מרפאה בייתית – מי צריך ללכת לרופא כשיש לכם מעבדה בבית

בסדרה מסע בין כוכבים משתמשים במכשיר ה- Tricoder כדי לאבחן במהירות מחלות שונות של חברי הצוות. המכשיר סורק את גופם ומסוגל לתת אבחנה מיידית. לפני כשנה כתבתי על שאר הטכנולוגיות שהופיעו לראשונה בסדרה המופלאה הזו. העולם הולך לכיוון שבו מכשירים שכאלה יהיו בכל בית ואחת החברות שמובילה בתחום הזה היא Scanadu שמציגה חזון מעניין מאוד בוידאו המצורף מלפני כשנה. בלינק הבא אפשר למצוא הרצאת TED של וולטר דה-ברוואר מנכ"ל החברה, המספר מה הביא אותו לרדוף אחרי ה- Tricoder וכן כיוונים נוספים שהוא מתכוון ללכת אליהם.

לא חלפה שנה, והחברה מוציאה לשוק מכשיר ראשון מתוך שלושה שהם מתכוונים להוציא עד סוף 2013. המוצרים האלו עדיין לא מהווים את הטריקודר, אבל הם בהחלט צעד בכיוון.

האפשרות לקבל אבחון מדוייק (גם אם לא מרופא) בבית היא משמעותית ביותר ויכולה לחסוך למערכת הבריאות כסף רב. ראשית, אבחון מוקדם ומדוייק מוביל לטיפול מהיר והחלמה מהירה. שנית, כמות האנשים שמגיעים לרופא ללא צורך תקטן ובכך ייחסך גם זמן הרופא – וגם ההדבקות שקורות בכל ביקור שכזה למרפאה. ההנחה היא שבעתיד אפילו בדיקות דם מסויימות יוכלו להתבצע בבית.


  • Scanadu SCOUT
    – הוא המוצר שהוכרז ממש היום. בדובר במוצר שיעלה כ- $150, יונח על מפרק כף היד ותוך 10 שניות יעביר מידע לגבינו אל אפליקציה על מכשיר הטלפון שלנו. המידע שהמכשיר יספק יכלול טמפרטורה, דופק, PTT (מדד לבדיקת הזמן שלוקח לגל הדם לעבור בין שני עורקים), פעילות חשמלית של הלב, שונויות בדופק הלב ואת רמת החמצן הרווי בדם. המידע שנאסף ע"י האפליקציה יכול להשלח כמובן לרופא או לשמש כמידע שמביאים לרופא בעת בדיקה.

שני מוצרים נוספים שאמורים לצאת משמשים לליווי היריון ולאבחון בעיות הנובעות מצינון.

  • ליווי היריון – מכשיר מתכלה שמשמש לבדיקות שתן בייתיות ומסוגל לתת מידע לגבי סיבוכים אפשריים כגון רעלת היריון, סכרת היריון, תפקודי כבד, ודלקות שתן.
  • צינון – גם פה המכשיר יהיה מכשיר מתכלה חד פעמי שבעזרת דגימות רוק יכול לאבחן מחלות כגון סטרפטוקוק A, שפעות שונות, וירוסי אדנו, ו- RSV (נגיף נשימתי). המידע מהמכשיר יועבר לטלפון שם בעזרת אפליקציה, תתקבל האבחנה והמלצות להמשך טיפול.

חברה נוספת בשם Senstore מציעה כבר היום פתרון מעט שונה בדמות אחות וירטואלית שזמינה בחנות האפליקציות של גוגל. האחות הוירטואלית נמצאת בטלפון הנייד שלנו ובעזרת מנוע דיבור דמוי סירי ומערכת תומכת החלטה, מסוגלת לתת מענה לשאלות ודילמות שעשויות להתרחש ביום-יום. השילוב של שני הפתרונות יכול לתת מענה כמעט מלא לבעיות שיכולות להפתר ללא ביקור פיזי אצל רופא.

 

על אודות דוד קודיש

דוד קודיש הינו מומחה מערכות מידע, שימושי אינטרנט, וטכנולוגיה שעוסק בתחומי האינטרנט וההייטק מעל ל- 17 שנה. דוד שימש בתפקידי ניהול בכירים שונים בחברות טכנולוגיה שונות בהן אינטל ונומוניקס ומיקרון. כיום משמש כמרצה באוניברסיטת בן-גוריון שם הוא משלים לימודי דוקטורט בתחומי gamification. הבלוג עוסק בטכנולוגיות נוכחיות ועתידיות בניסיון לחזות ולהבין את העולם הטכנולוגי לתוכו אנו נכנסים, ואת המשמעויות על איך שהחיים שלנו ייראו. אני מאמין שחשוב לדעת לאן אנו הולכים כדי להיות מוכנים וכדי להיות הורים טובים יותר לילדינו שגדלים לתוך המציאות החדשה.
פורסם בקטגוריה אפליקציות, בריאות, גאדג'טים, חיישנים, כללי, רפואה, עם התגים , , , , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

תגובה אחת על מרפאה בייתית – מי צריך ללכת לרופא כשיש לכם מעבדה בבית

  1. פינגבאק: מרפאה ביתית: גאדג'טים לבדיקה עצמית | Newsgeek

כתיבת תגובה