הארנק הביומטרי

בשנים האחרונות מדובר רבות על זה שהכסף כאמצעי תשלום צריך לצאת מהעולם. אולי אי אפשר להפטר לגמרי מהשטרות והמטבעות אבל צורת התשלום הכי מדוברת כיום היא אותו ארנק אלקטרוני. ארנק שברוב הטכנולוגיות, מבוסס על שבב NFC שמותקן בטלפון הנייד שלנו. בפוסט קודם דיברתי על תחליפי ארנק אלקטרוני שהם לא NFC, והפעם אני רוצה לדבר על הארנק הביולוגי.

בסרט עולם הזמן (סרט חובה בעיני – טריילר למעלה), 'התשלום' נעשה ע"י מעין מתקן סליקה מגושם. לא בדיוק NFC או משהו מתקדם במיוחד, אבל מתאים לסרטי מדע בדיוני בהם העולם אולי נמצא בעתיד אבל חלק מהטכנולוגיות עדיין מיושנות – כמו מסכי המחשב במסע בין כוכבים שעם כל הטכנולוגיה מסביבם, עדיין היו שחור-ירוק. בסרט, לכל אדם היה 'ארנק' של דקות שאיתו הוא הסתובב לכל מקום והתשלום נעשה במזומן. ללא צורך להתקשר לבנק כלשהו. הארנק האלקטרוני שלנו עדיין עובד על העקרון שבו נעשה איזה שהוא זיהוי שלנו מול בסיס נתונים מרוחק ואז התשלום מתבצע ע"י איזו שהיא טרנזקציה בנקאית. עיקר המאמץ שנעשה היום, הוא להבטיח שהזיהוי נעשה בצורה מהירה, וודאית וללא יכולת של פושעים לבצע קניות בשמנו. בעוד שלגבי מהירות הזיהוי אין לנו בעיה מיוחדת, החשש העיקרי הוא שמישהו יגנוב את הטלפון או כרטיס האשראי שלנו ויוכל משם לבצע משיכות כספים וקניות.

הפתרון האולטימטיבי לבעיה זו הוא זיהוי ביומטרי. כבר כיום קיימות טכנולוגיות לזיהוי שלנו בעזרת טביעות אצבע, סריקת קרנית העין, וקריאה של כלי הדם בכף היד. הזיהוי הביומטרי מאפשר זיהוי וודאי לחלוטין וללא יכולת של מישהו לגנוב את הזהות שלנו, אבל מביא איתו בעיות אחרות. מהירות הזיהוי היא בעיה אחת שאפשר לפתור, אבל היא מציפה בעיה אחרת בדמות פרטיות. אני לא רוצה להתמקד בנושא הפרטיות שאני יודע שקרוב מאוד להרבה אנשים ולכן אתמקד בשתי טכנולוגיות קיימות בתחום.

זיהוי טביעות אצבע

חברת IDair מפתחת בשנתיים האחרונות טכנולוגיה לזיהוי טביעות אצבע ממרחק. אם בעבר חשבנו שכדי לדעת מה טביעות האצבע שלנו אנחנו חייבים לבקר בתחנת המשטרה, החברה מציגה שיטה שבה ניתן לעשות טביעות אצבע ע"י צילום של כפות ידיים ממרחק של עד 2 מטר (ובעתיד יותר). זיהוי טביעות אצבע יכול להתבצע ע"י מצלמות ברזולוציה גבוהה מאוד או כמו במקרה של IDair, ע"י שתי מצלמות ברזולוציה פשוטה של 1.3 מגה-פיקסל שעובדות על החזרי אור מהיד ובניה בעזרת תוכנה של טביעות האצבע.

קריאת כף יד

להבדיל מקוראי עתידות בכף היד, קוראי כף יד מסוגלים לזהות את מבנה הורידים הייחודי לכל אדם וכך לזהות אותו. הזיהוי נעשה תוך פחות משניה ובשונה מטביעות אצבע, מהווה פחות סכנה לפרטיות כיוון שרק סורקי כף יד מסוגלים לדעת מי אנחנו ואנחנו לא משאירים עקבות שלהם בשום מקום. בוידאו המצורף מתאר סגן נשיא בפוג'יטסו מגוון שימושים בטכנולוגיה כולל עכבר למחשב המכיל את הקורא ומאפשר רק למי שמוסמך להשתמש במחשב לעבוד עליו.

בבתי ספר בארה"ב מתחילים להשתמש בטכנולוגיות אלו כדי לאפשר לתלמידים לשלם עבור ארוחות הצהריים שלהם. התשלום עבור ארוחות בארה"ב נעשה פעם בשבוע או בחודש ע"י ההורים או ישירות ע"י התלמידים. תהליך הגביה מסורבל ודורש הרבה אדמיניסטרציה, וכמובן מהווה בעיה כאשר תלמידים מסתובבים עם כסף מזומן. בשני בתי ספר שונים בהם משתמשים בטכנולוגיות של קריאת כף יד וטביעות אצבע דווח על שיפור ניכר בגביה ובחסכון בעלויות. כמו כן קוצרו התורים בחצי.

אבל הטכנולוגיה הזו לא רק משמשת לארנק, אלא גם למניעת אלימות. מערכת ביומטרית שהותקנה בכניסה לפאבים באנגליה הפחיתה לאפס את כמות מקרי האלימות בפאבים. בכניסה לפאב, המבלים נדרשים להכניס את טביעות האצבע שלהם למאגר הביומטרי בצירוף תמונה ורשיון נהיגה. טביעות האצבע לא נשמרות במערכת אלא קידוד מספרי שלהם, כך שהם לא יכולים להיות משותפים עם המשטרה, וגם אם משהו יפרוץ למאגר, הוא לא יוכל לפענח את המידע.

מצד אחד, אנחנו חוששים מהמאגרים הביומטריים, ומצד שני אנחנו חשופים לחלוטין לחברות גדולות שממילא יודעות עלינו הכל. הארנק הביומטרי עשוי/עלול להיות אותו יישום שיגרום לנו להסכים לחשוף לא רק נתונים אישיים עלינו אלא ממש את הביומטריה שלנו.

על אודות דוד קודיש

דוד קודיש הינו מומחה מערכות מידע, שימושי אינטרנט, וטכנולוגיה שעוסק בתחומי האינטרנט וההייטק מעל ל- 17 שנה. דוד שימש בתפקידי ניהול בכירים שונים בחברות טכנולוגיה שונות בהן אינטל ונומוניקס ומיקרון. כיום משמש כמרצה באוניברסיטת בן-גוריון שם הוא משלים לימודי דוקטורט בתחומי gamification. הבלוג עוסק בטכנולוגיות נוכחיות ועתידיות בניסיון לחזות ולהבין את העולם הטכנולוגי לתוכו אנו נכנסים, ואת המשמעויות על איך שהחיים שלנו ייראו. אני מאמין שחשוב לדעת לאן אנו הולכים כדי להיות מוכנים וכדי להיות הורים טובים יותר לילדינו שגדלים לתוך המציאות החדשה.
פורסם בקטגוריה NFC, אבטחת מידע, אמצעי קלט, טכנולוגיה, כללי, עם התגים , , , , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

תגובה אחת על הארנק הביומטרי

  1. פינגבאק: הארנק הביומטרי | Newsgeek

כתיבת תגובה