דעה אישית – המשפט של אפל-סמסונג נגמר וכולנו נשלם

ברגע כתיבת שורות אלה מניית סמסונג צונחת ב- 7% לאחר ההפסד שלה במשפט מול אפל. זה נחמד שבארה"ב של אפל תובעים את סמסונג הזרה (דרום קוריאה) והתוצאה חד משמעית, בעוד שדרום קוריאה של סמסונג, התוצאות שונות. בשאר בתי המשפט בעולם התוצאות לא כל כך חד משמעיות. פוליטיקה? צדק?

נדמה שבשנים האחרונות מוסד הפטנטים פשט את הרגל וקם על יוצרו. עולם הפטנטים שמקורו ביוון של 500 לפני הספרה (בעיר Sybaris הנמצאת כיום בדרום איטליה) קבע שיש לתת תמריץ למי שיגלה וימציא דברים חדשים בצורה של הבטחת הרווחים שלו לתקופה של שנה. בצורתו הנוכחית החוק קיים משנת 1474 כשנחקק לראשונה בונציה חוק המחייב ממציאים לחשוף את ההמצאה שלהם בתמורה ליכולת למנוע מאחרים מלהשתמש בהמצאה. ההכרה בכך שאנשים וחברות לא יהיו מוכנים להשקיע מאמצים וכספים במחקר שכל אחד יוכל פשוט לבוא ולקחת מהם היא חשובה ולמעשה ממריצה גופים לחקור ולפתח. אבל עם כל הכבוד לחוקים האלה, חייב גם להיות הגיון מסויים שמופעל ע"י רשויות הפטנטים.

לפני שאני נטפל לאפל (ואני מתכוון לעשות את זה), אני מודע לזה שאפל היא לא הראשונה שמשחקת את המשחק הזה. הרבה חברות תובעות היום חברות אחרות על פטנטים בניסיון להשתמש בקלף הפטנטים כדי לנצח בתחרות עסקית ולהזיק למתחרותיה. שווי השוק של חברות היום נמדד בחלקו הגדול לפי כמות הפטנטים שלהם (ולפעמים, כמו במקרה של מוטורולה מוביליטי שנקנתה ע"י גוגל אך ורק בשביל הפטנטים שלה, רק לפי זה). טרולי פטנטים מתקיימים באופן חוקי (ומאוד מאוד מסריח) מהטריק של להוציא פטנטים על כלום או לקנות בזיל הזול פטנטים נידחים ואז מפעילים אסטרטגיה של הצקה ותביעה של מספר רב של חברות רק כדי שאלו ישלמו להם סכום כסף כדי שיעזבו אותם (מתחיל להשמע מוכר?).

הבעיה שלי עם התביעה הזו היא שהיא בנאלית מידי. כשאפל עיצבה את הטלפון בתור תיבה, היא לא יכולה לצפות שאף אחד אחר לא ייצר טלפונים בצורת תיבה, כשם שמי שהמציא את טלפון החוגה, לא יכול היה לצפות שאף אחד לא ייצר טלפוני חוגה יותר. כשאפל פיתחה מסך מגע שיש בו את ה- slide to unlock המפורסם, היא לא יכולה לצפות שאף אחד לא יפתח מסך שבהחלקת אצבע ניתן לפתוח אותו, כשם שמי שפיתח את כפתור ה- enter לא יכול לצפות שאף אחד לא ישתמש בכפתור כזה יותר לעולם. נשמע הזוי? מה דעתכם על פטנט #7,415,666 שהוענק לחברת מיקרוסופט על השימוש בכפתורי pageUp/PageDown? אמיתי. תבדקו. הזוי? לא בעולם שאנחנו חיים בו. דרך אגב – גם על טלפון החוגה יש פטנט משנת 1891 אבל הוא פג עוד הרבה לפני שטלפונים כאלה היו בשימוש נרחב. אם כבר מוציאים פטנט צריך לדעת לעשות את זה נכון.

בעולם שמתקדם מהר כ"כ, חייב להיות גבול על מה שאפשר להגן בפטנט ומה שלא. יצירתיות היא דבר חשוב אבל חייבת להיות הלימה בין כמות הזמן והכסף שהושקעו בפיתוח לבין היכולת להגן על זה בפטנט. פטנט על טלפון בצורת תיבה עם כפתור אחד? תעשו לי טובה. אני לא רואה הרבה אנשים שרצו לקנות אייפון וקנו בטעות גלקסי.

אז איפה התביעה הזו שמה אותנו. מכשירי סמסונג ואפל נכנסים ויוצאים מרשימת המכשירים שמותר ואסור למכור במדינות שונות. בתי המשפט עסוקים בתביעות על כל מוצר חדש שחברה כלשהי מוציאה, חברות חוששות היום לפתח מוצרים שאולי אולי מפרים פטנט כלשהו של מישהו (ואם אפשר להוציא פטנט על כפתורים במקלדת, לך תדע אילו פטנטים מסתתרים להם בלי שתדע מזה), והגולם קם על יוצרו.

לפני סיום אני רוצה לאזן מעט. מה שסמסונג עשו היה על גבול הנבזי (ולפי בית המשפט האמריקאי גם מעבר לזה). אני מאמין שאסור לגנוב ואם התביעה כנגד סמסונג תחנך את השוק, מה טוב. החשש שלי הוא שבית המשפט שלח מסר לטרולים ולכל החברות – המשיכו לתבוע. המשיכו לגייס עורכי דין שכדי להצדיק את משכורותיהם, יהיו עסוקים בלדכא כל מוצר חדש.

ואסיים בטענה דמגוגית משהו. נאמר שחברת תרופות מסויימת פיתחה חיסון לאיידס, וכמובן הוציאה עליו פטנט. היא רוצה להרוויח ולכן מחיר התרופה יקר מאוד (שהרי צריך לכסות על עלויות הפיתוח והבדיקות). האם אפשר ע"י רגולציה לחייב אותה למכור במחיר נמוך את התרופה מצילת החיים לאוכלוסיות נרחבות באפריקה?

על אודות דוד קודיש

דוד קודיש הינו מומחה מערכות מידע, שימושי אינטרנט, וטכנולוגיה שעוסק בתחומי האינטרנט וההייטק מעל ל- 17 שנה. דוד שימש בתפקידי ניהול בכירים שונים בחברות טכנולוגיה שונות בהן אינטל ונומוניקס ומיקרון. כיום משמש כמרצה באוניברסיטת בן-גוריון שם הוא משלים לימודי דוקטורט בתחומי gamification. הבלוג עוסק בטכנולוגיות נוכחיות ועתידיות בניסיון לחזות ולהבין את העולם הטכנולוגי לתוכו אנו נכנסים, ואת המשמעויות על איך שהחיים שלנו ייראו. אני מאמין שחשוב לדעת לאן אנו הולכים כדי להיות מוכנים וכדי להיות הורים טובים יותר לילדינו שגדלים לתוך המציאות החדשה.
פורסם בקטגוריה Apple, כללי, עם התגים , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

כתיבת תגובה