מלחמת הדפדפנים

יש מספר 'מלחמות' בין חברות טכנולוגיות בכל מיני תחומים ברורים כגון מעבדים (אינטל מול AMD) או סמארטפונים (אפל, גוגל, HTC, נוקיה), אבל מלחמה אחת שלא ממש הבנתי אף פעם היא מלחמת הדפדפנים. כמה דפדפנים מותקנים אצלכם על כל מכשיר (מחשב, טאבלט, סמארטפון)? למה? האם זה האופי הישראלי שלנו שלא רוצה להפסיד משהו או לצאת פראייר? בסופו של דבר, הדפדפן לא עולה לנו כסף ולכאורה אף יצרן לא מרוויח ממנו משהו. אז על מה המלחמה הגדולה? 

'קצת' היסטוריה

לפני המון שנים (1991) הופיע הדפדפן הגרפי הראשון (של טים ברנרס-לי). לפני כן (בשנות השמונים והתשעים) היו דפדפנים טקסטואליים (ועדיין יש) אבל לא אדבר עליהם. בשנת 1993 הגיע הדפדפן הפופולרי הראשון NCSA Mosaic שחשף את רוב הציבור לאינטרנט החדש (ה- WWW). החברה לא החזיקה מעמד הרבה זמן ואחד המקימים שלה, מרק הנדריסן, עזב אותה והקים את Netscape שהצליחה לתפוס 90% מהשוק העולמי באפריל 1996. ב- 1995 החליטה מיקרוסופט שהיא פותחת במלחמת הדפדפנים הראשונה ופיתחה את האקספלורר שהצליח להדיח את Netscape ולמעשה למחוק אותה כליל (למרות שהחברה עדיין קיימת תחת AOL שרכשה אותה) ולתפוס 95% מנתח השוק של הדפדפנים בשנת 2002. 5% הנותרים היו פשוט מחשבים ללא חלונות כגון מקינטושים ו- Unixים. מיקרוסופט ניצחה מפני שהציעה את הדפדפן בחינם לכולם, בעוד המודל של Netscape היה למכור את הדפדפן ב- 10$ למשתמש עיסקי.

Netscape הבינה שהיא בדרך להפסיד והקימה ב- 1998 את Mozila בניסיון להתחרות עם מיקרוסופט בעזרת מודל הקוד הפתוח (דבר מאוד חדשני לאותה תקופה).  בנתיים המון דברים קרו לחברה כמו הרכישה ע"י AOL ובסופו של דבר הפירוק המוחלט שלה ב- 2003. בין לבין, מוזילה הצליחה להוציא גרסאות שונות של Netscape ששיפרו משמעותית את המוצר אבל עדיין לא יכלו למיקרוסופט. בשנת 2004 יצאה גרסה ראשונה של Firefox שהתבססה על הפרוייקט של מוזילה וכך למעשה Firefox היא הממשיכה של Netscape במידה רבה. Netscape השאירה לעולם שתי תרומות משמעותיות ביותר: ה- CSS וה- Javascript (שממשיך להיות מפותח ע"י Sun).

התחרות בין מיקרוסופט ו- Firefox המשיכה עם שחרורי גרסאות משני הצדדים כאשר הייתרון הטכנולוגי של Firefox היה ברור אבל המכונה המשומנת של מיקרוספט והדומיננטיות שלה בשנים אלה שמרה על המונופול של מיקרוסופט בתחום. המלחמה בין החברות הייתה גם בקביעת הסטנדרטים של עולם ה- HTML כאשר מיקרוסופט הייתה נגד שאר העולם בניסיונות שלה לקבוע סטנדרטים שיתאימו לה. להבדיל מעולם מערכות ההפעלה, בועדות ה- W3C מיקרוסופט פחות הצליחה ונאלצה פעם אחר פעם להתאים את עצמה לשאר העולם.

