משקפי מציאות מרובדת

אחד הדברים שתמיד מעניינים אותי הוא השימוש בטכנולוגיות חדשות כדי לייצר יתרון תחרותי או טכנולוגי במקום העבודה. כמי שעובד בסביבה של מפעל ייצורי, האתגר הגדול הוא למצוא את נקודת הזמן הנכונה שבה הטכנולוגיה כבר לא כ"כ יקרה, היא יציבה מספיק, ועם מספיק תמיכה – ומצד שני עדיין חדישה ולא בשימוש אצל המתחרים. אם הטכנולוגיה יקרה להטמעה, הרבה פעמים היא תכנס רק במפעלים החדישים יותר ולא באלה שכבר יש להם פתרון, אולי מיושן, אבל עובד.

כתבתי לא מעט על מציאות מרובדת, והנה נתקלתי בחברה שמייצרת משקפי מציאות מרובדת שיכולות לתת פתרון מסויים ללא מעט בעיות שאנחנו נתקלים בהם ביום-יום. חברת Laster פיתחה משקפיים רגילים שמסוגלים לתקשר דרך Wi-fi ולשלוח ולקבל מידע משרתים בסביבה. המשקפיים יכולים להציג מידע ברזולוצית VGA 800X600 ותומכים בטקסט, תמונות, ווידאו. המשקפיים מצויידים במצלמה קידמית. כדי לקבל מציאות מרובדת שממש מתלבשת על מה שהעין רואה, המצלמה צריכה לבצע כל מיני מניפולציות כך ששטח הראיה האפקטיבי עבור המצלמה הוא בטווח זוית של עד 40 מעלות בלבד ממה שאנחנו רואים. כמובן שאם היו מתקינים עוד מצלמה ניתן היה להרחיב את השדה הזה.

אז מה אפשר לעשות עם המשקפיים האלה?

ראשית ניגע בסוגיית קורא הברקודים. בכל מפעל או חברה בתחום שרשרת האספקה, ישנם אינספור סוגים של ברקודים. בעזרת המשקפיים, כשאנו מחפשים פריט מסויים, כל שצריך הוא להסתכל על מגוון פריטים ולתת למשקפיים לציין לנו איפה הפריט אותו אנו מחפשים. למעשה, עבור כל פריט מבורקד (דהיינו, עם ברקוד) נוכל לקבל ישירות לצג, את כל הפרטים עבורו.

טיפול בציוד – עבודה לפי פרוצדורות, פתרון בעיות ותקלות הם נושא שדורש חניכה וההדרכה מתמדת. כאשר לא רק שכל מה שאנחנו עושים מצולם, אלא מידע נוסף ועזרה נמצאת לנו בתוך העין, אחוז התקלות יהיה הרבה יותר קטן, ומשך הזמן הנדרש לביצוע כל פעולה יהיה קטן יותר. מערכות של זיהוי ועיבוד תמונה יוכלו לזהות אוטומטית דברים שאדם רגיל לא מסוגל או עלול לפספס כגון שריטות מסויימות, הרכה של ציוד לא טובה, ועוד.

בתור אדם ששוכח שמות ופרצופים מהר, יהיה נחמד אם עבור כל אדם שאני רואה, יופיעו לי שמו, שם בן/בת הזוג, ופרטים נוספים שעשויים להיות חשובים לי כגון סיכומי ישיבות שהיו לי עם אותו אדם או שמות של אנשים ששנינו מכירים.

החברה לא מציינת איך מתבצע הממשק בין המשתמש למשקפיים כגון בחירה של תפריטים ועוד, אבל אני מקווה שזה בעזרת ממשק קולי כזה או אחר.

על אודות דוד קודיש

דוד קודיש הינו מומחה מערכות מידע, שימושי אינטרנט, וטכנולוגיה שעוסק בתחומי האינטרנט וההייטק מעל ל- 17 שנה. דוד שימש בתפקידי ניהול בכירים שונים בחברות טכנולוגיה שונות בהן אינטל ונומוניקס ומיקרון. כיום משמש כמרצה באוניברסיטת בן-גוריון שם הוא משלים לימודי דוקטורט בתחומי gamification. הבלוג עוסק בטכנולוגיות נוכחיות ועתידיות בניסיון לחזות ולהבין את העולם הטכנולוגי לתוכו אנו נכנסים, ואת המשמעויות על איך שהחיים שלנו ייראו. אני מאמין שחשוב לדעת לאן אנו הולכים כדי להיות מוכנים וכדי להיות הורים טובים יותר לילדינו שגדלים לתוך המציאות החדשה.
פורסם בקטגוריה Augmented Reality, sensors, אינטגרציה, אמצעי קלט, חיישנים, טכנולוגיה, עם התגים , , , , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

תגובה אחת על משקפי מציאות מרובדת

  1. פינגבאק: משקפי מציאות רבודה | Newsgeek

כתיבת תגובה