היום השני עם ה- Nokia Lumia 900

למרות שעברו כמעט 4 חודשים מאז היום הראשון שלי עם הנוקיה, היום זה היום השני שלי איתו. אתמול אחרי חצות קיבלתי מכתב גואל שכלל מספר בן 8 ספרות עם קוד השחרור של המכשיר. בעזרת הקוד הזה, אפשר סוף סוף להשתמש במכשיר בתור טלפון ולא בתור משקולת לניירות על השולחן שלי. לאחר שינה קצרה התפניתי למלאכה – היום השני עם ה- Nokia Lumia 900.

לפני שאעבור למכשיר עצמו, בכל זאת עברו 4 חודשים. בזמן הזה יצא ה- Galaxy S3 ובעוד שבוע אפשר יהיה לקנות את האייפון 5. אפילו נוקיה כבר הכריזה על הסדרה הבאה של ספינת הדגל שלה ה- Lumia 920, כך שעל פניו, בארבעת החודשים האלו חלף דור במונחי סמארטפונים. ובכל זאת, כפי שאפרט מיד, הלומיה 900 עומדת בגבורה אל מול המתחרות שלה.

ברור לי שלא כולם הולכים להסכים איתי פה, אבל הדבר שהכי מושך אותי בנוקיה, הוא הממשק. לאחר שנים בהם נאלצנו לבחור בין קוביות חסרות חיים לממשק האנדרואיד שהוא לא רע, אבל איכשהו אף פעם לא נראה ממש טוב, התווסף משהו אחר. משהו שבעיניי נמצא באמצע שבין שתי הקצוות האלה. אין את חופש הבחירה האינסופי של אנדרואיד, אבל גם אין את חוסר הבחירה שבאייפון.

 • המכשיר עצמו בנוי כמו שרק נוקיה יודעת לבנות טלפונים וזה אומר שהם לא מתפשרים על איכות החומרים גם אם זה אומר שזה לא יהיה הטלפון הכי קל בעולם (160 גרם). הגלקסי שוקל פחות (133 גרם) והאייפון 5 ישקול עוד פחות. זה נחמד שהטלפון שוקל פחות אבל כשמחזיקים את הלומיה ביד, מבינים שהוא פשוט עשוי מחומרים טובים יותר. הדגם שלי הוא שחור, אבל יש לנוקיה דגמים עם צבעים מרהיבים שרק מבדלים אותו עוד מהשחור לבן של המתחרות.

 • מבחינת גרפיקה, על הנייר נוקיה מפסידה בגדול הן לסמסונג והן לאפל, לפחות בגרסת הלומיה 900 למרות שזה פחות הורגש מבחינתי הודות לטכנולוגיות נוספות שנוקיה הכניסו כגון ClearBlack. נוקיה תיקנו את העניין הזה בגרסת הלומיה 920 שם רזולוציית המכשיר צפויה להיות אפילו יותר מזו של האייפון 5.
 • זכרון ומעבד – מנכ"ל נוקיה התגאה בשנה האחרונה בזה שהטלפונים שלו לא צריכים מעבד כפול או מרובע כיוון שמערכת ההפעלה לא תומכת בהם ממילא וכאשר משתמשים במעבדים מרובים כדי לעזור בריבוי משימות, זה רק גורר חיי סוללה נמוכים יותר. אז אמר… האמת היא שחלונות 7 לא תומכת ביותר ממעבד אחד ואילו חלונות 8 כן. לכן ללומיה 900 יש מעבד אחד ואילו ללומיה 920 יהיו כבר 2. גם כמות הזכרון הפנימי בהתאם. האם זה משפיע על הביצועים? אני יכול לומר בוודאות שלא. כאשר יש מספר גדול של יישומים פתוחים, הלומיה מתפקד יותר טוב ויותר חלק מהגלקסי 3.
 • מערכת ההפעלה – כמו שאמרתי, מהות ההבדל בין המכשירים. מן הסתם, לחלונות יש הרבה פחות יישומים מאלה שקיימים לאייפון ולאנדרואיד, מה שמזכיר לי את התקופה שטענו שאין לאנדרואיד סיכוי כי אין לו מספיק יישומים. האמת היא שמתוך מאות אלפי היישומים שקיימים, יש אולי 100 שבאמת חשובים ואת אלה ועוד יש לחלונות בכל מקרה. יש אפילו מגוון לא מבוטל של יישומים ישראלים, נתון מפתיע בהתחשב בזה שאין מקלדת עברית עדיין (מייד לגבי זה). אחד הדברים שמאוד מוצאים חן בעיניי לגבי מערכת ההפעלה היא שכל אנשי הקשר שלי מנוהלים בצורה שקופה. אני יכול להתחיל שיחה בסמס עם מישהו, להמשיך אותה בפייסבוק צ'ט או ב- windows live. לכל איש קשר אני יכול לראות את כל הפעילות החברתית שלו כולל ב- LinkedIn, והכל מעוצב בצורה יפה ועל כל המסך – בשונה מאנדרואיד שפתאום מזכיר לי את לינוקס מול חלונות (אה… בעצם זה בדיוק זה…). עוד על מערכת ההפעלה בפעם אחרת.
 • נגן מוזיקה – שנים של ניסיון הן מצד נוקיה והן מצד מיקרוסופט לא משאירים מקום לספק. צריך להתרגל ל- Zune על המחשב אבל אחרי iTunes זה צריך להיות קטן על כל משתמש ממוצע.
 • מצלמה – בשביל צלם לא מקצועי כמוני, הכל מצלם טוב, אבל שום דבר לא מצלם טוב כמו האייפון. אני יודע שהמפרט הטכני לא תומך בנתונים האלה אבל זה מבחן השטח שלי.
 • זיהוי קולי – אחד הדברים המדהימים שגיליתי לגבי מיקרוסופט הוא שהזיהוי הקולי שלהם מושלם. הקראתי לו משפטים שלמים באנגלית והוא לא טעה ולו במילה אחת. הפקודות הקוליות לפתיחה של יישומים (כן אפל וסמסונג – פתיחה של יישומים) וכן לשליחת סמסים היו ללא רבב. לסמסונג יש מגוון פקודות גדול יותר אבל אני עוד זוכר את הפעם ההיא שניסיתי שעה לכוון את השעון המעורר בעזרת פקודות קוליות…