בסוף שנת 2008 גוגל הוציאה את הדפדפן שלה (הכרום) ופתחה במהלך להשתלט על שוק הדפדפנים. הכרום בנוי על מספר ספריות כולל כמה של מוזילה אבל בעיקר כתוב מאפס. הוא מכיל מנוע java script משופר ובעל ממשק משתמש פשוט ומצומצם שמועתק היום ע"י שאר הדפדפנים. כשכל המשקל של גוגל מאחוריה, גוגל הלכה ושיפרה את הדפדפן והיום נמצאת כבר בגרסה 14 של המוצר.

מפת הדרכים של כל הדפדפנים בשני העשורים האחרונים

המצב היום

המספרים משתנים כל הזמן אבל המגמה המאוד ברורה היא שמיקרוסופט צונחת (למרות שהיא עדיין במקום הראשון), וגוגל גדלה (למרות שהיא עדיין שלישית). Firefox סטגננטית למרות המון מאמצים שהיא עושה כדי להשאר בשוק כגון שחרור 3 גרסאות רק השנה (כאשר את ה- 3 הקודמות לקח שנים לשחרר).

Source: StatCounter Global Stats – Browser Market Share


המודל הכלכלי

השאלה אולי העיקרית היא למה לחברות האלה להתחרות בכזו פנאטיות זו בזו? התשובה היא כמובן, כמו תמיד, כסף. הכסף מגיע בסופו של דבר ע"י הבאת המשתמשים למנוע החיפוש שלהם.

  • גוגל הקימה את הדפדפן שלה כאשר הבינה שזו הדרך הכי טובה לגרום לאנשים להשתמש במנוע החיפוש שלה, להיחשף לפרסומות, ולהכניס כסף לגוגל. גם לפני הדפדפן שלה, גוגל הובילה משמעותית (מעל 80%) בתחום החיפוש, אבל התחרות הייתה משמעותית וכדי לשמור על ייתרון מול מיקרוסופט ויאהו, גוגל פיתחה את הדפדפן.
  • Firefox פיתוח הדפדפן אולי היה עניין של כבוד אבוד אל מול המפלה של Netscape, המודל העיסקי של Firefox הוא ארגון ללא מטרות רווח והם כביכול מסתמכים על תרומות של משתמשים, אבל 97% מההכנסות שלהם (2010) מגיעות כעמלות ממנועי חיפוש כאשר 86% מגיעה מגוגל (גוגל הוא מנוע החיפוש של הדפדפן).
  • מיקרוסופט פחות או יותר חייבת שיהיה לה דפדפן ולכן כבולה אליו. זה נכון שעכשיו שיש למיקרוסופט גם מנוע חיפוש, המודל יכול להיות דומה יותר לגוגל אבל הם מתחילים מאחור. בכל מקרה, הדפדפן הוא חלק ממערכת ההפעלה ולא פיתוח נפרד כך שהמודל הכלכלי אולי פחות חשוב פה.

תחום נוסף שנהיה מאוד משמעותי, הוא תחום המובייל. לגוגל ולמיקרוסופט (וגם לאפל שלא התייחסתי אליה פה מפאת נתח השוק הקטן שלה) יש מערכות הפעלה למובייל והן כמובן שמות את הדפדפן כחלק ממנו. ל- Firefox אין מערכת הפעלה, אבל יש גרסת אנדרואיד כמובן להורדה (אפל לא מרשים תחרות עם הדפדפן שלהם).

מה צופן לנו העתיד?

אם זה תלוי בגוגל, אנחנו הולכים לחיות בתוך הדפדפן. עד כדי כך גוגל מאמינה בזה שהיא מתפחת את פרוייקט ה- Google Chrome OS ומנסה להעביר אותנו למודל של ענן.

