נהיגה בגשם שוטף, ללא הגשם

מכירים את זה שאתם נוהגים בלילה כשבחוץ גשם זלעפות? בנסיעה שכזו הראות יורדת לכמעט אפס ואנחנו נאלצים להאט את מהירותנו. מה שקורה במצב כזה הוא שאלומת האור מהפנס שלנו נתקלת בטיפות המים היורדות במקום להמשיך ולהאיר את הדרך. חלק מהאור מוחזר אלינו וגורם לסנוור, מה שמכריח אותנו להאט עוד יותר.

מערכת שפותחה ע"י פרופ' מאוניברסיטת קרנגי מלון בשיתוף עם המעבדות של אינטל מנסה לפתור את הבעיה הזו בדרך מעניינת במיוחד. כאשר אנחנו נוסעים במהירות גבוהה בגשם שוטף, נדמה לנו שהאויר כולו מלא בטיפות מים אבל האמת היא שבמצב של גשם שוטף האוויר מלא ב- 2%-3% טיפות של מים בלבד. האפקט של המהירות שלנו והגשם גורם לנו לראות כל טיפה כפס מים. אם היינו יכולים לצלם תמונה במהירות, היינו יכולים לראות את המיקום של כל טיפה ולהבין שהגשם לא מלא את כל החלל ואפילו לא את רובו.

המערכת שפותחה פשוטה ביותר להבנה. במקום פנס רגיל המפזר אלומה רחבה וחזקה, פנסי הרכב הוחלפו במספר רב של נורות ממוקדות. מערכת ממוחשבת מצלמת את טיפות המים לפני שהן נכנסות לטווח האלומה, ומסוגלת לחשב אילו מהנורות יש להדליק ובאיזה עוצמה כך שקרני האור יחדרו מבעד לטיפות ויאירו את השטח שהיה מוסתר אלמלא השיטה הזו. בניסויים שנערכו, התברר שהטווח הקריטי שבו סינון הגשם עוזר באופן המשמעותי ביותר הוא 4-6 מטר מהמכונית. מעבר לטווח זה החזר האור פחות מפריע, ולכן יעילות השיטה הזו גבוהה.

אני אוהב את הפיתוח הזה מכמה סיבות. ראשית, הוא כמובן פותר בעיה אמיתית שכל נהג נתקל בה בעבר, שנית, הרעיון פשוט עד כאב (המימוש ממש לא פשוט), ושלישית – אנחנו מתעסקים בסוג של אחיזת עיניים – לא פחות מהעלמת טיפות מים שעד עכשיו הפריעו לנו, ופתאום 'אינם'.

בוידאו הבא מסביר הפרופ' את העיקרון והניסויים שנערכו:
Get Microsoft Silverlight

מצגת ההרצאה

על אודות דוד קודיש

דוד קודיש הינו מומחה מערכות מידע, שימושי אינטרנט, וטכנולוגיה שעוסק בתחומי האינטרנט וההייטק מעל ל- 17 שנה. דוד שימש בתפקידי ניהול בכירים שונים בחברות טכנולוגיה שונות בהן אינטל ונומוניקס ומיקרון. כיום משמש כמרצה באוניברסיטת בן-גוריון שם הוא משלים לימודי דוקטורט בתחומי gamification. הבלוג עוסק בטכנולוגיות נוכחיות ועתידיות בניסיון לחזות ולהבין את העולם הטכנולוגי לתוכו אנו נכנסים, ואת המשמעויות על איך שהחיים שלנו ייראו. אני מאמין שחשוב לדעת לאן אנו הולכים כדי להיות מוכנים וכדי להיות הורים טובים יותר לילדינו שגדלים לתוך המציאות החדשה.
פורסם בקטגוריה sensors, אינטגרציה, אינטל, בטיחות, חיישנים, כללי, מצלמות, רכב, עם התגים , , , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

כתיבת תגובה