הקשר בין ציקדה, לוויין, רולרבלייד ואמ-טי-וי

חלק מההמצאות המעניינות ביותר הם תוצאה של שילוב בין שני מוצרים קיימים. ניקח לדוגמה את MTV  שהייתה חיבור בין טלויזיה ששידרה תכנים מילוליים ורדיו/פטיפונים בהם ניתן היה לשמוע מוזיקה. בשנת 1970, 11 שנה לפני ש- MTV נוסדה, התחילו הנסיונות לשדר מוזיקה בוידאו, נסיונות שנכשלו לאחר כמה שבועות ונוסו שוב ושוב עם סוף דומה. כש- MTV נוסדה, זה היה אחרי שהפורמט כבר היה בשל אבל ההצלחה המסחרית משוייכת עד היום ל- MTV.

הרולר-בליידס הם תוצאה דומה של חיבור בין מחליקי קרח לבין סקייטים. בדומה לוידאו-מוסיקה למעלה, הרולרבליידס הומצאו לראשונה על הנייר ב- 1780, דגם ראשוני פותח ב- 1849, הפטנט הראשון לרולרבליידס ניתן ב- 1953 אבל המוצר המסחרי הראשון יצא לשוק רק בשנת 1987. המרחק בין רעיון למוצר פשוט לבין המימוש שלו היה אדיר.

בעולם 'שלנו' הדוגמה שאני הכי אוהב להשתמש בה היא הדפסת איברים. הרעיון של שילוב מדפסת הזרקת דיו עם הדפסת תלת מימד מתבקש ויהיה מעניין לראות אם נצטרך לחכות 200 שנה למימוש (ויש לי תחושה שלא).

אבל בעולם הדיגיטלי החיים פשוטים יותר. קח מידע מאתר א' חבר עם מידע מאתר ב' – ובום! יש לך מוצר חדש. כל אתרי החדשות הבינו את זה וכיום אתרים יודעים לקבל חדשות ממגוון רחב של אתרים ולהציג אותן. למי שממש רוצה לפתח אתר שכזה, אני יכול להמליץ על שתי פתרונות סופר פשוטים וחינמיים לחלוטין מבית היוצר של יאהוו (תודו שמפתיע) כגון Yahoo pipes ו- dapper. בעזרת פתרונות אלו תוכלו לחבר מקורות מידע מכל אתר שהוא גם אם הוא לא מרשה זאת (באחריות אישית שלכם בכל מה שקשור לזכויות יוצרים).

שתי דוגמאות פיקנטיות בכל זאת:

אילו לווינים נמצאים מעלינו – אתר שמוקדש לחובבי הלוויינים. מקבל מידע על לוויינים ממקומות שונים ומציג אותם על המפה כולל עדכון לייב. זהירות ממכר!

sattelite

ועוד פרט טריוויה לא חשוב לחלוטין בעינייני ציקדות. בארה"ב ישנו זן מיוחד של ציקדה בשם הציקדה המחזורית. היא נקראת כך משום שציקדות אלו יוצאות משטח המחיה שלהם שהוא מתחת לפני הקרקע אחת ל- 17 שנה ובתנאי טמפרטורת קרקע ואויר מאוד מסויימים. כאשר הן יוצאות מהקרקע הן יוצרות נחילים אדירים ורעשניים במיוחד. אז מה עושים כשרוצים למפות את התפרצויות הציקדה? כמובן משלבים מידע שמגיע מאזרחים שונים שהתקינו חיישני קרקע מיוחדים לעניין ודיווחים על הופעה של ציקדות ומעלים הכל על מפה. כשסיפרו לי על זה הייתי בטוח שזו מתיחה – מוזמנים לבדוק לאמת בעצמכם.

cicada

 

על אודות דוד קודיש

דוד קודיש הינו מומחה מערכות מידע, שימושי אינטרנט, וטכנולוגיה שעוסק בתחומי האינטרנט וההייטק מעל ל- 17 שנה. דוד שימש בתפקידי ניהול בכירים שונים בחברות טכנולוגיה שונות בהן אינטל ונומוניקס ומיקרון. כיום משמש כמרצה באוניברסיטת בן-גוריון שם הוא משלים לימודי דוקטורט בתחומי gamification. הבלוג עוסק בטכנולוגיות נוכחיות ועתידיות בניסיון לחזות ולהבין את העולם הטכנולוגי לתוכו אנו נכנסים, ואת המשמעויות על איך שהחיים שלנו ייראו. אני מאמין שחשוב לדעת לאן אנו הולכים כדי להיות מוכנים וכדי להיות הורים טובים יותר לילדינו שגדלים לתוך המציאות החדשה.
פורסם בקטגוריה אינטגרציה, ידע, כללי, עם התגים , , , , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

כתיבת תגובה