HTML5 כבר נתמך היום וייתמך עוד יותר טוב בעתיד ויאפשר לדפדפנים לנגוס עוד ועוד ביישומים מבוססי חלונות. הוא לא יוכל להחליף אותם, אבל בהחלט נראה תחיה מחודשת של הפרדיגמה של פיתוחי web. מה שמעניין הוא שיש פה מפסידים גדולים כגון מיקרוסופט (Silverlight) ואדובי (Flash) וכן ישנה אפשרות לא מבוטלת כלל שגם גוגל ואפל עם חנויות האפליקציות שלהן יפסידו המון אפליקציות שפשוט יפותחו באינטרנט ולא יעברו דרך החנות שלהן. מצד שני, כל מה שירוץ בתוך הדפדפן טוב לגוגל, אז…

תמיכה בחומרה – דפדפן אמור להיות מסוגל לעבוד על כל מחשב ללא קשר לחומרה שלו, ואמור להיות מוגן מפני היכולת של אתרים לגשת לקבצים הנמצאים על המחשב שלי. כל זה טוב ויפםה אבל גם מגביל. אם יש לי כרטיס מסך חזק, הייתי רוצה להשתמש בו באתרים גרפיים. אם יש לי מספר ליבות במעבד, כדאי שאוכל למקסם את הביצועים של האתר שלי. היכולת של דפדפנים לאפשר יכולות כאלו בלי לפגוע באבטחת המידע שלי, תקפיץ את הדפדפנים מדרגה קדימה.

יכולת להריץ יישומים בתוך הדפדפן – לפני כשבועיים גוגל הכריזה על האפשרות להריץ קוד מקור הכתוב ב- C או ב- ++C בתוך הדפדפן. הדבר לוקח אותנו צעד נוסף אל עבר החיים בתוך הדפדפן כך שגם קוד שנכתב עבור יישומים נפרדים, יוכל לרוץ כחלק מהדפדפן (ורק חכו לשילוב של זה עם HTML5). אתר נחמד ונוסטלגי להפליא מאפשר לשחק משחקי DOS ישנים היישר מתוך הכרום (לאחר אפשור Native Clients) בהגדרות. האתר מסביר הכל אז הנה הוא.

לסיכום (יצא ארוך הפעם)

אין לי מושג מה הדפדפן הטוב עבורכם. זה קצת כמו דת ואמונה והרבה תלוי בשימוש שלכם ובאופן העבודה האישי שלכם. הסטטיסטיקה אומרת מה הרוב חושב, אבל כמו שתיארתי – גם זה משתנה כל כמה שנים. כנראה שהכי טוב להתקין כמה גרסאות, לעדכן אותן כל הזמן, ולא להתפלא אם בסוף התוצאות של גוגל נראות אותו דבר בכל הדפדפנים.

על אודות דוד קודיש

דוד קודיש הינו מומחה מערכות מידע, שימושי אינטרנט, וטכנולוגיה שעוסק בתחומי האינטרנט וההייטק מעל ל- 17 שנה. דוד שימש בתפקידי ניהול בכירים שונים בחברות טכנולוגיה שונות בהן אינטל ונומוניקס ומיקרון. כיום משמש כמרצה באוניברסיטת בן-גוריון שם הוא משלים לימודי דוקטורט בתחומי gamification. הבלוג עוסק בטכנולוגיות נוכחיות ועתידיות בניסיון לחזות ולהבין את העולם הטכנולוגי לתוכו אנו נכנסים, ואת המשמעויות על איך שהחיים שלנו ייראו. אני מאמין שחשוב לדעת לאן אנו הולכים כדי להיות מוכנים וכדי להיות הורים טובים יותר לילדינו שגדלים לתוך המציאות החדשה.
פורסם בקטגוריה דפדפנים, כללי, עם התגים , , , , , , , , , , , , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

3 תגובות על מלחמת הדפדפנים

  1. מאת לילך‏:

    פוסט מעולה!

  2. פינגבאק: משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  3. פינגבאק: צינור החמצן של פיירפוקס נסגר? | Technologeek

כתיבת תגובה