BA והפיראט האמריקאי האחרון


אחד הדברים שקרו לי בחצי השנה האחרונה הוא הסקפטיות. לא… לא הקרחת (כלומר גם זה) אלא חוסר האמונה בשום דבר שמישהו אומר או כותב. אם אומרים לי שהעשירון החמישי הוא ככה וככה, אני תוהה לפי מה חישבו את זה והאם זה באמת המצב או שרק סידרו את המספרים כך שיתאימו לנרטיב של הדובר. אני גם תוהה לגבי מקור הנתונים – האם זה הנתון שרשמי אבל לא כולל את כל העבודות השחורות? האם זה כולל את כל בחורי הישיבה שמבחירה (האומנם?) בוחרים לתפוס את המקומות האחרונים כך שאולי נכון היה להוציא אותם מהתחשיב? ועוד ועוד. מה שלמדתי (ותכל'ס כולנו יודעים) הוא שאין אמת. שכל אחד מאמין במה שהוא חושב שהיא האמת ומבחינתו זה מספיק. אם שר אוצר כלשהו אמר משהו, יהיה מי שימצא בזה את האמת ויהיה מי שיודע שזה קשקוש.

למה אני מספר את זה (כלומר מעבר לפולמוסיות שבדבר)? לפני שבועיים ישבתי בהרצאה בנושא ניהול ידע. תחום מעניין ומרתק לכל הדעות. כשראיתי את השקפים של ההרצאה כמה ימים לפני ההרצאה ראיתי שהכותרת של ההרצאה היא Ba. נו טוב – גם שכחו לכתוב את האות A בגדול וגם ראשי תיבות מוזרים אבל כאלו שיכולים להיות כל דבר. לא הקדשתי לזה חשיבה מיותרת. מסתבר ש- Ba הוא מושג שהומצא ע"י פילוסוף יפני בשם Kitaro Nishida ואומץ ע"י פרופ' Nonaka לצרכי ניהול ידע, והוא מייצג את "המקום שבו מתרחש ניהול הידע". על פי ויקיפדיה (ששוב אפשר להאמין לה ואפשר שלא), "Ba היא סביבה פיזית או וירטואלית שבה המשתתפים מרגישים בטוחים לשתף זה עם זה".

כיוון שאני נמצא כמה שנים בתחום, קצת התפלאתי שלא שמעתי על המושג ולכן חשבתי על שתי אפשרויות:

  1. אין דבר כזה. לא מזמן פורסם על מרצה שלימד כמה שיעורים בעלי תוכן דמיוני לחלוטין באחד הקורסים רק כדי להמחיש לתלמידים שלו שיש לפקפק בכל דבר. ממה שאני זוכר, הוא פוטר. סיפור אחר הוא על קורס אקדמי שבו התלמידים יצרו סיפור דמיוני והפכו אותו למציאות. הם יצרו אתר עבור פיראט שחי בסוף המאה ה- 19 וסיפקו מידע על קורות החיים הדי מצחיקים שלו. הם הוסיפו סרטונים, מצגות והפניות מאתרים שונים ומשם עברו לכתוב ערך בויקיפדיה. ומשם העניינים התחילו להסתבך. ירחונים שונים ועבודות אקדמיות התחילו לצטט אותם והעסק קצת יצא משליטה עד שהפרופסור החליט שדי והרבה אנשים נאלצו לאכול את הכובע שלהם.
  2. חשבתי על מושג אחר דומה שגם הוא יפני וגם בו יש את הסיומת ba: Gemba. משמעות המילה Gemba היא "המקום האמיתי" או במונחי Lean זהו המקום בו מתרחשת העבודה האמיתית. כשעדיין לא הכרתי את המונח הזה, הוא נשמע לי הזוי באותה מידה ש- Ba הזוי. האם ייתכן שיש שני תחומים די שונים במהות שלהם בעלי שמות דומים למונח דומה… הגיוני.

אז מה שעשיתי זה קצת קראתי וקצת בדקתי. למי שבא מהתחום של Lean, המושג Ba הגיוני לחלוטין אם כי קצת פחות מרשים מ- Gemba. בכל מקרה – יש דבר כזה. לא מאמינים? מצרף שני מאמרים כהוכחה:

K. Nishida, "An inquiry into the Good", translated by M.abe andC.ives (new Haven, CT: Yale University Press, 1990); K. Nishida, "Fundamental Problems of Philosophy:The world of Action and the Dialectical World" (Tokyo: Sophia University, 1970)

Ikujiro Nonaka, Noboru Konno, The concept of "Ba’: Building foundation for Knowledge Creation. California Management Review Vol 40, No.3 Spring 1998.

 

 

 

על אודות דוד קודיש

דוד קודיש הינו מומחה מערכות מידע, שימושי אינטרנט, וטכנולוגיה שעוסק בתחומי האינטרנט וההייטק מעל ל- 17 שנה. דוד שימש בתפקידי ניהול בכירים שונים בחברות טכנולוגיה שונות בהן אינטל ונומוניקס ומיקרון. כיום משמש כמרצה באוניברסיטת בן-גוריון שם הוא משלים לימודי דוקטורט בתחומי gamification. הבלוג עוסק בטכנולוגיות נוכחיות ועתידיות בניסיון לחזות ולהבין את העולם הטכנולוגי לתוכו אנו נכנסים, ואת המשמעויות על איך שהחיים שלנו ייראו. אני מאמין שחשוב לדעת לאן אנו הולכים כדי להיות מוכנים וכדי להיות הורים טובים יותר לילדינו שגדלים לתוך המציאות החדשה.
פורסם בקטגוריה ידע, עם התגים , , , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

כתיבת תגובה