זכרונות לפי משקל

אנחנו בעידן שבו כמות המידע הקיים בעולם ושאנחנו מייצרים, גדל אקספוננציאלית. חברות הזכרון נאבקות להוציא את רכיב הזכרון הגדול הבא שיהיה בעל נפח גדול יותר, ומהירות קריאה וכתיבה מהירים יותר. לא אכנס לתחום הזה פה בעיקר בגלל שאני נמצא בחברה שעושה את זה בדיוק. עובדת על הדבר הגדול הבא.

אבל בואו נעזוב את הטכנולוגיה הבאה ואת זו שאחריה, ונלך כמה שנים קדימה – אבל כדי לעשות את זה, נחזור לשחר ההיסטוריה ונראה שההמצאה הזו בעצם קיימת כבר. לרכיב הזכרון המדהים ביותר שקיים בעולם ושמליוני שנים לא הצליחו להשמיד קוראים DNA. כל דבר חי (כולל צמחים) מכיל DNA שבשנים האחרונות אנחנו לא רק מצליחים לקרוא אלא גם להבין (חלקית לפחות). לכל רכיב זכרון חייבת להיות יכולת אחסון, קריאה, ושמירה, וכן יכולת לשמור על המידע לאורך זמן ללא שזה ילך לאיבוד. אם נחשוב לרגע על ה DNA הרי שיש לו יכולת שמירה לאורך זמן (מיליוני שנים זה טוב?), וכיוון שאנחנו מצליחים לקרוא DNA, הרי שיש לו גם יכולת קריאה. לעניין השמירה והנפח נגיע מיד.

אז ניתן לראות שה- DNA הוא כנראה רכיב הזכרון הקדום ביותר ושהוא היה פה כל הזמן. ונשאר רק לפתור את עניין השמירה והנפח.

כדי לשמור נתונים ב – DNA חייבים להיות מסוגלים לשנות אותו ולייצר רצף DNA חדש. הבעיה בשינוי של DNA הוא שאנחנו משנים את התכונות של היצור אותו אנו משנים ולכן זה לא עניין של מה בכך. ובכל זאת, חוקרים הצליחו לאחרונה לקחת בקטריות ולשנות את רצף ה- DNA שלהן בלא לפגוע בהן. בקטריות אלה ממשיכות להתפצל וליצר תאים נוספים שמכילים את אותו המידע שכתבנו, ובכך גם מבטיחות את השלמות של המידע לאורך זמן.

במחקר שנעשה בהונג קונג, חוקת ארה"ב שמכילה 8000 תוים, נשמרה על 3 תאים בלבד. בחישוב גס, ניתן לומר שבגרם אחד של הבקטריה, ניתן לשמור 90GB של מידע. זהו מספר מדהים שהופך את בעיית האחסון לחסרת משמעות. אם להרחיב את העניין מעט, אולי לא ירחק היום שבו נשמור את הזכרונות שלנו, עלינו בעזרת שינוי ה- DNA שלנו, או בקטריות זכרון שיהיו עלינו. ובעצם, אנחנו כבר שם – לא?

על אודות דוד קודיש

דוד קודיש הינו מומחה מערכות מידע, שימושי אינטרנט, וטכנולוגיה שעוסק בתחומי האינטרנט וההייטק מעל ל- 17 שנה. דוד שימש בתפקידי ניהול בכירים שונים בחברות טכנולוגיה שונות בהן אינטל ונומוניקס ומיקרון. כיום משמש כמרצה באוניברסיטת בן-גוריון שם הוא משלים לימודי דוקטורט בתחומי gamification. הבלוג עוסק בטכנולוגיות נוכחיות ועתידיות בניסיון לחזות ולהבין את העולם הטכנולוגי לתוכו אנו נכנסים, ואת המשמעויות על איך שהחיים שלנו ייראו. אני מאמין שחשוב לדעת לאן אנו הולכים כדי להיות מוכנים וכדי להיות הורים טובים יותר לילדינו שגדלים לתוך המציאות החדשה.
פורסם בקטגוריה זכרונות, כללי, מחשוב, סין, עם התגים , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

2 תגובות על זכרונות לפי משקל

  1. פינגבאק: משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  2. פינגבאק: ידע הוא כח | Technologeek

כתיבת תגובה