שדה אור – צילום בחמישה מיימדים

חברה אנונימית וחדשה בשם Lytro הוקמה בשבוע האחרון ע"י מדען בכיר ומנוסה בשם ד"ר Ren NG ומאיימת לקרוא תיגר על הצילום כפי שאנחנו מכירים אותו היום. החברה הצליחה לייצר לראשונה מצלמה בייתית בעלת יכולת קליטה ועיבוד של כל שדה האור (light field) שמסביבנו ובכך לאפשר צילום באיכויות גבוהות ביותר בשוק הפרטי וצפיה בתמונות בדרך שלא הכרנו. 

שדה אור בלשון פשוטה הוא כל שדה האור שנמצא סביבנו. כאשר אנחנו מתבוננים באובייקט מסויים, אנו נוטים לחשוב שיש קרן אור ישרה (כמעט כמו קו לייזר) בין כל נקודה באובייקט לבין העין שלנו. כך לפחות זה מוצג בספרי הפיזיקה. קרן אור שיוצאת מנקודה ומגיעה לנקודה ברשתית שלנו. בפועל זה לא ממש עובד ככה. העין שלנו היא לא נקודה בודדת קטנטנה, וקרן האור עצמה מורכבת מגל מסויים. המוח שלנו מסוגל לפרש ולאחד את כלל הקרניים האלו לכדי תמונה אחת ברורה וחדה (אם כי אפילו המוח מתמקד בחלקים מסויימים בלבד ממה שהוא רואה ומשמיט את אותם החלקים שלא בפוקוס שלו). התמונה הבאה ממחישה את הפיזיקה.

כאשר אנחנו מצלמים במצלמה, נדרש מאיתנו למקד את התמונה. חיישן המצלמה לא מסוגל לזהות את כל המיימדים של קרני האור ולכן מסתפק ב- 2 מיימדים או ב- 3 מיימדים במצלמות תלת מיימד. מה שמצלמה רגילה עושה הוא לסכום את כמות האור שמגיעה אליו בכל נקודה וזה מייצג את הצבע והעוצמה של הפיקסל. המצלמה החדשה של Lytro מסוגלת לזהות ולשמור עבור כל נקודה, לא ערך בודד כמו במצלמה רגילה אלא גם את הצבע ואת עוצמת הקרן בזוויות האור השונות. כל למשל את הזווית של האור על ציר XY ועל ציר XZ. המידע הזה מאפשר עריכת תמונה מתקדמת לאחר הצילום. ייחוד נוסף של Lytro הוא שהם לא מתעסקים בעיבוד התמונה בזמן אמת. כיוון שכל המידע הזה נאסף ונשמר במהירות, יש למצלמה ולתוכנה הנלוות את כל המידע שהם צריכים כדי להחליט על עיבוד התמונה הנכון.

השימוש המיידי שהחברה עושה עם הטכנולוגיה, היא פוקוס משתנה. כיוון שכל המידע קיים על התמונה, ניתן לבחור איזורים שונים בתמונה ולבצע עליהם פוקוס בזמן הצפיה בתמונה. ניתן להתאים את כל התמונה לפוקוס מסויים (להדגיש את הקרוב ולטשטש את הרחוק), או לעשות פוקוס אופטימלי לכל איזור בנפרד. כל זה – בזמן הצפיה בתמונה הרבה אחרי שהיא צולמה. הבאתי מספר דוגמאות להתרשמות. הקליקו על איזורים שונים בתמונה ותראו את ההבדל. הקלקה כפולה תבצע זום. תמונות נוספות ניתן למצוא באתר החברה.אז מה אפשר לעשות עם תמונות שדה אור? ההבטחה הגדולה היא להפוך את נושא הצילום לבסיסי עבור כל אחד. כל שעלינו לעשות הוא לפתוח צמצם לזמן מועט ביותר (כיוון שבמצלמות כאלה יש מספר גדול של חיישני תמונה, ניתן לצלם בתנאי תאורה גרועים ביותר) וכיוון שאין צורך לעשות שום פוקוס, אין שום סיבה שהתמונה לא תצא מעולה. צילומי תלת מיימד יהיו אפשריים כמובן מאחר וכל המידע קיים. השימוש במערכות רפואיות כדי לקבל תמונות תלת מיימדיות, במערכות של עיניים מלאכותיות כדי לאפשר יכולות הבחנה גבוהות יותר, וכמובן כל נושא מצלמות המעקב והוידאו.

החברה לא פרסמה עדיין לוח זמנים להשקה או מחיר, אבל הם טוענים שזה יהיה עוד מעט והמחירים יהיו כשל כל מצלמה דיגיטלית בייתית. בעלי החברה נמצאים בתחום המחקר של שדות אור המון שנים אבל גם חברות גדולות ומוכרות בתחום נמצאות בשלבי מחקר של הטכנולוגיה ולא מן הנמנע שנראה פה תחרות מעניינת בין החברות שנתפסו לא מוכנות עם הטכנולוגיה.

על אודות דוד קודיש

דוד קודיש הינו מומחה מערכות מידע, שימושי אינטרנט, וטכנולוגיה שעוסק בתחומי האינטרנט וההייטק מעל ל- 17 שנה. דוד שימש בתפקידי ניהול בכירים שונים בחברות טכנולוגיה שונות בהן אינטל ונומוניקס ומיקרון. כיום משמש כמרצה באוניברסיטת בן-גוריון שם הוא משלים לימודי דוקטורט בתחומי gamification. הבלוג עוסק בטכנולוגיות נוכחיות ועתידיות בניסיון לחזות ולהבין את העולם הטכנולוגי לתוכו אנו נכנסים, ואת המשמעויות על איך שהחיים שלנו ייראו. אני מאמין שחשוב לדעת לאן אנו הולכים כדי להיות מוכנים וכדי להיות הורים טובים יותר לילדינו שגדלים לתוך המציאות החדשה.
פורסם בקטגוריה sensors, חיישנים, טכנולוגיה, כללי, מצלמות, עם התגים , , , , , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

5 תגובות על שדה אור – צילום בחמישה מיימדים

 1. מאת אריאל‏:

  נראה מדהים! תודה על הפוסט.

 2. פינגבאק: משתמש אנונימי (לא מזוהה)

 3. מאת gg‏:

  מענין אבל חסר מידע, גם באתר של החברה לגבי החיישנים בהם משתמשים רוחב הפס של התדרים הנקלטים על ידם והרזולוציה המקסימאלית של התמונה המופקת,
  בינתיים, גם לאור המידע הדל באתר של החברה המפתחת קצת קשה להתרשם באמת מהיכולות של המצלמה כמו גם מיכולות העיבוד של התמונות שמצולמות על ידה

  • מאת David Codish‏:

   מסכים שהרבה מידע חסר – אולי כי הטכנולוגיה שונה לגמרי ולא הכל בר השוואה.
   ההתייחסות היחידה שראיתי לגבי איכות התמונות היא שהן באיכות HD.

 4. פינגבאק: Elektrische Zahnbuerste

כתיבת תגובה