 • חיבור למחשב ול- XBox – הטלפון התחבר בצורה יפה ל- XBox ואפילו שימש בתור בקר מצחיק. מעבר לזה שהמשחקים על הטלפון עובדים עם אותו ממשק XBox נחמד, החיבור הזה לא היה ממש מעניין. עם המחשב עצמו עוד לא התעסקתי מספיק.

ובכל זאת 

הלומיה 900 הוא לא מושלם אבל עבורנו בישראל הוא אפילו לא אפשרות בשלב הזה, וזה בשל היעדר מקלדת עברית. אין לטלפון שום בעיה להציג עברית, אבל חס וחלילה שנכתוב בעברית. להבדיל מהמערכת של אנרואיד בה ניתן פשוט להתקין מקלדת אחרת, חלונות היא מערכת יותר סגורה ועד שמיקרוסופט לא יוציאו מערכת הפעלה שתתמוך במקלדת עברית – פשוט אי אפשר לכתוב עברית. יש כל מיני פתרונות לא רציניים שפותחו שבכל זאת מאפשרים את זה, אבל זה לא משהו שהייתי נותן לאמא שלי להתעסק איתו.

בסוף אוקטובר אמורה מיקרוסופט להשיק את החלונות 8 והתקווה היא שבמקביל לזה, היא תשיק את חלונות 7.8 שתכיל תמיכה בעברית ביחד עם שאר תופינים מחלונות 8, עבור טלפונים עתיקים כמו הלומיה 900. עד אז, צריך להתאפק עם העברית.

לסיכום היום השני 

את הגלקסי 3 שלי העברתי הלאה (הרבה לפני שהעליתי בדעתי שאעשה את זה) ונשארתי עם הנוקיה. לפחות לתקופת התנסות יותר ארוכה מיום. חיכיתי 4 חודשים לפתיחת המכשיר אז אין לי ברירה אלא לחכות עוד קצת עד להשקה של גרסא 7.8 (אלא אם מישהו ממיקרוסופט קורא את זה ומוכן להתקין לי גרסת בטא). מיום של התנסות לא הייתי מציע לאף אחד לרוץ ולקנות מכשיר כזה (בכל מקרה הייתי ממליץ על הלומיה 920), אבל אני כן יכול להמליץ בחום להתחיל ולחסוך את הכסף אם תכננתם לקנות טלפון אחר.

ואם נשמע כאילו אני סוכן של נוקיה או מיקרוסופט – אני מתנצל. כשצריך, גם הם קיבלו ממני ביקורות רעות :-)

 

על אודות דוד קודיש

דוד קודיש הינו מומחה מערכות מידע, שימושי אינטרנט, וטכנולוגיה שעוסק בתחומי האינטרנט וההייטק מעל ל- 17 שנה. דוד שימש בתפקידי ניהול בכירים שונים בחברות טכנולוגיה שונות בהן אינטל ונומוניקס ומיקרון. כיום משמש כמרצה באוניברסיטת בן-גוריון שם הוא משלים לימודי דוקטורט בתחומי gamification. הבלוג עוסק בטכנולוגיות נוכחיות ועתידיות בניסיון לחזות ולהבין את העולם הטכנולוגי לתוכו אנו נכנסים, ואת המשמעויות על איך שהחיים שלנו ייראו. אני מאמין שחשוב לדעת לאן אנו הולכים כדי להיות מוכנים וכדי להיות הורים טובים יותר לילדינו שגדלים לתוך המציאות החדשה.
פורסם בקטגוריה Apple, חיפוש, טלפונים, כללי, עם התגים , , , , , , , , , , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

6 תגובות על היום השני עם ה- Nokia Lumia 900

 1. מאת נח‏:

  אני לא מבין משהו אז כמה יעלה אייפון 5

 2. פינגבאק: ההשקות של חלונות 8 וה- Surface מציינים תחילת שנה מצווינת בשביל מיקרוסופט | Technologeek

 3. מאת אסנת‏:

  היי
  אילו פתרונות לא רציניים המאפשרים לכתוב בעברית מצאת? אשמח לדעת עליהם
  יש לי את המכשיר הזה, אני די מרוצה ממנו מלבד שאיני יכולה לכתוב בעברית
  אשמח לכל פתרון, גם אם לא כזה להיט :)
  תודה!
  osnatef@yahoo.com

  • מאת דוד קודיש‏:

   היי – הפתרון היחיד שהוא לא ממש פתרון היא תוכנה בשם Tao WP7 שאני בטוח שאת מכירה. לא להיט אבל אם אין ברירה…

   אני מחכה שיצא העדכון של WP7.8 אבל אין לי תאריך לזה. מאוד מקווה שזה מה שיסדר את העברית אחת ולתמיד.

 4. מאת אסנת‏:

  תודה רבה! אשמח לעדכון כשיצא העדכון.
  יש לך מושג איך אני מגבה את אנשי הקשר למחשב?

 5. פינגבאק: אוהב אותך, עוזב אותך | Technologeek

כתיבת תגובה