Kickstarter

האתר Kickstarter קיים כבר שנתיים אבל לדעתי רובנו לא מכירים אותו. האתר מציע אפשרות פשוטה לגיוס כספים לפרוייקטים ומייזמים שלנו כאשר הרעיון הוא שכל אחד יכול לשווק את המייזם שלו, והציבור יכול להחליט אם להשקיע במייזם. בעזרת כמה עקרונות מאוד פשוטים, האתר מציע אלטרנטיבה ליזמים בגיוס סכום כסף ראשוני:

 • היזם מגדיר את סכום הכסף הדרוש לו ואת תאריך היעד להשגת הכסף.
 • היזם מגדיר את הסכומים אותם כל תומך יכול לתרום לפרוייקט, ואת מה שהוא מוכן לתת לתומך תמורת הסכום. לדוגמה, מי שיתרום $5 יקבל מדבקה, מי שתורם $50 יקבל אב טיפוס, מי שתורם $100 יקבל מוצר מוגמר ועוד.
 • אם בסוף תאריך היעד, הפרוייקט הצליח לגייס התחייבות לסכום שהוא ביקש, הכספים מועברים ליזם. אם לא גוייס סכום הכסף הדרוש, שום סכום לא מחליף ידיים ואף אחד לא מפסיד כלום.
 • בהחלט ייתכן מצב שבו גוייס סכום הכסף הדרוש, והפרוייקט נכשל – ואכן 50% מהפרוייקטים הממומנים, נכשלים. מספר שהוא בסך הכל סביר למייזמים חדשים לגמרי.
 • היזם נשאר בעל שליטה יחידי במוצר.

לאחרונה סקרתי מוצר מהאתר בפוסט צילום 360 ואח"כ אפילו תמכתי במוצר אחר (אבל עדיין לא קיבלתי שום דבר בתמורה). חשוב לציין שרוב הפרוייקטים באתר אינם טכנולוגיים – הפרוייקטים הטכנולוגיים הם בסך הכל מקום שביעי מבחינת סכום הכסף שגוייס מה שאולי קשור לרצון של חברות חדשות לשמור על הרעיון שלהם בסודיות בשלבים המאוד ראשוניים של הפיתוח.  בראש קטגוריית הפרוייקטים הממומנים נמצאים דווקא סרטים עם מעל ל- 19 מיליון דולר מימון.

למרות שבאופן רשמי, רק פרוייקטים שמקורם בארה"ב נתמכים בשלב זה, יש כמה דוגמאות לכספים שגוייסו ע"י ישראלים כמו לדוגמא דיוויד ברוזה שגייס $65,000 להפקת אלבום חדש (בעזרת 305 תומכים). אפשרויות התרומה התחילו ב- $5 תמורת מכתב תודה אישי מברוזה, דרך $25 תמורת עותק של הדיסק, ועד $5,000 תמורת כרטיס אח"מ זוגי להופעה במצדה וארוחת בוקר עם הזמר ולהקתו (וחמישה אנשים שילמו את הסכום הזה).

בשנתיים האחרונות האתר עזר לגייס מעל ל- $40M מתוכם הוא גזר קופון של 5% ($2M בשנתיים ראשונות עבור אתר אינטרנט פשוט) וכפי שניתן לראות, קצב הגידול מרשים. האתר עובד עם אמאזון שגובה עוד 5% על כל פרוייקט מוצלח, כך שליזם מגיעים 90% מהסכום שנאסף.

כספים שגוייסו לפי חודש:

מספר הפרוייקטים החדשים לפי חודש (הלימה טובה לסכומים שגוייסו):על אודות דוד קודיש

דוד קודיש הינו מומחה מערכות מידע, שימושי אינטרנט, וטכנולוגיה שעוסק בתחומי האינטרנט וההייטק מעל ל- 17 שנה. דוד שימש בתפקידי ניהול בכירים שונים בחברות טכנולוגיה שונות בהן אינטל ונומוניקס ומיקרון. כיום משמש כמרצה באוניברסיטת בן-גוריון שם הוא משלים לימודי דוקטורט בתחומי gamification. הבלוג עוסק בטכנולוגיות נוכחיות ועתידיות בניסיון לחזות ולהבין את העולם הטכנולוגי לתוכו אנו נכנסים, ואת המשמעויות על איך שהחיים שלנו ייראו. אני מאמין שחשוב לדעת לאן אנו הולכים כדי להיות מוכנים וכדי להיות הורים טובים יותר לילדינו שגדלים לתוך המציאות החדשה.
פורסם בקטגוריה טכנולוגיה, כללי, רעיונות חדשים, עם התגים , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

6 תגובות על Kickstarter

 1. פינגבאק: משתמש אנונימי (לא מזוהה)

 2. מאת ניצן‏:

  שאלת תם, ראיתי שם משהו שנגע לליבי, אבל אני לא אוהב לשלם דרך האינטרנט , בטח לא לאתרים בחו"ל, איך יודעים שזה בטוח וה 25 דול לא יהפכו ל25 אלף?

  • מאת David Codish‏:

   היי ניצן – כמו כל תשלום באינטרנט – צריך להיזהר. במקרה של האתר הזה, זהו אתר ידוע ומכובד והתשלום נעשה מולו ישירות ולא מול המוצר בו אתה מעוניין ככה שאתה מכוסה.
   מה המוצר שראית? משהו מעניין?

 3. מאת נועם‏:

  איך האתר מפקח על היזמים שאכן יעמדו בהתחייבויות שלהם למי ששילם?

  • מאת David Codish‏:

   למיטב הבנתי הם לא. זה חלק מהסיכון. פרוייקט יכול גם לא להצליח וזה בסה"כ תלוי בקרדיט שאתה נותן ליזמים. אני לדוגמה עד היום לא קיבלתי את התוצר של הפרוייקט ששילמתי לו – אבל החבר'ה שם מעדכנים כל שבוע על ההתקדמות והעיכובים שלהם כולל הבטחות שאוטוטו זה מגיע. נחיה ונראה.

 4. מאת אסתר פרידמן‏:

  הקמתי עמותה ומעניין אם אפשר לגייס כספים לעמותה שלנו דרך האתר שלכם?

כתיבת תגובה