ההשקות של חלונות 8 וה- Surface מציינים תחילת שנה מצוינת בשביל מיקרוסופט

אחרי שמיקרוסופט הצליחו לגרום לי לזנוח את הגלקסי 3 לטובת נוקיה לומיה 900 מצויינת אבל לא מושלמת בכלל (ע"ע אין עברית ולא תהיה אפשרות לשדרג לחלונות 8 שמוכרזת ממש היום), התקנתי אתמול חלונות 8 על המחשב הנייד. גם חלונות 8 השאירה אצלי את אותן התחושות. היא לא מוכנה עדיין ויש לה כל מיני דברים קטנים שפשוט לא עובדים עדיין – אבל היא מצויינת.

תהליך ההתקנה לקח הרבה יותר זמן ממה שפורסם – מעל לשעתיים כולל ההורדה וההתקנה, אבל בסך הכל עבר ללא אירועים מיוחדים. מיקרוסופט הצליחו ליצור התקנה שלא דורשת ממך לפרמט את כל המחשב, או להשתמש ב- DVD וזו כבר בשורה טובה. חוץ מההודעה שהתקן ה- USB3.0 שלי לא נתמך כלל בחלונות 8, הכל נשאר עובד. אפילו הליך הזמנת השדרוג היה חלק לחלוטין (יש לי מחשב שנקנה לפני חודשיים) ולא הייתי צריך לשלוח שום אישורי קניה.

התקנתי כבר בעבר את חלונות 8 בגרסת ה- preview אבל לא יכולתי ממש להתרשם מהביצועים שלה על מחשב מיושן. התחושה כעת על מחשב חדש וחזק היא שהמערכת עובדת מהר מאוד וללא שום בעיות שהן. אבל סקירות על חלונות 8 אפשר לקרוא בהרבה אתרים אחרים.

המחשבות הראשונות שלי הן שמיקרוסופט יצר פה שוק חדש לחלוטין עבור המחשב הבייתי ואפילו המחשבים הניידים. כשהאייפד יצא לעולם והתחיל את שגעון הטאבלטים, הייתה לו אמירה מסויימת. לא עוד אייקונים קטנים וממשקי משתמש שכל מעצב גרפי גרוע יותר או גרוע פחות מעצב עבור היישומים שלו. מעכשיו, אפל קובעת איך הממשק נראה, ואיך מסך הבית של המשתמשים נראה. החומרה לא הייתה רעה, אבל אף פעם לא הייתה הטופ. הכח של אפל נבע מהחוויה (נחזור לנושא של החוויה בהמשך) שהיא נותנת למשתמשים שלה וזה כלל גם את החומרה הנלווית למכשיר. הטאבלטים מבוססי אנדרואיד לעולם לא הצליחו להתחרות בחוויה הזו (לפני שמתחיל פה קרב אפל/סמסונג – הנתונים האלו הם לפי נתחי שוק) . הטובים שבהם,הצליחו להציג מפרט טכני טוב יותר, ומגוון חיבורים גדול – אבל לא ממש הצליחו לתפוס נתח שוק משמעותי מול האייפד. מאז השקת האייפד הרבה ציפורים כועסות הוציאו את עצביהן על חזירים, וכמו שקורה בשווקים שמיצו את יכולת החדשנות שלהן, נוצרים שווקים חדשים והתחרות עוברת אליהן.

הראשונה שהמציאה את השוק החדש הייתה אמזון עם הקינדל. כמובן שהיא לא הייתה הראשונה – אבל היא הראשונה שהצליחה לייצר את השוק הנדרש כדי שהשוק הזה יתרומם. לאחר הסקפטיות הראשונית,   מסתבר שהאמריקאים לא רק קונים הרבה קוראי ספרים, אלא גם הרבה ספרים דיגיטליים (מתורגמים להרבה מאוד כסף). כל הנסיונות של אפל לשלב תוכנת ספרים באייפד כשלו. אנדרואיד אפילו לא ניסו ממש. כל עוד זה היה נשאר ברמה של קוראי ספרים, ניחא. אבל אז סמסונג הוציאו את הנקסוס 7, אמזון שדרגה את הקינדל למעין טאבלט מוחלש ופתאום סך המכירות של אייפד בתוך השוק המתרחב הזה התחיל להשחק משמעותית. זה השחיקה כרגע היא קטנה, אבל התחזיות לשנתיים הקרובות לא היו מחמיאות לאפל. האייפד מיני במחירו הנוכחי ($330) לא יצליח להתחרות בקינדל שעולה $200.

ואז באה מיקרוסופט

מיקרוסופט (בדומה לאינטל) נרדמה בשמירה ופספסה בענק את כל עולם המובייל. לא ברור מי התעוררה קודם, אבל מיקרוסופט מצטרפת חזרה לשוק הזה כשנה לפני אינטל. ההשקה של חלונות 8 לשוק המחשבים היא מעניינת, אבל עוד יותר מעניין היא האלטרנטיבה שמיקרופוסט מציעה בשוק מערכות ההפעלה לטאבלטים שכבר די רווי. ה- Surface של מיקרוסופט הוא מוצר מעניין, ואם מנכ"ל אפל מצא לנכון להעיר הערות מטומטמות לגביו, זה סימן שיש לו ממה לפחד. מיקרוסופט לא נמצאת כרגע בשוק הקוראים, אבל אני מניח שאם ה- Surface יצליח, כנראה שנראה מוצר שפונה גם לשוק הזה (אולי קינדל ינטשו את מערכת ההפעלה האנדרואידית שלהם לטובת חלונות 8)

אבל ההצלחה הגדולה של מיקרוסופט בעיניי כרגע היא דווקא חלונות 8 למחשבים. שינוי המגמה מאייקונים קטנים וחסרי מעוף לממשק אחיד וגדול עם קווים מנחים לעיצוב עבור יישומים נותן חיים למסך המחשב. חיים שמעולם לא היו לו – גם לא תחת אפל. כאשר המחשב האישי נותן לך חוויית שימוש טובה, זה מייצר לויאליות כלפי מיקרוסופט שיכולה להתבטא גם בבחירה של הטאבלט והטלפון הבא.

מעבר למערכת הפעלה חדשה – האינטגרציה של חלונות 8 על המחשב, הטאבלט, הטלפון, והטלויזיה (xbox)  זה משהו שכרגע רק אפל יכולים להציע, אבל אין להם 90% מנתח השוק של המחשבים האישיים כך שזו בעיה עבורם.

על אודות דוד קודיש

דוד קודיש הינו מומחה מערכות מידע, שימושי אינטרנט, וטכנולוגיה שעוסק בתחומי האינטרנט וההייטק מעל ל- 17 שנה. דוד שימש בתפקידי ניהול בכירים שונים בחברות טכנולוגיה שונות בהן אינטל ונומוניקס ומיקרון. כיום משמש כמרצה באוניברסיטת בן-גוריון שם הוא משלים לימודי דוקטורט בתחומי gamification. הבלוג עוסק בטכנולוגיות נוכחיות ועתידיות בניסיון לחזות ולהבין את העולם הטכנולוגי לתוכו אנו נכנסים, ואת המשמעויות על איך שהחיים שלנו ייראו. אני מאמין שחשוב לדעת לאן אנו הולכים כדי להיות מוכנים וכדי להיות הורים טובים יותר לילדינו שגדלים לתוך המציאות החדשה.
פורסם בקטגוריה Apple, אינטל, טאבלטים, מחשוב, עם התגים , , , , , , , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

כתיבת תגובה