מכשירים שמודעים למכשירים שסביבם

השימוש בתכנות מונחה אירועים (Event driven) ידוע ומקובל. כך לדוגמה בתוכנות מחשב, מתכנתים מה קורה כאשר המשתמש לוחץ על העכבר או על מקש מסויים (אירוע). בתכנות עבור תוכנת מחשב, האירועים החיצוניים שיכולים להתרחש מוגבלים למקלדת ולעכבר. במקרים מיוחדים, אולי אני עובד עם מסך מגע או בקר משחק כזה או אחר.
בתכנות רובוטים, השימוש באירועים חיצוניים הרבה יותר עשיר. רובוט בדר"כ מורכב ממספר רב של אמצעי חישה (חיישנים ומצלמות) וכאשר אני מתכנת את הרובוט, אני אומר לו מתי להתחיל פעולה ומתי להפסיק אותה, עפ"י המידע שמגיע מהחיישנים. כך לדוגמה בעבודה מול חיישן קרבה (שאומר לי האם אני קרוב לקיר או לא) אני יכול לתכנת את הרובוט להתקדם כשהמרחק מהקיר גדול, ולעצור כשהוא ממש קרוב לקיר. מספר החיישנים והדיוק שלהם גדל בקצב אדיר בשנים האחרונות והגודל שלהם נהיה קטן יותר, כך שאנחנו חיים בסביבה רוויית חיישנים שלי אפילו לדעת על זה (לראיה – כמות החיישנים בכל סמארטפון).

העניין הוא שכל החיישנים והאירועים האלה, מוגבלים למכשיר שאותו אני מתכנת – אם זו תוכנת מחשב, ואם זה רובוט. מה יקרה אם כל מכשיר שיש לי בבית או בסביבת העבודה, יהיה מודע למכשירים שבסביבתו, ידע אילו אירועים הוא מייצר, מה היכולות שלו, ואיך להשתמש ביכולות של כלל המכשירים באיזור בצורה אופטימלית. לא רק זה – אלא המערכת שמנהלת את כל האינטראקציה הזו, תהיה מערכת לומדת שמשפרת את עצמה כל הזמן.
מספר דוגמאות להמחשה:

 • תהליך הכנת הקפה שלי בבוקר שקורה בדר"כ בטווח שעות מאוד מוגדר בין 7 ל- 7:30. הוא כולל אירועים כמו פתיחת דלת של מקרר, הוצאה של חלב, הוצאה של קפה, חימום של חלב במיקרוגל, הדלקה של מכונת הקפה, ושימוש במוכנת הקפה. ברגע שהאירועים האלו יזוהו ע"י מחשב מרכזי אצלי בבית, המיקרוגל יוכל להציע לי אוטומטית את כמות הזמן שאני בדר"כ מחמם את החלב ומכונת הקפה תדליק את עצמה לבד. אם אני אשנה את כמות הזמן במיקרוגל או לא אשתמש במכונת הקפה – המערכת תדע שהיא טעתה ואולי היא צריכה ללמוד מחדש משהו.
 • כל פעם שיש צליל של צלחת נשברת, שואב האבק הרובוטי מגיע לאיזור הנפילה ומנקה ברדיוס גדול. לרובוט השואב, אין חיישן שמיעה, אבל למכשיר אחר בבית יש – וכך הרובוט יכול היה להשתמש בחיישן של מכשיר אחר, לטובתו.
 • אני רוצה לשמוע שירים בטלפון בבית. הטלפון מודע מל המכשירים שנמצאים בסביבה שלו ולכן מציע לי להשמיע את השירים דרך הרמקולים של המערכת. אותו דבר לגבי הצגה של תכנים – הטלפון יציע לי את כל המסכים שיש בבית (אולי ממויינים לפי קרבה פיזית אליו) ויקרין שם את התכנים.
 •  

  במצב שבו כל המכשור עובד ומתקשר אחד עם השני, כמובן שכל הבתים יהיו בתים חכמים כך שניתן יהיה לא רק לתכנת אירועים של כניסה לבית או יציאה מהבית, אלא ממש לתכנת אינטראקציות בין המכשירים. בעולם של היום זה אולי לא כ"כ נדרש, אבל בעולם שבו יהיו לנו יותר ויותר רובוטים – זה בלתי נמנע.

  על אודות דוד קודיש

  דוד קודיש הינו מומחה מערכות מידע, שימושי אינטרנט, וטכנולוגיה שעוסק בתחומי האינטרנט וההייטק מעל ל- 17 שנה. דוד שימש בתפקידי ניהול בכירים שונים בחברות טכנולוגיה שונות בהן אינטל ונומוניקס ומיקרון. כיום משמש כמרצה באוניברסיטת בן-גוריון שם הוא משלים לימודי דוקטורט בתחומי gamification. הבלוג עוסק בטכנולוגיות נוכחיות ועתידיות בניסיון לחזות ולהבין את העולם הטכנולוגי לתוכו אנו נכנסים, ואת המשמעויות על איך שהחיים שלנו ייראו. אני מאמין שחשוב לדעת לאן אנו הולכים כדי להיות מוכנים וכדי להיות הורים טובים יותר לילדינו שגדלים לתוך המציאות החדשה.
  פורסם בקטגוריה Home automation, אינטגרציה, רובוטים, רעיונות חדשים, עם התגים , , , , , , , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

  4 תגובות על מכשירים שמודעים למכשירים שסביבם

  1. פינגבאק: מכשירים שמודעים למכשירים שסביבם | Newsgeek

  2. פינגבאק: משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  3. פינגבאק: שיתוף פעולה בין רובוטים | Newsgeek

  4. פינגבאק: משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  כתיבת תגובה