המהלכים הבאים של אינטל בתחרות מול ARM

לאורך השנים הרבה חברות שחשבנו שיהיו איתנו לנצח, נעלמו ביום בהיר אחד (זוכרים את אוליבטי?). חברות ענק אחרות שהיו מונופוליסטיות לחלוטין בתחומן אולי לא נעלמו אבל לא יכלו לתחרות והפכו להיות כאחת החברות (פורד, מווטורולה). מספר מועט יותר של חברות הצליחו ממש לצאת ממשברים אדירים שכמעט מחקו אותם כליל וחזרו להוביל (כדוגמת אפל). המקרה של אינטל מעניין כי הוא קורה בימים אלה ממש. אינטל, שנאבקה לאורך כל השנים האחרונות ב- AMD, הצליחה (הרבה בעזרת AMD שמתעקש למלא את הדלי ולשפוך אותו – אבל גם בעזרת המשברים הפיננסיים) לשוב לעמדות הובלה טכנולוגית בכל פעם שמישהו מ- AMD עשה צעד שנראה כמשהו שיכול להזיק לה. אבל אינטל לא קראה נכון את שוק הניידים ולכן חברת ARM הצליחה להשתלט על כל השוק הזה ללא שאינטל יכלה לעשות דבר בעניין, כיוון שהטכנולוגיה של אינטל פשוט לא התאימה לעולם נייד, ולא איפשרה למכשיר טלפון או נייד אחר, את זמן הסוללה ש- ARM נתנה. הגרף הבא נותן סקירה של השינוי במחיר המניה של אינטל, ARM, ו- AMD לאורך 5 השנים האחרונות. ניתן לראות שבעוד שאינטל דורכת במקום, ו- AMD קורסת, ARM גדלה ב- 350% (וזה רק בשנתיים האחרונות).

השאלה הגדולה היא, מה אינטל מתכננת לעשות בנדון. אינטל עדיין מרוויחה(רווח נקי) מיליארדים מידי שנה והכיסים שלה עמוקים מתמיד, כך שלהספיד אותה יהיה מוקדם מידי. היא כרגע נמצאת בתחרות כפולה – מול AMD בשוק המעבדים למחשבים ביתיים ומול ARM בשוק הסמראטפונים והטאבלטים. בשוק השרתים יש לה שליטה מלאה – אבל זה השוק העיקרי ממנו היא מרוויחה כסף, ואסור לה לנוח שם לרגע. אחד ההחששות העיקריים של אינטל הוא ששוק מעבדי ה- ARM ימצא את דרכו לתוך שוק המחשבים האישיים הניידים הקטנים, ומיקרוסופט אפילו הודיעה שחלונות 8 תוכל לרוץ על מעבדי ARM וגם על מעבדי אינטל (דבר שאח"כ הובהר כלא לגמרי מדוייק – אבל הכיוון בהחלט צריך להדאיג את אינטל).

ובכל זאת, כמה כיוונים טכנולוגיים והכרזות של אינטל שיכולים לשנות את הכיוון לטובתה:

