שיתוף מוזיקה

פעם הייתה קאזה שאיפשרה שיתוף קבצים בין משתמשים, עד שבתי המשפט אסרו את השיתוף הלא חוקי וסגרו את קאזה. מהסגירה הזו, נולדה סקייפ כשהבעלים של קאזה מכרו אותה (אותה סקייפ שנמכרה היום למיקרוסופט בסכום דמיוני (אך סביר) של 8.5 מיליארד דולר).

לתחום המוזיקה נכנסו חברות גדולות שעושות מזה המון כסף. שירותים כמו זה של אפל ושל אמאזון מאגדים לתוכם את כל חברות התקליטים ואין כמעט שיר שאי אפשר לרכוש שם תמורת דולר בד"כ. גוגל, שקינאה בחברות הללו, ניסתה אף היא להקים חנות משל עצמה אך הניסיון למצוא מודל עיסקי שונה מהאחרות כשל (בעיקר בשל סירוב חברות התקליטים לשתף איתה פעולה במה שייגרום להם בעיות מול אפל).

בכנס Google I/O היום, החברה הודיעה על שירות Google Music בו היא תאפשר לכל אדם לשמור בשרתים שלה עד 20,000 שירים אותם הוא יוכל להוריד או להשמיע ישירות מהאתר, דרך כל מכשיר המחובר לרשת. השירות יהיה חינמי לחלוטין וגוגל תציע שירותים נילווים למוסיקה כגון הצעה של שירים דומים, הכנת פלייליסטים אוטומטיים, ועוד. לא יהיה אפשר לשתף שירים עם משתמשים אחרים (אחרת זה כבר יהיה לא חוקי) אבל מצד שני, גוגל לא תשאל אם התוכן שמועלה לאתר הוא חוקי. השירות עדיין לא פעיל ויוכנס תחילה לארה"ב בלבד.

מצד שני – מה גוגל מנסה לעשות פה? השירות החינמי מזמין מאוד, אבל אין ארוחות חינם. גוגל תקבל מידע עצום עלינו, ועל הטעם המוזיקלי שלנו. היכולת לשווק לנו אלבומים מסויימים 'במקרה' או לתת לנו מידע שיווקי אודות הזמרים האהובים שלנו. היכולת להצליב מידע אודות צריכה של שירים מסויימים ולמכור אותו לגורמים אחרים תכניס לגוגל הרבה מאוד כסף נוסף מפרסום.

האם זה טוב לנו או לא? שכל אחד יחליט לבד. אני אישית בעד ולא ממש אכפת לי שידעו שאני אוהב את קני רוג'רס.

על אודות דוד קודיש

דוד קודיש הינו מומחה מערכות מידע, שימושי אינטרנט, וטכנולוגיה שעוסק בתחומי האינטרנט וההייטק מעל ל- 17 שנה. דוד שימש בתפקידי ניהול בכירים שונים בחברות טכנולוגיה שונות בהן אינטל ונומוניקס ומיקרון. כיום משמש כמרצה באוניברסיטת בן-גוריון שם הוא משלים לימודי דוקטורט בתחומי gamification. הבלוג עוסק בטכנולוגיות נוכחיות ועתידיות בניסיון לחזות ולהבין את העולם הטכנולוגי לתוכו אנו נכנסים, ואת המשמעויות על איך שהחיים שלנו ייראו. אני מאמין שחשוב לדעת לאן אנו הולכים כדי להיות מוכנים וכדי להיות הורים טובים יותר לילדינו שגדלים לתוך המציאות החדשה.
פורסם בקטגוריה אודיו, מחשוב ענן, עם התגים , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

תגובה אחת על שיתוף מוזיקה

  1. מאת צביקה ה.‏:

    קני רוג'רס? יו, אז אתם כבר שניים! תוכל לפתוח מועדון מעריצים ישראלי עם אורנית :-)

כתיבת תגובה