתחיל בפייסבוק ודומיו ומשם עבר לשיתוף בכלי רכב ועוד, ימשיך להתפתח. ככל שיהיה לנו זמן פנוי גדול יותר וככל שיהיו לנו יותר דברים שאנחנו לא ממש משתמשים בהם כל הזמן, המודלים העסקיים של תן וקח ייתפתחו. סטארטאפ בשם milk.ly לדוגמה מציע מודל קהילתי שבו אנשי השכונה מבקשים עזרה במגוון משימות כגון הכנת עוגה למחר, מישהו שיקפוץ לסופר להביא חלב, ועוד. אנחנו משתפים יותר ויותר – ומתפחים את המודלים הכלכליים סביב זה.
 3. חכם / האינטרנט של ה-"דברים" – כל המוצרים שלנו יהיו חכמים, ואפילו חכמים מאוד בעתיד. יש כבר היום את הניצנים בדמות הטרמוסטט של nest  שמכיל מחשב ומסוגל ללמוד ולתקשר עם הסביבה שלו, ויש את המוצרים החכמים שיודעים מתי לפעול. בעתיד לכל מכשיר יהיה מחשב החל מידיות על דלתות וארונותף עבור בברזי המים, וכלה בשולחן המטבח.
 4. וירטואלי – ההבדל בין מציאות לדמיון כבר מטשטש לנו כמה שנים, אבל זה עוד כלום לעומת העתיד. כבר היום אנחנו יכולים לשגר את הדמות שלנו כהולוגרמה למקומות שונים או להפעיל מספר רובוטים במקומות שונים בעולם ולהשתמש בהם כאילו היינו הם. שוק העבודה יושפע מהשינוי הזה בצורה דרסטית והצורך שלנו לצאת מהבית כדי לבצע פעולות פיזיות יילך ויפחת. אם לקחת את זה למקום שאני לא אוהב לעסוק בו – זה בדיוק מה שקורה עם חיילות האויר. מדברים הרבה על זה שמטוסי הקרב שיוצאים לשוק כרגע, יהיו האחרונים בעולם. מכאן והלאה הכל יהיה מבוסס על מטוסים ללא טייס.
 5. דרכי תקשורת – התרגלנו כבר לתקשורת בסמסים וצ'אטים. ככל שמתקדמים, התקשורת מציפה אותנו והדרכים לתקשר אחד עם השני נהיים מגוונים יותר. אחת הדרכים החדשות שמתחילה להופיע היא השימוש בזיהוי קולי כדי לשלוח הודעות. אנחנו אומרים למכשיר שלנו לשלוח הודעה לאדם מסויים עם התוכן וזהו. בעתיד, נוכל אולי להשתמש בהמרה של חשיבה לטקסט כך שמספיק שנחשוב על בן אדם מסויים וההודעה כבר תישלח אליו (ראו סעיף 11 למטה).
 6. ננו-טכנולוגיה – השימוש בננו טכנולוגיה ישנה את המוצרים שיהיו לנו ואת התכונות שלהם. אם עד היום אנחנו רגילים למשל שטלפון הוא מוצר קשיח, הננו-טכנולוגיה תוכל להקנות לו גמישות מלאה. מה שמעניין עם ננו-טכנולוגיה הוא שזה לא משהו שרואים אותו. אנחנו מסתכלים על טלפון שצופה בחומר דוחה מים ולא רואים שום שינוי בינו לבין הטלפון לפני שצופה בחומר – רק שעכשיו הטלפון חסין מים. בפוסט על אבקת חשמל, מתוארים כמה שימושים מעניינים.
 7. בריאות – החדשות הטובות הן שבעתיד אנחנו נחייה הרבה יותר שנים. למעשה מעל ל- 100 שנה. פשוט נהיה בריאים יותר. החדשות הפחות טובות הן שנצטרך למצוא דרכים כדי להעסיק את עצמנו. מה עושים כשחיים כ"כ הרבה שנים. איך מכלכלים את עצמנו כ"כ הרבה שנים, וכמה שנים נצטרך לעבוד (רמז – יותר מהיום). שתי טכנולוגיות מעניינות בתחום הן המצאת מכשיר ה- Tricoder כמו זה של מסע בן כוכבים, והדפסת איברים.