  • לאינטל יש שני מעבדים בקנה שבעזרתם היא מקווה להביא את המעבדים שלה לטווח הצריכה של מעבדי ARM ואפילו פחות מזה. מעבד ה- Ivy Bridge ולאחריו מעבד ה- Haswell שיצא ב- 2013 אמורים לאפשר שימוש שוטף במחשב למשך יום שלם (אם כי אין התחייבות למה המשך של 'יום שלם'). במצב המתנה המכשיר יוכל לעבוד 10 ימים (כלומר מחשב עובד לחלוטין ומחובר לרשת רק ללא מסך).
  • טכנולוגיית הטרנזיסטור התלת מיימדי – במאי השנה אינטל הודיעה שהצליחה לייצר מעבדים עם טרנזיסטור תלת מיימדי. הטכנולוגיה עצמה הוכרזה ב- 2002 אבל כעת ניתן לייצר אותה וזה יאפשר לייצר את המעבדים הבאים (שלמעלה) עם יכולות גבוהות יותר וצריכת אנרגיה נמוכה יותר.
  • ההתקדמות של הסמארטפונים והטאבלטים – באופן פרדוקסלי, המירוץ של כל המכשירים לאפשר מולטי-טסקינג (ריבוי משימות), ולתת מעבדים עם יותר ליבות ומהירויות גבוהות, מקרבות את מעבדי ה- ARM לאלה של אינטל. מהירות גבוהה יותר וריבוי משימות שוות לצריכת אנרגיה גבוהה יותר ומצריכה את ARM לייעל אף היא את המעבד שלה. אינטל מצידה רואה את שנת 2013 (ולא לפני) כשנה שבה היא תשתווה ל- ARM בביצועים לפלפורמות ניידות
  • הטשטוש בין המכשיר הנייד שלי למחשב הנייד או הבייתי נמשך ואנחנו נרצה שפעולה שביצענו על מכשיר אחד, תמשיך על המכשיר השני. כדי לאפשר את זה, בחלק מהמקרים אנחנו נצטרך שהמעבד על שני המכשירים יהיה זהה. במצב זה, לאינטל יהיה ייתרון במצב שבו המחשב הבייתי או הנייד הוא של אינטל.
  • בעוד שצריכת אנרגיה היא חשובה בפני עצמה, בעתיד יהיה מגוון חדש של מכשירים ביתיים עם מעבדים. מכשירים כדוגמת המראה המדברת, יכולים להיות מחוברים לחשמל כל הזמן וגם יידרשו עוצמת מחשוב גבוהה, כל שמעבדי אינטל יהיו היחידים בתחום הזה (או AMD).

אינטל לא עוצרת שם, והיא הציגה מעבד בשם Claremont שפועל במה שנקרא Near Threshold Voltage. זהו מעבד שמסוגל לעבוד בעזרת תא סולרי בגודל של בול דואר. לחילופין, תפוח אדמה אחד מספיק כדי להפעיל אותו… כמובן שזהו לא מצב העבודה המלא שלו, כיוון שאז נדרשת הרבה יותר אנרגיה, אבל במצב המתנה, הדבר יאפשר עבודה לזמן בלתי מוגבל. הישג בהחלט מדהים. אולי בעתיד כל הסוגיה של זמן סוללה, תהיה מיותרת.

הערה: בהמשך הסרטון, מוצג ה- Hybrid Memory Cube או בקיצור HMC, פיתוח של אינטל ומיקרון שהולך לשוק של ה- RAM ונותן פתרונות מהירים ויעילים אנרגטית בסדרי גודל מעל מה שקיים היום.

לסיכום – התחרות בין אינטל לשאר עולם ה- ARM בשיאה. חברות כמו מיקרוסופט שתמיד הלכו עם אינטל פתאום עוברות ל- ARM ואפל שנתנה לאינטל אולטימטום שעליה לשפר את צריכת האנרגיה. ואינטל? אינטל מתייחסת ברצינות לאיומים עליה ולמרות שע"פ ההערכות האופטימיות של אינטל ייקח לה שנתיים נוספות להשיג את ARM, היא מתכוונת לעשות את זה.

על אודות דוד קודיש

דוד קודיש הינו מומחה מערכות מידע, שימושי אינטרנט, וטכנולוגיה שעוסק בתחומי האינטרנט וההייטק מעל ל- 17 שנה. דוד שימש בתפקידי ניהול בכירים שונים בחברות טכנולוגיה שונות בהן אינטל ונומוניקס ומיקרון. כיום משמש כמרצה באוניברסיטת בן-גוריון שם הוא משלים לימודי דוקטורט בתחומי gamification. הבלוג עוסק בטכנולוגיות נוכחיות ועתידיות בניסיון לחזות ולהבין את העולם הטכנולוגי לתוכו אנו נכנסים, ואת המשמעויות על איך שהחיים שלנו ייראו. אני מאמין שחשוב לדעת לאן אנו הולכים כדי להיות מוכנים וכדי להיות הורים טובים יותר לילדינו שגדלים לתוך המציאות החדשה.
פורסם בקטגוריה arm, אינטל, כללי, מחשוב, מעבדים, עם התגים , , , , , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

2 תגובות על המהלכים הבאים של אינטל בתחרות מול ARM

  1. פינגבאק: Elektrische Zahnbuerste

  2. פינגבאק: משתמש אנונימי (לא מזוהה)

כתיבת תגובה