LG רוצה (שוב) מקרר אינטרנטי – מאוחר מידי

קצת היסטוריה. ב- 2001 חברת LG הייתה הראשונה לנסות למכור לנו מקרר אינטרנט. בתוך המקרר היה מחשב עם חלונות 98, מסך מגע בגודל 15.1 (לא רע בכלל) וחיבור אינטרנט מבוסס מודם (…). באוסטרליה כולה, נמכרו 10 יחידות בלבד מהמכשיר.

בפוסט הקודם כתבתי על חלומות מערכת ההפעלה הוירטואלית של גוגל Chrome OS שיועדה לצאת עבור נטבוקים (שהיו הדבר החם הבא) ב- 2008. בשל עיכובים במוכנות של גוגל, היא אולי תהיה מוכנה ב- 2011. הבעיה היא שב- 2010 יצא האייפד ומאז שוק הטאבלטים בעליה ושוק הנטבוקים ואר המחשבים באישיים בירידה. גוגל אולי הפסידה את כל הפרוייקט שלה מאחר וכידוע לטאבלטים, יש לגוגל פתרון בשם אנדרואיד.

נתקלתי בסדרה של מקררי אינטרנט בימים האחרונים ולא יכולתי שלא לתהות אם גם על הרעיון הזה אבד הכלח. 3 חברות גדולות הוציאו מקררים כאלה השנה: LG, Samsung, ו- Electolux. קצת מפתיע אותי שחברות כאלה גדולות לא מבינות שהן איחרו את הרכבת, אז בדקתי מה הן מציעות לנו בתמורה לעלות המאוד גבוהה של המקררים.

 • שליטה על פונקציות המקרר – בסה"כ אין למקרר הרבה פונקציות שאפשר לשחק איתן אז כולן שמות דגש על יכולת הגדרה של בקרת טמפרטורה פנימית דרך מסך המגע ולא דרך המתגים בתוך המקרר. אפשרות נוספת היא של שליטה בצריכת החשמל במקרר והגדרת שעות של חסכון בחשמל. נראה לי כפעולה חד פעמית ולא משהו שנדרש בשבילו מסך חיצוני להגדרה.
 • דיאגנוסטיקה – יכולת של המכשיר להריץ תוכנות בדיקה פנימיות ולתקשר למסך את התוצאות. זה אמור להיות שימושי במיוחד כאשר ישנה תקלה ואנחנו בשיחה עם מוקד השירות. המוקד יוכל לכוון אותנו בביצוע הבדיקות, או לחילופין, להתחבר למקרר מרחוק ולבדוק את מצבו.
 • הרצת יישומים – ככל מחשב, ניתן יהיה להריץ יישומים כגון פתקים, תזכורות, רשימות קניה, לוח שנה ועוד.
 • יכולות מולטימדיה – המחשב במקרר יוכל להשמיע שירים, לגלוש באינטרנט, להקרין סרטים, ולמעשה כל פונקציה שיש במחשב בידור ביתי.
 • עלות – המקרר של Electrolux מוצע במחירים של 3500 דולר (בארה"ב) (נפח 550) ואילו של LG יעלה לא פחות מ- 15000 דולר (730 ליטר).
 • אז למה זה מאוחר מידי?

  בעיקר, בדיוק מאותה סיבה שמערכת ההפעלה של גוגל מאחרת. הטאבלטים שהופיעו בשנה האחרונה ושעוד יופיעו וישתפרו בשנים הקרובות, משנים את העולם וישפיעו גם על מקררי האינטרנט (שלא באמת יצאו אף פעם משוק הנישה שלהם). מאז הופעת הטאבלט, יש לנו סוף סוף מחשוב נייד בעל גודל מסך שמספיק לעבודה ממשית. הטכנולוגיה מאפשרת לנו לרכוש את כל הפונקצינליות של מחשב ב- 500 דולר ואין שום סיבה בעולם שנשלם סכומים פי כמה וכמה יותר מהסכום הזה, עבור מחשב שתקוע לנו בתוך המקרר.

  אז איך בכל זאת ניתן להכניס את האינטרנט למקרר?

  שליטה וניהול של מלאי המקרר היה חלום בשנים האחרונות. ככל הנראה, הנושא לא ייפתר בשנים הקרובות לחלוטין. לא בעזרת RFID ולא טכנולוגיה אחרת. במקום זה, ניתן למקם מצלמות פנימיות במספר מקומות במקרר שיוכלו לתת לנו תמונת מצב (כפשוטו) של התאים והמדפים השונים. בהתחשב בעלויות הזולות של המצלמות, לא אתפלא אם ניתן יהיה ממש להרכיב תמונה תלת מיימדית של כל פינה במקרר כך שאולי לא אקבל רשימה של הפריטים במקרר, אבל אוכל לראות בדיוק כמה חלב יש על המדפים במקרר. משהו כמו התמונה המצורפת אבל תמונה חיה עם כל המלאי.

  שליטה על המקרר או על כל מכשיר חשמלי אחר, אפשרית היום בפרוטוקולים שהיצרניות הכניסו למכשירים שלהם. כך לדוגמה כאשר מגיע טכנאי אלינו הביתה, הוא מסוגל להתחבר למכשיר ולקבל את מצבו. אין סיבה שהיצרניות לא יחשפו את הפרוטוקול הזה כלפי חוץ כך שניתן יהיה לראות ולשלוט במכשיר דרך טאבלט. אותו עיקרון קיים היום ברכבים שלנו, כשבעזרת מכשיר מיוחד המתחבר לאייפון או לאנרואיד שלנו, ניתן להתחבר למחשב הרכב לקרוא נתונים ולהריץ דיאגנוסטיקות.

  על אודות דוד קודיש

  דוד קודיש הינו מומחה מערכות מידע, שימושי אינטרנט, וטכנולוגיה שעוסק בתחומי האינטרנט וההייטק מעל ל- 17 שנה. דוד שימש בתפקידי ניהול בכירים שונים בחברות טכנולוגיה שונות בהן אינטל ונומוניקס ומיקרון. כיום משמש כמרצה באוניברסיטת בן-גוריון שם הוא משלים לימודי דוקטורט בתחומי gamification. הבלוג עוסק בטכנולוגיות נוכחיות ועתידיות בניסיון לחזות ולהבין את העולם הטכנולוגי לתוכו אנו נכנסים, ואת המשמעויות על איך שהחיים שלנו ייראו. אני מאמין שחשוב לדעת לאן אנו הולכים כדי להיות מוכנים וכדי להיות הורים טובים יותר לילדינו שגדלים לתוך המציאות החדשה.
  פורסם בקטגוריה Home automation, גאדג'טים, טאבלטים, כללי, מוצרי חשמל, עם התגים , , , , , , , , , , , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

  כתיבת תגובה