מערכות ענן לניהול הבית והמשפחה

בזמן האחרון אני מזהה מגמה של סטארטאפים שבאים לפתור את בעיית ניהול משק הבית. כשחושבים על זה, ניהול משק בית הוא לא דבר פשוט. מוצרי אלקטרוניקה שצריך לתחזק, גינה, חשבונות, ועד בית, משכנתא ועוד. במשפחה ממוצעת יש ילדים כשלכל ילד יש מערכת שעות, חוגים, ימי הולדת שצריך ללכת אליהם, פגישות בבית הספר ועוד ועוד. תחזוקת הבית היא נושא בפני עצמו. לך תזכור באיזה גוון צבע צבעת את הקיר במסדרון (זה שבדיוק קשקשו עליו עם טוש). איפה שמנו את המדריך שהגיע עם הטלויזיה. איפה השרטוטים של המהנדס שמראים איפה בדיוק עוברים כבלי החשמל שלנו. ואפשר להמשיך עוד הרבה…

 חברת Cozi מתמקדת בתכנון היומיום המשפחתי. החל בתכנון היומיום וכלה בצ'קליסט לכמעט כל נושא משפחתי כגון נסיעה, ארוחה, חזרה לבית-ספר ועוד. תכנון לוח הזמנים נעשה אמנם באנגלית, אבל הכתיבה היא כתיבה חופשית עם מנוע שפה שמצליח לפענח מה האירוע, מתי, ומי אמור להיות בו. כשאני רושם: Take Netta to doctor appointment tomorrow at 6pm, הוא מוסיף אירוע מחר בשבילי ובשביל נטע. כמובן שיש אפליקציות מובייל תואמות ויש אפילו שירות תזכורות בסמס. אפשר גם לקבוע פגישות חוזרות כגון: Netta dance class every Wed. 6pm. הייתרון הגדול הוא בזה שכל המשפחה נמצאת על לוח שנה אחד, אבל את זה גם גוגל יכולה לעשות בלי בעיות מיוחדות (עם ממשק נוראי). ההכנסה של פגישות מאוד פשוטה ואינטואיטיבית – פשוט לכתוב את מה שרוצים.

בנוסף ללוח שנה, המערכת מנהלת רשימת to-do משותפת ואישית כך שכל אחד יכול לתת מטלות למישהו אחר או סתם להשאיר הודעות. תחום אחרון הוא רשימת הקניות. את רשימת הקניות כל אחד יכול לעדכן. אפשר לארגן רשימות קבועות וחוזרות על עצמן ויש אפילו חיבור למערכת של מתכונים כאשר אפשר פשוט להעתיק מתכון שלם לתוך רשימת הקניות בצורה ברורה. זו אפליקציה יפיפיה ונוחה – רק לא מתאימה לארץ…

חברה נוספת Brightnest שמה יותר דגש על ניהול הרכוש המשפחתי. בעת ההרשמה מספרים למערכת על הבית, סגנונו והאביזרים שיש בתוכו. המערכת לא מחייבת לספר שום פרט שאנחנו לא מרגישים בנוח לגביו, אבל בהחלט יש פה הרגשה קצת לא נוחה בכל מה שקשור לפרטיות. המערכת מכילה מנועי המלצות לתחזוקת הבית. כך למשל, המערכת הודיעה לי שיש לי 3 משימות חובה: רכישה של מטפי כיבוי, רכישה של גלאי עשן, והתקנה של מרכך מים. כמובן שהיא גם ממליצה לי לרכוש דרכה את הכל. מטלות אחרות מומלצות מתייחסים לבדיקת צנרת תקופתית, ניכוש עשבים בגינה, שימון מנעולים ועוד.

בכל מה שקשור למוצרים החשמליים, לאחר הכנסה של הדגם והמודל, המערכת מוצאת אוטומטית את חוברת הוראות ההפעלה שלו כך שאין צורך לחפש אחריה כשפתאום צריך אותה. המערכת תיתן המלצות לתחזוקה של המוצרים ולשדרוגים אפשריים. ניתן אפילו לתעד במערכת באיזה חדר בבית נמצא כל דבר ולצרף תמונות של קבלות או כל מסמך אחר רלוונטי שרוצים לשמור.

המערכות האלה הם הניצנים למגוון גדול של מערכות כאלה שיכנסו לחיינו וינסו לעזור לנו להוריד מעצמנו את הצורך לזכור. הם לא רק יוכלו להמליץ מה צריך לעשות אלא לקשר אותנו לאנשי המקצוע או החנויות הרלוונטיות. החיבור של מערכות כאלה עם עוזרים וירטואליים דוגמת סירי ונוכל להתחיל לנהל את החיים שלנו בעזרת דיבור בלבד. ייתכן אפילו בעזרת מערכת מהסוג הזה:

על אודות דוד קודיש

דוד קודיש הינו מומחה מערכות מידע, שימושי אינטרנט, וטכנולוגיה שעוסק בתחומי האינטרנט וההייטק מעל ל- 17 שנה. דוד שימש בתפקידי ניהול בכירים שונים בחברות טכנולוגיה שונות בהן אינטל ונומוניקס ומיקרון. כיום משמש כמרצה באוניברסיטת בן-גוריון שם הוא משלים לימודי דוקטורט בתחומי gamification. הבלוג עוסק בטכנולוגיות נוכחיות ועתידיות בניסיון לחזות ולהבין את העולם הטכנולוגי לתוכו אנו נכנסים, ואת המשמעויות על איך שהחיים שלנו ייראו. אני מאמין שחשוב לדעת לאן אנו הולכים כדי להיות מוכנים וכדי להיות הורים טובים יותר לילדינו שגדלים לתוך המציאות החדשה.
פורסם בקטגוריה Home automation, אינטגרציה, אפליקציות, כללי, עם התגים , , , , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

תגובה אחת על מערכות ענן לניהול הבית והמשפחה

  1. פינגבאק: מערכות מבוססות ענן מגיעות לעזרת ניהול הבית והמשפחה | Newsgeek

כתיבת תגובה