 8. תחבורה – בתחום התחבורה הקרקעית הנושא החם יהיה ללא ספק רכב אוטונומיים, כלומר רכבים ללא נהג. לא עוד הוצאת רשיון נהיגה. לא עוד הקפצה של ילדים לחוגים או נהיגה לעבודה. אמריקאי ממוצא נוהג 88 דקות כל יום לעבודה ובחזרה, וזה המון זמן פנוי שיהיה לנו. בתחומי התעופה, עדיין לא פותחה טכנולוגיה שתעזור לנו להיע מהר יותר ממקום למקום, אבל היא בהחלט יכולה להיות זולה יותר (אנרגיות ירוקות). רכבים מעופפים הם עוד תחום שבו ייתכנו התפתחויות מעניינות ויכול להיות שנמצא את עצמנו עפים (עם טייס אוטומטי) בדרך לעבודה.
 9. חינוך – ידע הוא דבר ששייך לעבר. אני לא מדבר על ידע בסיסי אבל כמות המידע שקיימת בעולם גדלה כ"כ מהר שאין כבר שום טעם ללמוד ולקרוא עוד ועוד. זהו מירוץ אבוד. מה שנדרש אלו שיטות חדשות להתמודד עם כמויות המידע ודרכים בהם בני האדם יוכלו להפיק ידע, משמעויות, ולקבל החלטות בצורה טובה ומהירה. המחשב Watson הוא אולי החלוץ בתחום. מחשב שמבין ומסוגל למצוא את המידע הנדרש בצורה מהירה. זה עדיין לא ידע (להבדיל ידע ממידע) אבל זה בהחלט מרשים. איך תיראה מערכת החינוך בעולם שבו מנועי חיפוש כדוגמת wolframa או אפילו מנוע החיפוש החדש של גוגל (knowledge graph) קיימים?
 10. הדפסה תלת-מיימדית – שומעים על זה 'המון' זמן אבל זה מתקרב כבר להיות משהו שיהיה בכל בית. איך ייראה עולם שבו אני מספיס לעצמי את הסכו"ם? מה יקרה לכל אותם מפעלים המייצרים קולבים לבית או אפילו מוצרי אלקטרוניקה קטנים? עולם שבו כל אחד יוכל להכין ולהדפיס לעצמו מגני טלפון בהחלט יהיה מעניין.
 11. קריאת מחשבות – תחום בהחלט מעניין ומפחיד מתפתח. מסתבר שינתן לקרוא ולפענח את זרימת הדם בראש (EEG) וכבר היום ניתן לנהוג במכונית בעזרת המחשבה, לפענח חלומות ברמה בסיסית, ונכים גמורים מסוגלים לשלוט בכסא הגלגלים שלהם ובזרועות רובוטיות בעזרת המחשבה בלבד. זה נכון שאנחנו עדיין לא שם, אבל זה יגיע.

מפחיד? עוד לא שמעתם כלום!

על אודות דוד קודיש

דוד קודיש הינו מומחה מערכות מידע, שימושי אינטרנט, וטכנולוגיה שעוסק בתחומי האינטרנט וההייטק מעל ל- 17 שנה. דוד שימש בתפקידי ניהול בכירים שונים בחברות טכנולוגיה שונות בהן אינטל ונומוניקס ומיקרון. כיום משמש כמרצה באוניברסיטת בן-גוריון שם הוא משלים לימודי דוקטורט בתחומי gamification. הבלוג עוסק בטכנולוגיות נוכחיות ועתידיות בניסיון לחזות ולהבין את העולם הטכנולוגי לתוכו אנו נכנסים, ואת המשמעויות על איך שהחיים שלנו ייראו. אני מאמין שחשוב לדעת לאן אנו הולכים כדי להיות מוכנים וכדי להיות הורים טובים יותר לילדינו שגדלים לתוך המציאות החדשה.
פורסם בקטגוריה טכנולוגיה, כללי, עם התגים , , , , , , , , , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

תגובה אחת על החיים בעתיד – חלק א'

 1. פינגבאק: 11 טכנולוגיות שישנו את חיינו | Newsgeek

כתיבת תגובה